| Serena1996love a întrebat:

Hey! Am o intrebare. De ce exploziile solare nu se aud pe Pamant?

Răspuns Câştigător
| VyouLee a răspuns:

Deci, exploziile solare nu se fac auzite pe pamant deoarece pamantul este inconjurat de un camp electromagnetic foarte puternic, care actioaneaza ca un amortizor: datorita acestuia exploziile solare nici nu se vad, nici nu se aud pa pamant...
Funda?

| cristimihailov a răspuns (pentru VyouLee):

Tu chiar vorbesti serios?
Si campul electromagnetic are forma de unicorn?

| VyouLee a răspuns (pentru cristimihailov):

NU, campul electromagnetic seamana un pic cu un paianjen:
uite aici - https://www.dropbox.com/s/j9kbv4aotuywlqu/Campul_Magnetic.jpg

| cristimihailov a răspuns (pentru VyouLee):

Nici nu realizezi cat de tare ma bucur ca am plecat din Romania.
Tu esti exemplul viu al esecului invatamantului romanesc.

Initial am crezut ca iti bati joc de cea care a pus intrebarea. Apoi am crezut ca de mine. Cine putea sa creada ca tu iti bati joc de tine?

Poza aia reprezinta cum campul magnetic isi schimba forma sub actiunea unor particule de o aproximativ aceeasi incarcare electrica de aproape acelasi tip. Se cheama presiune.

Merci mult ca mi-ai reamintit de ce sa nu plang dupa Romania.

Esti cu adevarat o relevatie. In sensul rau si merci generator.

| VyouLee a răspuns (pentru cristimihailov):

Dar mie imi pare rau ca tu nu stii ca eu nu sunt din Romania!
HA HA HA!

| VyouLee a răspuns (pentru cristimihailov):

Si inca ceva: ceea ce am scris eu mai sus e luat din literatura de specialitate: adauga-ma pe gmail: liviumalldova@gmail.com sau pe yahoo: gleclerliviu@yahoo.com si o sa-ti trimit si tie articolul

| cristimihailov a răspuns (pentru VyouLee):

Merci mult. Nu vreau sa citesc tampenii. Nu prea am timp de ele.
In plus rahaturile alea made in Martorii lui Iehova sau jw.org, nu merci.

Prefer sa citesc ceva interesant, nu marketing de prost gust folosind franturi interpretate de informatii. Pt ca nu vreau sa ajung ca tine.

Faptul ca nu esti din Romania, nu te elibereaza de eticheta "esec".

| Inferno a răspuns (pentru VyouLee):

Dumneata confunzi "vantul solar" cu "explozia solara".

| VyouLee a răspuns (pentru cristimihailov):

Stii ceva! Eu respect Martorii lui Iehova, desi nu sunt unul dintre ei: ei sunt cele mai de treaba persoane din cate am vazut eu, chiar mai de treaba decat tine, rahat cu ochi emigrat din Romania

| cristimihailov a răspuns (pentru VyouLee):

Tovarase, nu am spus absolut nimic despre practicanti. Si eu, din ce stiu eu, par a fi de cele mai multe ori, oameni buni. Dar cand vrei sa jignesti, nu te mai uiti in cine lovesti, asa faci si tu.

Iti doresc o perfuzie intreaga cu rahat (cu sau fara ochi).

| VyouLee a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu prea cred c-o sa incapi vreodata la mine-n vene. Rahatule!

| relian a răspuns (pentru VyouLee):

Nu te mai certa ca nu ai dreptate.Este bine sa retii chestiile reale nu povesti.Deci de aia nu se aude ca nu are ce se auzi.Cind plasma aia este ejectata ea pur si simplu nu loveste nimic pentru a face ceva zgomot. Uite cind tu lovesti aerul cu mina auzi un sunet correct? Este de fapt frecarea aerului cu mina.In cazul soarelui ori obiectelor aflate in vid indiferent ce vei face nu vei avea sunet.Sunetul chiar daca ar fi emis sa spunem in vid tot nu sar propaga pentru ca el asa se delaseaza folosinduse de materie.Si cum materia lipseste nu avem sunet.Scuze ca intervenii dar nu e frumos sa ajungeti la jigniri aiurea fara rost.Cind e e si asta trebuie sa accepoti.Nu este nimeni care le stie ori intelege pe toate si toata viata invatam.Numai bine

| cristimihailov a răspuns (pentru VyouLee):

Lasa ca te fortezi tu dragul meu tovaras avorton.

| VyouLee a răspuns (pentru cristimihailov):

Pentru tine e o placere

| cristimihailov a răspuns (pentru VyouLee):

Da, esti placerea care apare la infaptuirea dreptei operatii numite "bowel movement".

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Undele sonore sunt unde mecanice si se propaga prin atmosfera. Vibratia unui atom/molecula se transmite la alt atom si tot asa pana la timpan care incepe sa vibreze si el transmitand vibratia prin intermediul a trei oase mai departe. Vibratia este transformata de catre creier in sunet.
In spatiu nu exista atmosfera, iar sunetul nu are prin ce sa se propage.
Chiar daca ar exista atmosfera in spatiu tot nu s-ar auzi acele "explozii solare" deoarece nu sunt explozii in adevaratul sens al cuvantului.

| Wehrmacht a răspuns:

Si prin ce se propaga sunetul pana la noi in spatiu?

| RAY a răspuns:

In primul rand activitatea solara nu produce sunete de nici un fel, pentru ca sunetul are nevoie de un mediu cum e aerul sa se propage, deci soarele nu produce sunete

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Auzul a unei explozii presupune ca sunetul sa ajunga pana la tine ca si o unda de soc.

Sunetul se propaga prin medii mai dense, precum atmosfera.

Intre soare si pamant nu exista un mediu dens, suficient pentru ca sunetul sa se poata propaga.

Motiv pentru care nu se propaga... Si nu il auzi.

| cristimihailov a răspuns:

Doamne. Prostia si necunoasterea au invins sad

Acum o sa apara intrebarea daca Harry Potter (personajul din carte, nu actorul), a trait in secolul 16 sau 19.

"Romania, te iubesc".

| KhludCiprian a răspuns:

Motivul e din filmul Alien:
"In space no one can hear you scream."
Sunetul nu face zgomot in lipsa unui lichid sau gaz care sa il transmita. Sub acelasi raspuns nu poti auzi nimic din univers. Cand auzi de "zgomotele ce se aud din pulsarul X", sunt in realitate sunete generate pe calculator dupa ce reduc sunetele in spectrul auzibil.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Soarele se află la milioane de km distanță de Pământ. E logic să nu se audă. Și din cauza gravitației.

| DelphhiN a răspuns:

Chiar si eu as vrea sa stiu asta...big grin

| Ammizzu a răspuns:

Din cauza distantei fata de pamant

| CristiSeeker a răspuns:

Pentru ca acele explozii au loc intr-un mediu vidat, iar sunetul are neovoie de materie pentru a se propaga, spre deosebire de lumina.

| Stephan142 a răspuns:

Pai sunt 146, 6milioane de km.Plus ca in spatiu totul este vid.Nu exista aer apa sau sunete.Satelitii preiau undele si le transforma in zgomote dar oricum nu se aud foarte clar.

| cristimihailov a răspuns (pentru Stephan142):

Daca nu stii, mai bine lasa indoiala, nu certitudinea.
Faza cu satelitii unde ai vazut-o? In Iron Man 3?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu,doar in IronMan 2 laughing

| Stephan142 a răspuns:

De fapt sunt 149, 6 milioane de km dar oricum e mult. VyouLee are si el dreptate.

| Stephan142 a răspuns:

M.hotnews.ro/stire/5312749
Citeste aici.O sa intelegi si singura.

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Soarele este mult prea departe de pământ, iar pământul este înconjura de un câmp (un fel de scut) electromagnetic, care ne apără. Dar dacă Astronauții vor continua să plece în diverse expediții în spațiu, ei vor găuri acest scut, adică noi oamenii singuri ne facem rău. Fundă? happy

| Inferno a răspuns (pentru Gilca_Madalina_1975):

Asta ai spus cand ai ramas repetenta la fizica?
De cat interfereaza undele sonore cu campurile electromagnetice?

| VyouLee a răspuns:

Iar pentru cine doreste poate gasi aici o multime de informatii de incredere, care sunt culese din literatura de specialitate, cum ar fi:Scientific American (Special Edition), Perfect Planet, Clever Spieces - How Unique are we? si multe altele: https://www.dropbox.com/s/3o3su699c5kyobq/lc_M.pdf

| Anonymous92 a răspuns:

Datorita satelitului nostru natural cunoscut si sub denumirea de Luna, el blocheaza transmisia sunetului catre timpanul nostru.