| Kore_9880 a întrebat:

Hey TPUhappy!
Stand la pc, si vazand multi care pun intrebari "inteligente" m-am gandit sa pun si eu o intrebarelaughing

Deci, presupunem ca ma arunc de pe un bloc cu 5 nivele.Jos sunt 10 saltele suprapuse a cate 20 cm fiecare.
Cu ce viteza voi cadea?happy
Care parte a corpului va fi prima care atinge pamantu'?(capu', mana, picioru`, mai stiu eu ce.)
Ce riscuri exisa (moarte, maini/picioare rupte, etc.)

Bun.laughing si o a doua problemabig grin
Ce rost are parul` ala de pe picioare, subrat, zona inghinala, etc?
Nu cred ca are scop decorativ, sau sa tina de cald...
Si nu vreau raspunsuri gen:"Asa ne-a facut "D-Zeu", dupa asemanarea lui"pentru ca daca ar fi sa o luam asa, "D-zeu" ar arata ca o maimuta paroasa nu? nu cred ca ii cade parul`...happy

Sa va >aud:!

[P. S.:Scuze de categorie, in caz ca n-am nimerit-o happy ]

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

1. Depinde.
2.Și asta depinde, dacă te arunic în cap cazi în cap, dacă te arunci în picioare cazi în picioare.Sau ai putea să te rostogolești în zbor.
3. Poți să mori sau poți să-ți rupi osele, acum depinde, poți la fel de bine să nu pățești nimic.
4. Habar n-am răspunsul la asta.

15 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

,,de ce avem par la subrat,,?
mda...stiinta si filosofie!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

N-ai nimerit nici categoria, nici inteligenta. Eu inteleg ca etnozarzavaturile au efecte dintre cele mai neasteptate, dar, poate ar fi bine sa nu te manifesti public.
Stii ca e o vorba: mai bine tac si crede lumea ca-s prost, decat sa deschid gura si sa spulber orice indoiala.

| georgesur a răspuns:

1. Viteza o poti calcula singur, tinind cont ca e o miscare uniform accelerata: v= rad (2gh ) unde h este inaltimea
2.Contactul va fi cu calciiul, deoarece capul este partea ta cea mai usoara.
3. Exista riscuri majore sa te "strecori" pe linga saltele

A doua pb este de cultura generala.

| bebetho a răspuns:

Tu chiar vrei un răspuns serios?

Ok, o să cazi cu o viteză de 000000, 32 m/s direct în bornău. Există un singur risc, să nu vină şi popa la înmormântare.

Nu ştiu ce rost are, dar sigur unul mai important decât întrebarea ta big grin.

| MenInShadow a răspuns:

Viteza ar fi cam... 30-40 km/h.
Nu ai specificat cum sari. Daca sari in cap? crezi ca vei atinge cu picioarele prima data?laughing daca sari drept, vrei atinge cu pieptul. Si ma refer, drept, si cu fata in jos, daca stai cu fata in sus, vor fi oasele alea aproape de umeri din spatetongue

Parul dupa legende se spune ca are semnificatii numeroase ca: pe piept barbatie, pe picioare puterea, la... potenta, si alte prostii.
Ei bine, la mine chestia cu parul de pe picioare functioneazalaughing
Dar daca ar fi sa o luam stiintific, nu o sa vezi un pitic, cu par mult pe picioare sau piept, doar daca da cu solutii de cresterelaughing
Daca tu cresti repede, si ai un sistem imunitar foarte bun, si esti sanatos tub, si parul v-a creste foarte mult, depinde de cat de repede si sanatos iti creste orgranismul. Eu trebuie sa ma tund 1 data la 2 lunistraight face iti dai seama.
Sper ca ti-am dat un raspuns bunicel

| MenInShadow a răspuns:

Am uitat sa zic, depinde la saltele, daca sunt cu arcuri, ca daca sunt din astea din burete mori, sau iti rupi ceva. deci nu scapi nevatamat. si daca sunt cu arcuri, la fel poti fi ranit, tinand cont ca te vor arunca, si vei pica pe ceva, sau cineva, si in cazul acesta vei fi dat si in judecata, pentru ca ai ranit o persoana aruncandute de la etajlaughing

| AlxMro a răspuns:

Daca un nivel de la bloc are sa zicem 2 metrii, tu te arunci(practic) de la 10 metrii. Stiind ca acceleratia gravitationala este aprox. 10 m/ s(patrat) atunci dupa formula lui galilei V(2) = V0(2) +2ad, unde v0 = 0 si a=-g; viteza ta este sqrt200(radical200) m/s adica aproximativ 14, 14 m/s ceea ce inseamna 50, 9 km/h. 2) Depinde cum te arunci : (in cap, pe spate, pe burta, in maini.) 3) Depinde de a doua intrebare : daca te arunci pe burta si n-ai aer in tine nu patesti nimic, daca te arunci pe spate si ai aer in tine faci poc..., daca te arunci in cap i-ti curge lichidul cefalorahidian pe ureche. 4) Au rost, toate au un rost dar eu nu stiu sa-ti raspund la aceasta intrebare.(vazusem la Dr. Oz explicatia dar nu mai tin minte)

| cristiancristir a răspuns:

Daca supravietuiesti la cazatura te ia politiarolling on the floor Si cu parul cred ca este un mod de aparare impotriva conditiilor dure de viata, iar de cand omu sta in case la caldura in loc de pesteri parul e din ce in ce mai putin fiindca nu mai avem nevoie. Si creste mai mult in zonele mentionate de tine fiindca sunt zone irigate mai mult de sange. PS. Nu te arunca de pe bloc happy Tinem la sanatatea ta happy

| Doloresidk a răspuns:

Prima problema:
1. Viteza cu care vei cadea depinde si de masa pe care o ai.

2. Toate riscurile care le-ai enumerat sunt posibile:
moarte-cazi pe saltele, ricosezi si te turtesti te vre`un stalp, masina.etc
fracturi-depinde cum cazi pe saltele

3. Depinde cum sari:
daca te arunci in cap, cazi in cap
daca te arunci pe lateral, cazi pe o mana, picior
daca te aruci pe burta, cazi pe burta.
Pot aparea si obstacole: rufe, pasari, crengi, care schimba traiectoria in cadere.

Problema nr 2:
Paru` creste pentru a ne da dureri de cap, si pentru a ne chinui, epilandu`l -unicele scopuri. In acelasi timp, are rol economic, oamenii cumparand epilatoare, benzi cu ceara, pensete, sau mai stiu eu ce.

app: smechere intrebari laughing

| Doloresidk a răspuns:

Prima problema:
1. Viteza cu care vei cadea depinde si de masa pe care o ai.

2. Toate riscurile care le-ai enumerat sunt posibile:
moarte-cazi pe saltele, ricosezi si te turtesti te vre`un stalp, masina.etc
fracturi-depinde cum cazi pe saltele

3. Depinde cum sari:
daca te arunci in cap, cazi in cap
daca te arunci pe lateral, cazi pe o mana, picior
daca te aruci pe burta, cazi pe burta.
Pot aparea si obstacole: rufe, pasari, crengi, care schimba traiectoria in cadere.

Problema nr 2:
Paru` creste pentru a ne da dureri de cap, si pentru a ne chinui, epilandu`l -unicele scopuri. In acelasi timp, are rol economic, oamenii cumparand epilatoare, benzi cu ceara, pensete, sau mai stiu eu ce.

app: smechere intrebari laughing

| RimePeHartie a răspuns:

Pai e posibil sa mori in timp ce cazi de frica daca nu ai sanse de supravietuire. nici'o parte a corpului, doar ai pus saltelele si viteza-nu m'a facut mama prof de fizic

| RedHair a răspuns:

Noroc ca la sfarsitul primei propozitii nu ai pus si cuvantul ''inteligenta'' tongue.

| BelleVie a răspuns:

Sall! Raspunsuri : 1.Nu am de unde sa ghicesc viteza ta (trebuie sa stiu masa ta, acc gravitationala, timp etc); Nu cred ca exista riscuri fff mari decat daca saltelele sunt prea elastice si te arunca inapoi si cazi pe sol. 2. Pe masura ce omul a evaoluat parul din aceste zone s-a retras, dar totusi ramanand cate putin. Inainte omul nu avea haine, protectii, spray-uri... si atunci avea par ca sa-i tina de cald, sa-l protejeze. Acum e complet inutil, la fel ca si muschii urechii.
Sper ca te-am ajutat, si uite ti-am dat si info suplimentare.happy
Bye!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti raportat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 70km/h
2. Partea inferioara a genunchiului drept sau stang ( depinde daca esti stangaci sau dreptaci ).
3. Iti vei fractura rotula, si probabil un traumatism cranian, cateva degete rupte/fracturate de la mana, cam 3/4 din 10.
4. In trecut cand eram mai cu mult par, mai ales masculii in era primitiva avea rolul de a se intinde pe corp, creeand iluzia inamicului ca " omul cu par " e mai mare si sa nu il atace, mai are rolul de a tine transpiratia.