| Mario1994 a întrebat:

Http://independent.md/......-pe-marte/ Primul oras pe Marte va fi construit de cei arabi. Ce spuneti?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Oare or sa duca si o parte din petrol cu ei acolo?

| T0T a răspuns:

Frumoasă inițiativa. Dacă nu rămâne doar la stadiul de inițiativă, bravo lor, înseamnă că fac și altceva decât a își asigura propriul lux. Petrolul lor va fi de domeniul trecutului în viitor unde mai totul se va baza pe energie electrică. Eu zic că pentru a realiza așa ceva trebuie să aibă un plan extrem de bine pus la punct pentru economia lor în viitor. Pe lângă petrol ar trebui să înceapă să investească extrem de mult(din banii obținuți) nu numai pe lux sau alte idei ce nu le-ar aduce strict lor folosul, ci pe construirea și promovarea a cât mai multor surse care produc energie transformând-o pe cea din natură, gen panouri solare, mori de vânt etc. Oricum ei au avansat extrem de mult în 20 de ani. Ăsta ar fi un exemplu de țară ce a investit mult în ea, nu s-a vândut altora. Și ei puteau face ca noi, să îi lase pe australieni, canadieni să le exploateze resursele pentru câțiva bani în plus și nu ajungeau nicăieri. La noi deja e târziu, suntem colonie a UE complet dependentă de aceasta. Pentru noi, cei care rămânem aici va fi greu să ne întreținem viața aici pe Pământ dapoi să plecăm acolo...Dar nu e nimic, nici nu vom prinde vremurile alea.

| Nilsson a răspuns:

Bine ca ziua pe Marte e aproximativ egala cu cea de pe Pamant. Asa vor putea tine Ramadanul, daca ar fi construit o colonie pe Luna ar fi murit de foame.

Lasand gluma la o parte, mie mi se pare nerealista orice incercare de colonizare a planetei Marte cu tehnologia actuala, inca nu am putut trimite niciun om si nici nu stim daca ar putea supravietui misiunii, iar unii fac planuri de a construi colonii cu cu mii de locuitori pe planeta rosie.

| Theo94 a răspuns:

Ei vor contribui la colonizarea planetei marte impreuna cu alte tari, la fel si cu orasul, nu-l vor construi ei, dar vor contribui la constructia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce am putea sa spunem? Astia si-au ales in asa fel data incat sa fie siguri ca niciunul dintre noi nu o sa poata zice de ei ca nu s-au tinut de cuvant.