| navarre a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=UiywPnozfyg va da de gandit?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Cu siguranta imi da de gandit. E intrebarea fundamentala. Am reflectat mult asupra acestui gand.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo.

| liviu00 a răspuns:

"The old appeals to racial, sexual and religious chauvinism and to rabid nationalism are beginning not to work. A new consciousness is developing which sees the earth as a single organism and recognizes that an organism at war with itself is doomed. We are one planet. "
Carl Sagan

| Oktavian a răspuns:

Da

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E si asta o perspectiva. Plina de lipsuri si semne de intrebare, dar e o metafora frumoasa. Sa luam totusi lucrurile astea asa cum sunt, niste esee, si sa nu le confundam cu stiinta, avem nevoie si de simtul realitatii si al firescului. Doua mere au multe in comun, dar sunt doua si sunt distincte, amandoua insa folosesc resurse ale aceleiasi planete. Unul este mai mare, sau mai gustos decat celalalt. Daca le consideri unul si acelasi lucru atunci o sa ti-l las tie pe cel stricat big grin (glumeam - si e un eseu dragut insa vazand ca e la moda din nou curentul cu teoria conspiratiei vreau sa cred ca asta nu vine pe un fond pustiu - cu alte cuvine e ok sa vedem filme pe youtube dar sa nu ignoram o carte, un teatru )

| mandy3 a răspuns:

Este o lupta foarte puternica intre stiinta si religie! Religia spune ca Dumnezeu a creeat lumea iar stiinta vine cu Big Bang-ul! Probabil ca e un pacat dar e greu sa crezi ceva ce nu vezi si totusi trebuie sa crezi in ceva! Mereu stau si ma intreb cum a inceput totul, simt ca trebuie sa cred in ceva, in ceva concret! Videoclipul e foarte interesant si se refera la faptul ca putem face tot ceea ce ne dorim, trebuie doar sa simtim si sa ne dorim acel lucru cu adevarat!

| eu_2231 a răspuns:

Orcui iar da de gandit.In acel filmulet sune multe lucruri adevarate; e viata noastra, facem ce vrem cu ea.Indiferent daca o persoana este urata, frumoasa, bogata, saraca; tot o fiinta unama este.Scopul vietii il are fiecare om in parte si acel om isi coordoneaza viata dupa voia sa.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Superbe cuvinte! Fiecare trebuie sa incepem cu noi insine schimbarea. Iubirea ar trebui sa fie intr-adevar scopul vietii.

| emulas a răspuns:

Stii care ii chestia.Nu suntem perfecti, nu suntem desteti(ma rog doar unii)dar tot cea ce conteza e sa urmam un scop in viata