| crestin a întrebat:

Iisus Hristos a avut 12 Apostoli. Doi dintre acestia aveau acelasi nume. Cum se numeau si de a cui erau?

Răspuns Câştigător
| cryssu2008 a răspuns:

Iacov - a lui Zevedeu
Iacov - a lui Alfeu

8 răspunsuri:
| nellyneliana a răspuns:

Iacov a lu Zevedeu si Iacov a lui Alfeu.

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Sfantul Apostol Iacob, fiul lui Zevedeu, a fost numit de Domnul, "fiul tunetului", ca si fratele sau, Sfantul Ioan Evanghelistul. Impreuna cu acesta, si cu Petru, a vazut Schimbarea la Fata a Domnului pe Tabor. Dupa Inaltarea la cer a Domnului, el a propovaduit cuvantul lui Dumnezeu in Ierusalim si in Iudeea si a fost ucis de Irod Agripa, cu sabia.

Sfantul Apostol Iacob al lui Alfeu, a propovaduit cuvantul lui Dumnezeu in multe tari din rasarit, inchinatoare la idoli. Deci, nenumarate neamuri aducand la Hristos, a primit moarte de mucenic, iar, cei ce s-au intors la credinta, l-au numit "samanta dumnezeiasca."

Fundaahee hee?
Please blushingblushing

| ionutz15 a răspuns:

Sfantul Apostol Iacob, fiul lui Zevedeu si Sfantul Apostol Iacob, fiul lui Alfeu...

| KellyGreen a răspuns:

Din cate stiu erau 2 cu numele de Iacob.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iacob

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iacov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iacov fratele lui Ioan fii lui Zebedei
Iacov fiul lui Alfeu