| Rάđü a întrebat:

Îmi puteti spune ce inseamna reactie totala?(la chimie)

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

MECANISMUL REACTIILOR CHIMICE
Orice reactie chimica consta in transformarea uneia sau mai multor substante chimice, numite reactanti, in una sau mai multe substante chimice diferite numite produsi de reactie.
In majoritatea cazurilor, reactiile chimice nu se efectueaza prin transformarea directa a moleculelor substantelor initiale in moleculele produsilor, ci se face prin mai multe etape:
Reactia nu se realizeaza prin ciocnirea directa a 2 molecule de reactanti, care este foarte improbabila, ci prin succesiunea de reactii.
Aceasta succesiune de reactii elementare prin care se realizeaza o reactie data se numeste mecanism, sau schema de reactie.
Prin insumarea tuturor etapelor din mecanism se obtine reactia totala.