| Alphawolf a întrebat:

In cazul creatiei la nasterea unui copil practic ii dai posibilitatea sa aleaga intre Rai si Iad. Nu credeti ca este prea crud ca D-zeu care inseamna doar bine sa-i dea amaritului de om aceasta alegere? Nu este prea riscant sa dai nastere unui copil?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In primul rand, nu suntem noi in masura sa intelegem astfel de lucruri, suntem doar oameni. Presupun ca stii exemplul cu o insecta care nu poate intelege rostul tractorului. Sa dai nastere unui copil este riscant, intr-adevar, dar asta nu a impiedicat niciodata omenirea sa continue perpetuarea speciei, instinctele sunt mult mai puternice decat judecata cand luam oamenii in ansamblu. De ce crezi tu ca-si doresc oamenii copii, pentru ca sunt frumosi sau ca sa aiba cine sa le mosteneasca averea dupa moarte? Nope. Ar gasi jucarii mai practice si mai ieftine si s-ar distra la batranete de toti banii, pentru ca daca mori nu dai doi lei pe continuitate sau pe bunuri materiale - daca tu nu mai esti nu te mai afecteaza ce lasi in urma. Dar dorinta nestavilita de a avea urmasi, cu un pret uneori enorm, nu te lasa sa te simti implinit altfel, si de mai multe ori, oameni mai in varsta mi-au spus ca daca am chef sa ma insor bine, daca nu, nu, pot sa stau singur, cu prietena sau cum o fi, dar sa fac copii si daca nu sunt hotarat o sa inteleg mai tarziu de ce. Ia zi, calculatorul refuza sa porneasca un program care se incarca greu? Poate dureaza, poate se blocheaza, dar nu refuza comanda. Suntem programati sa perpetuam specia, si exceptiile chiar nu schimba nimic.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Din punct de vedere religios nici macar maturilor si muribunzilor nu le permisa aceasta alegere daramite unui copil care habar are ce e aia pana nu-i bagi tu idioteniile astea in cap. Ineptiile pe care le pui sub forma de intrebare sunt mult mai periculoase decat riscul sa dai nastere unui copil. Sa auzim mai de bine.

| Alphawolf explică:

Ce nu intelegeti? Ce este atit de greu de inteles?
Cind dai nastere la un copil nu poti anticipa ce drum va urma deci nu ai nicio garantie daca va cadea in pacat sau nu!

| Alphawolf explică:

@PlAC: De ce trebuie stiinta sa demonstreze toate aberatiile?

| Alphawolf explică:

@GoSpeL: Toti parinti le doresc copiilor lor o crestere cit mai buna problema este ca nu toti nu reusesc asa cum isi doresc. Inainte de a concepe un copil orice parinte isi pune citeva intrebari: sunt capabil sa cresc un copil si sa-i ofer o crestere aleasa, pot sa-i ofer o viata mai buna, pot sa-i ofer in permanenta iubire si afectiune, etc?
Cind concepi un copil nu poti fi sigur ca calitatile tale de parinte vor da rezultate asa cum iti doresti in cresterea si educarea copilului, si nici ca va urma drumul indicat de tine, asta fiind motivul intrebari mele.

| Alphawolf explică:

@Cristi_din_Bucuresti: cum ai dedus ca iad nu exista? Daca Biblia este cuvintul lui D-zeu, orice cuvint scris in ea trebuie luat in seama si nu doar ce ne convine. Dupa Biblie exista iad iar iadul este destinatia necredinciosilor. In cazul asta iti scapa esenta intrebarii mele.

| Alphawolf explică:

@PlAC: Asa te invata la biserica sa-ti aperi religia si credinta cu voturi?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Vorbeste pentru tine gicule si mai lasa youtube ca nu-ti prieste.

| Gospell a răspuns:

Cand dai nastere unui copil, trebuie sa ai niste responsabilitati.
Il vei creste pana cand va avea 18 ani, iar de atunci copilul tau va stii ce trebuie sa faca in viata. Dumnezeu lasa in general oameni constienti( in afara de persoanele cu probleme psihice). Daca esti constient inseamna ca poti alege intre iad sau Rai.
Alegerea e in mainile tale!
Sa consideram ca viata este ca un fel de examen. Daca inveti constiincios vei trece examenul (ajungi in rai), daca nu inveti - nu treci examenul ( ajungi in iad)

| daddy a răspuns:

@piac
Nu e riscant daca il educi cum se cuvine, dupa legi Bisericesti.Cum multi dintre noi n-am fost educati. Daca nu-l educi asa, risti sa se rataceasca si sa apuce cai gresite.

mda ai dreptate daca nu il educi dupa legile bisericest risca sa dea peste ateii cei rai sa ii bage in cap prostii cu richard dawkins si teoria big bang-ului
du-te incuie-te in biserica ta si dati foc cu tot cu ea

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Nu e riscant deloc pentru ca nu exista nici Rai si nici Iad. Sunt inventii omenesti. Stiai ca acum 500 de ani oamenii credeau ca Raiul este undeva prin stratosfera? Si ce-mi place cel mai mult este ca stiinta, cu cat avanseaza si incepe sa explice mai multe lucruri, cu atat Biblia incepe sa devina din ce in ce mai simbolica. Nu trebuie inteleasa cuvant cu cuvant, e o fabula, se argumenteaza.

| BRG a răspuns:

Fraților în primul rînd cum puteți pune astfel de întrebări? Cu ce drept îl acuza-ți voi pe Dumnezeu? Dumnezeu este iubire se spune în 1 Corinteni capitolul 13, și din iubire Dumnezeu l-a trimis pe fiul său Isus Cristos ca om pe pămînt să și dea viața pentru noi păcătoșii, Dumnezeu vrea ca toții oamenii să trăiască, el nu ne-a creat pentr u a muri, diavolul prin minciuna pe care i-a spus-o Evei a adus moartea în lume, dacă Eva asculta de Dumnezeu trăia și ea și Adam, dar fiindcă au ales să asculte de diavol vedem unde am ajuns, iar iad nu există, faptul de ai da naștere unui copil este un dar de la Dumnezeu, dar voi nu îl apreciați deloc.

| RainDrop a răspuns:

Aceasta alegere se face prin fapte

| powergirl a răspuns:

Cum sa fie riscant sa faci un copil? daca gandim toti asa inseamna ca in afara de copill care sunt deja pe lume nu ar mai fi altii doar astia pana murim toti asta vrei? depinde de tine cum il educi si asa ma alege iad sau rai si tu sa il inveti ce e bine si ce e rau nu depinde de ele ca el nu poate judeca de mic ce e bine si rau nu?

| PlAC a răspuns:

Ce zici aici ca nu inteleg? Nu e prea crud pentru ca el are cele mai inalte asteptari de la om pentru ca L-a facut dupa chipul si asemanarea Lui."Amaratul de om" trebuia sa nu cada in pacat asa cum i s-a spus. Daca Adam si Eva ar fi ajuns la o anumita maturitate spirituala, ar fi fost lasati sa muste din acel mar si n-ar fi intrat in pacat. Ultima ta intrebare n-o inteleg.

| PlAC a răspuns:

Nu e riscant daca il educi cum se cuvine, dupa legi Bisericesti.Cum multi dintre noi n-am fost educati. Daca nu-l educi asa, risti sa se rataceasca si sa apuce cai gresite.

| PlAC a răspuns:

Da cum poate sa demonstreze stiinta ca nu exista lumea nevazuta?

| therock a răspuns:

Nu are de ales, Iadul exista si e pe Pamant, iar dumnezeul nostru este Lucifer - http://www.youtube.com/watch?v=PtW2-d6UHM8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ai nicio garantie sau dovada, dar risti deoarece si parintii tai la randul lor au facut acelasi lucru, pana la urma. Speranta moarte ultima, mai bine te caiesti ca-ai facut un lucru gresit decat ca nu l-ai facut deloc.