| anonim_4396 a întrebat:

In ce situatii tacerea este un raspuns/semn? Cand nu este, atunci ce reprezinta, ce rol are?

Răspuns Câştigător
| KyraW a răspuns:

Eu cred ca tacerea este un raspuns atunci cand raspunsul propriu-zis doare mai mult.Si atunci tacerea e mai usoara, si cu subinteles.Desi trebuie sa ai niste cunostinte geniale (pardon) generale ca sa o intelegi si sa stii la ce s-a referit persoana.Si cand nu reprezinta un raspuns, eu zic ca sunt la fel ca punctele de suspensie:marcheaza gandirea raspunsului a persoanei ce tace, sau nestiinta acesteia.

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

De gemete in extaz nu vrei sa stii nimic, cam ce ar reprezenta ele?

| Flav a răspuns:

@Jelli - poti asculta tacerea? Eu o ador.

| anonim_4396 explică (pentru Flav):

Da. Este un sunet lin, continuu, care nu perturba deloc cu nimic, imaterial.

| Chris a răspuns:

Nu e o teorie, pur si simplu simti cand tacerea devine raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cit de guraliva esti pe site, nu vrei sa stii de ce se spune "tacerea e de aur"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fapt concret: esti la scoala, profesorul te intreaba ceva dint tema si tu nu stii, tacerea da de inteles ca esti nepregatit( un semn la ceea ce stii/nu stii)
Tacerea rezulta un simplu rezultat, ca habar nu ai de un lucru, ori ca nu vrei sa ai de a face cu lumea inconjuratoare si vrei sa te refugiezi in tine fara sa scoti macar un cuvintel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi place noua muncă dusă de Jelli pentru impresionarea lui Flav.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce ai baut/fumat? Ai vedenii, vezi munci, intentii si impresionari? Ai gresit persoana.
Si mie imi place faptul ca esti total pe langa subiect.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă mir cum nu te doare burta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tacerea pentru mine cel putin implica mai ales liniste. Lui Flav i-ar tiui urechile, deci tacerea ar fi un raspuns enervant pentru el.