| GPA a întrebat:

In interiorul Pământului nu exista oxigen. Din moment ce nu există oxigen, cum este posibilă existența focului?
Fara sursă (oxigen) focul nu se poate aprinde, dar interiorul Pământului sfidează legile fizicii.
Practic, flacăra din interior arde, dar fara oxigen. Exista vreo teorie sau un răspuns concret pentru acest fenomen?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tragi concluzii pripite.
In centrul Pamantului nu este foc cu flacara. Magma topita este care are temperatura foarte ridicata, asemanator cu metalele topite in turnatorii.
Pentru existenta unei temperaturi inalte nu este nevoie neaparat sa "arda" materialul.

| relian a răspuns:

Oxigen poate exista si in compusi nu neaparat liber,iar ce spui tu ca in interior arde ceva eu cred ca te inseli, cum spunea cineva incurci avioanele cu submarinele laughing deci nu exista nici o flacara in interioru pamantului, asa cum nici in soare nu exista flacari laughing.In interiorul Pamantului au loc reactii de fuziune datorita presiunii foarte mari, cel putin asa cred.Tu poti ridica temperatura unui obiect fara sai dai foc? Te asigur ca poti, deci aia nu inseamna ca lucru ala arde nu? Deci cam asta e teoria, datorita presiuni uriase din interior materia practic este topita si asta nu ca arde ceva asa cum dam noi foc la suprafata.In soare hidrogenul nu arde asa cum ar arde pe Pamant, practic el este supus la presiuni enorme si au loc procese de fuziune, e bine sa citesti ceva fizica sa poti intelege.Cu alte cuvinte daca supui un element la anumite conditii ii poti schimba natura lui, adica daca il supui la presiuni, la temperaturi sau la mai stiu eu ce alte conditii din apa poti face foc de exemplu laughing cam asa se intimpla.Chestia aia cu focu este tot o chestie asemanatoare dara nu-i ceara atat de puternica, dara si focu cel stim noi poate schimba starea materiei, de ex supui la foc un metal din solid se face lichid curge si etc. Diferenta este ca in soare sau interioarul pamintului materia este supusa altor conditii decat cum facem noi cu foc aici sus.Sa folosete focul da este nevoie de prezenta oxigenului, dar in alte conditii nu.

| Elide a răspuns:

Iad

Răspuns utilizator avertizat
| Knu a răspuns:

Nimic nu arde cu flacara in interiorul Pamantului. Oxigenul este necesar pentru intretinerea focului cu flacara. In pamant n-avem flacara.