| sabin89 a întrebat:

În Mein Kamp, Hitler scria, în 1924, între altele: "Puterea de receptare a maselor este foarte restrânsă, iar înțelegerea lor este slabă. Pe de altă parte, uită repede. Aceasta fiind situația, întreaga propagandă eficientă trebuie să se rezume la câteva chestiuni esențiale, iar acestea să fie exprimate pe cât mai mult posibil în formulări stereotipe. Aceste slogane trebuie repetate cu regularitate, până când și cel din urmă individ reușește să înțeleagă ideea care i-a fost prezentată".
Ce spune el aici nu este o noutate. Manipularea maselor s-a practicat în toate timpurile și în toate locurile.
Sunt manipulate masele și în zilele noastre? Dacă da, cum putem evita să fim manipulați?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E mai usor sa manipulezi 10 oameni decat unul singur, in Romania e o gandire in alb si negru, credualitate si paranoia, in fapt astia nici nu prea se mai straduiesc sa manipuleze ca nu ai cine vota, manipuleaza ca in 89/pandemie prin tv,ziare,carti, religie,tik tok,Facebook, germani au fost manipulati pentru ca erau infometati, saraci, discriminati, plus ca ei credeau ca sunt superiori altora, hitler a spus tot ce este adevart despre cum suntem noi germani, am primit emigrati sa ridicam economia nu de dragul lor si avem si cv coloni in europa de est

| sabin89 explică (pentru RAY):

Crezi că au fost (sau sunt încă) manipulări în sens pozitiv; o propagandă care să mobilizeze masele să facă ceva util, să urmeze o cale dreaptă? Crezi că există vreo cale care să poată purta, pe drept cuvânt, numele de calea cea dreaptă?

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Nu exista cale dreapta,eu unu ca individ am valorile mele,tu daca imi impui ceva imi interzici liberul arbitru, si eu ma gandeam la meritocratie apoi am realizat singur ca si astfel sa r naste discriminari si tot o elita ar ajunge sus iar restul ar fi numiti prosti, incompetenti plus ca se pleaca cu ideea ca putem cu toti sa fim pe primul loc, pai nu putem, tu poate tu esti normal eu cu adhd nu am motivatia ta nu ca nu as vrea dar nu imi permite creierul, iar extremele sunt nebuni

| mihai69 a răspuns:

Educație.

| relian a răspuns:

Cum poti evita? Cauti sa iti explici singur un lucru, o informatie, sa o procesezi, o intorci pe toate fetele, vezi daca nu cumva are chestii ascunse, sau daca este adevarata, asta doar asa la prima vedere, ce poti tu singur sa intelegi.

Apoi sa cauti sursa, cauti surse cit mai credibile de informare.Astazi ai acces la internet, cauti acele surse care is mai serioase, nu ce spune Dorel pe net.
Plus poti gasi romani in diverse tari, poti discuta cu ei acel subiect, vezi acolo ce se spune, sau vezi el ce surse are.

Vorbeam cu un amic, prieten, despre evenimentul de ieri, cand au tras ala in Trump.
Respectivu, fara sa citeasca, fara sa urmareasca, a bagat-o de al el, a fost inscenare laughing

Nu ma luai cu el, n-are rost, dar daca vezi persoane asa treci mai departe.
Nici nu ai ce sa ii explici, nu te complici cu astfel de indivizi laughing inscenare, apoi ala sa moara, Trump sa fie impuscat laughing si la cap.

Deci nu te iei dupa deastia Dorel, stai si analizezi tu situatia. Bineinteles ca multi se gindesc si la inscenare, dar stai nitel, la atins glontu la ureche, putea sal nimereasta frontal si sa o mierleasca.

Trebuie sa uiti de filme si alte rahaturi, filmele is filme, nu exista in realitate ce arata prin filme, ma refer filmele alea cu impuscaturi, cu alde de astia lunetisti care doboara firul de par de la 15 km laughing alea is povesti.

Primul lucru analizezi tu personal, odata ce iti pui intrebarea ca oamenii pot fi manipulati, e clara ca nu esti de ala care nu tear duce mintea, asa ca analizeaza.

Cauti surse diferite, locale sau din alte tari.
Nu casti tot timpul gura la chestii care ti se repeta tot timpul, acolo e clara ca este ceva necurat.

Eu de exemplu nu ma uit deloc la TV, am vazut stirea asta pe net, adica nici pe net laughing mi-a spus un prieten, zice vezi ca era sal impuste pe Trump si atunci am intrat pe net si am vazut video, ala n-are cum sa minta, in rest nu am citit ce zic unu altul, fiecare spune cel duce capu.

Asa fac de regula, desi uneori iti este lene si te lasi asa dus de val, zici hai lasa asa cum pica laughing

Lumea este manipulata cu tot felul de chestii, de la tv, reclame etc.mai alels in tari unde nu exista un control din partea guvernului, acolo esti manipulat si de companii de mai stiu eu care

La tv ti se pot arata chestii ascunse, tu nu le vezi, dar creierul tau le receptioneaza.
Asa faceau pe vremuri Coca cola si alte companii, bagau in reclame sau pe unde mai apareau, mesaje in care ti se tot repeta intruna sa bei laughing
Pina iau aflat si guvernul lea interzis astfel de practici.Companiile, guvernele cauta tot felul de chestii prin care sa poata influenta oamenii in anumite directii.

Bine nu stiu in RO, aia nu fac ei cercetari, dar afla de la altii si aplica, cel mai usor de aplicat is tarile astea mai putin controlabile si care is conduse de tilhari, gen RO laughing sau tari africane, foste tari comuniste.

Insa ei se bazeaza pe turma, stiu ca f multi oameni is slabi, au o gindire slaba, asa ca nu putem sa spunem ca ne putem pazi toti.

Cind in RO votezi mereu acelasi partid, asta spune tot laughing mai ales daca fac asta de zeci de ani.

| LisaJulie a răspuns:

Cu siguranță, prin tot ce ne înconjoară, reclame, știri, media, emisiuni, publicitate, totul iar generația mea care a fost crescuta cu ecrane e mai vulnerabila la manipulare, oamenii vor deveni din ce in ce mai creduli

| sabin89 explică (pentru LisaJulie):

Vreo sugestie...cum putem evita?

| LisaJulie a răspuns (pentru sabin89):

Mai mult citit și mai puțin TV

| adryang78 a răspuns:

"Sunt manipulate masele și în zilele noastre?"
Ți-ai dat singur răspunsul la întrebare cu un rând mai sus. big grin
Cum putem evita? Păi, sincer, mă îndoiesc că putem evita în totalitate, mai ales cu toată avalanșa de informații vehiculate în mass-media și pe rețelele de socializare. O altă formă de manipulare este religia. De fapt, nu religia propriu-zisă, ci instituțiile religioase. Oamenii confundă adesea religia cu spiritualitatea.
Singura metodă viabilă de a evita manipularea, într-o măsură mai mică sau mai mare, este educația. Dar și aici sunt destui factori care influențează percepția individului asupra așa-zisei realități. Fiindcă realitatea însăși este relativă și depinde de felul în care o percepe fiecare. Mai simplu spus, "adevărul are multe fețe" - un vechi proverb chinezesc. happy

| sabin89 explică (pentru adryang78):

Realitatea e realitate, nu poate să depindă de felul în care o percepe fiecare. În ceea ce privește religia, ai dreptate. Mă gândesc câte religii au fost de-a lungul timpului și sunt și acum în lume. Fiecare își trimite misionarii ei; și fiecare câștigă aderenții ei; aderenți care încep să se contrazică cu aderenții celorlalte. Complicat! Dacă am pleca de la premisa că o singură religie este adevărată și celelalte sunt false, ar rezulta că marea majoritate a maselor ar fi induse în eroare. Tristă situație.

| KovacsB a răspuns:

Suntem manipulati de cand ne nastem. Parintii,educatorii,desenele animate,emisiunile tv si radio,scoala,profesori,vecini,politicieni,internet, Nato, OMS etc etc.
La noi oamenii voteaza pentru un litru de ulei, se vaccineaza pentru o portie de mici, stiu versurile la toate manelele si dau like lui Selly.
Ne meritam soarta.

| sabin89 explică (pentru KovacsB):

În ultima vreme a început și industria farmaceutică să se complacă în campania asta deșănțată de a-și vinde produsele. Ca la piață. Cum zic ăia: ia pătrunjelul! ia usturoiul! Cam așa au ajuns și ăștia. Reclame peste tot pentru nu știu ce medicament, și când îl iei vezi că n-are niciun efect. Până și revista Rebus (Flacăra) are pe copertă reclamă pentru un medicament; și nu numai pe copertă. Jenant.