| anonim_4396 a întrebat:

In momentul cind Eminescu a scris "La steaua"nu cred ca se stia ca lumina are viteza ci se credea ca se propaga instantaneu iar el, se stie bine, a folosit si spatiul si timpul pentru a se exprima cit mai bine din punct de vedere literar dar problema e ca si din punct de vedere stiintific avea dreptate.Se stia sau nu ca lumina are viteza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De pe wikipedia, cu vreo 300 de ani inainte de Eminescu s-a stabilit ca lumina are viteza finita, cu vreo 100 de ani inainte de Eminescu s-a calculat valoarea apropiata de cea adevarata.

In 1574, the Ottoman astronomer and physicist Taqi al-Din concluded that the speed of light is constant, but variable in denser bodies, and suggested that it would take a long time for light from the stars which are millions of kilometres away to reach the Earth

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da.Se cunostea si conceptul de "ani-lumina". Poezia dezvolta o idee stiintifica doar ca pretext pentru a face o tulburatoare declaratie de dra goste. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din poezie reiese clar ca stia.

| elena a răspuns:

Da, se stia ca lumina are viteza, pentru ca Enstein a contribuit doar la Teoria proprietatilor termice ale luminii.

| machupicchu a răspuns:

Primele rezultate privind viteza luminii au fost obtinute in 1676 de catre Ole Romer, apoi 1728 James Bradley si tot asa mai departe... Despre Eminescu se stie, ca a fost un autodidact, care a reusit sa invete singur chiar si matematica, fapt ce poate genera concluzia ca stia despre viteza luminii, in mod cert, fiind un om destept si de "litere".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La steau carea rasarit,-eu cale-atat de lunga! ca mii de ani i-a trebuit, luminii sa ne-ajunga. bineinteles.sigur ca da. doar e evident si indubitabil, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mira tema poeziei e arhicunoscuta deja...