| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme am simtit mai acut nevoia de a face totul sa aiba sens, sa ajung intr-un punct in care sa spun simplu "hop!" si sa iau totul de la capat. Adevarul e ca intotdeauna ma gandesc ca nu imi traiesc suficient de bine viata, iar aceasta devine incet-incet o obsesie. Stiu ca nu e sanatos, ca ma consum prea mult in lucruri marunte care probabil in timpul zilei isi pierd din importanta. In momentul de fata, chiar acum, ce se mai poate caracteriza drept "fericire"?

6 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Pasiune-entuziasm-bucurie = busola ta - daca la un moment daca esti confuz si nu sti in ce directie sa te indrepti

| doctorandus a răspuns:

Cautarea fericirii e o idee mic-burgheza, taman buna pentru sufletele mediocre. Oricum, viata nu are un sens obiectiv, obisnuieste-te cu ideea.

| Vvistula a răspuns:

Deschide un forum pe google si scrie acolo, te pricepi, o sa ai multe posibilitati si o sa vezic a o sa te simti mai bine.In legatura cu problema ta, iti spun sigur ca multe persoane se gandesc la acest lucru, mai ales ca ne nastem traim si murim, fie ca esti bogat sarac sau avocat tot acolo ajungem toti, insa chestia asta nu trebuie sa degenereze datorita haosului pe care l-ar crea, gandeste-te daca nimanui nu i-ar pasa spunand ca oricum o sa moara si tot acelasi sfarsit este. De aceea exista religie, oricum, depinde de varsta pe care o ai, eu iti spun din perspectiva mea ca adolescent ca la aceasta varsta in afara de scoala si prieteni nu ai ce sa faci, asta daca nu te apuci de alte chestii mai,, tari,,. Stii care e chestia, ca fiecare dintre vrea sa faca lucruri marete, insa nu multi reusesc acest lucru eu sincer sa fiu tot la asta ma gandeam ca de ma duc la scoala ies cu prietenii ma mai duc intr-o vacanta imi fac o prietena, toata lumea face asta, ce viata e asta, dar de ce pot sa faci sa te apuci de chestii daunatoare, nu asta inseamna ca vrei sa vezi mai repede sfarsitul. Si daca te ganesti fiecare om lupota pentru o existenta sa, una mai buna -mai rea, doar pentru placerea de a trai? La aceasta concluzie am ajuns, asa de ce se mai chinuie ala de pe strada sa cerseasca pentru o paine, exista doar doua variante, ori ii e frica ca o sa ajunga in iad sau simplu iubeste sa traiasca. Deci tot ce pot sa spun e ca asa e viata, nu ai cum sa o chimbi sa o faci mai interesanta, asta e viata, asteapta si momentul de glorie va veni, si nu intelege, ce sa caracterizezi prin fericire, placere de a manca, droguri? si astea te fac fericit sau poate iubirea, si acest lucru te face fericit, chiar foarte fericit.Nu stiu ce sa zic de hopul tau! Hop

| LifeisALL a răspuns:

Nu stiu...Tu te distrezi? Simti ca ajuti? Pentru mine fericirea inseamna o fuga spre lucruri noi. Uneori am si eu obsesia despre care vorbeai.Dar ma gandesc ca viata e un dar pe care nu-l pot irosi cu o intrebare.

| Clausia a răspuns:

Cred ca esti in perioada aia in care te gandesti care e rostul tau in viata! Nu vrei sa ajungi banal.Dar nu te mai gandii la fericire! Viata are urcusuri si coborasuri, nu ai cum sa fi fericit acum.Consider ca esti fericit atunci cand te uiti in spate si esti mandru de ce ai realizat, atunci cand vezi persoanele dragi ca'ti sunt apreape si familia e mandra de tine.U trebuie sa privesti partea buna a lucrurilor si sa stii ca viata merge mai departe orice'a fi! Asa am caracterizat eu fericirea din "ochii" mei de adolostent!happy

| Adela02 a răspuns:

Nu stiu prea bine ce inseamna fericirea dar stiu ca e o stare de bine. E momentul in care te simti bine chiar daca toate merg prost si reusesti sa te bucuri de lucrurile minore din viata ta.