| anonim_4396 a întrebat:

In ultimu timp mi sa rarit rau parul in anumite locuri ale capului. La 22 de ani e normal sa se intample asta?
Mentionez ca m-am stresat rau la locul de munca.

Cu ce sa ma dau sa mi se refaca?

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poate ca ai o forma de alopecie denumita "pelada" care si-ar justifica aparitia ca urmare a expunerii la stres. Vezi, in link, fotografii si descrierea afectiunii : http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......placi.html
Daca alopecia este conforma descrierii din link, nu-ti ramane decat sa speri in eficienta tratamentului recomandat de catre medicul dermatolog.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e normal acest lucru, incearca samponul parusan sau alt fel de sampon dar sa fie pentru caderea parului.

| Legion7X a răspuns:

Stai liniștit eu am început să am părul rar de la 19 am acum 25 și am calviție cam mare dar, nu am complexe deloc.
Eu mă port tuns pe piele dar, nu îmi stă rău.

Factori ar putea fi stresul, gena din familie ex tata, bunicul, străbunicu.
Nu ai ce face șamponuri și alte chesti nu dau rezultate.

| Nilsson a răspuns:

Nu prea e normal sa chelesti de la varsta asta, trebuie sa rezolvi problema stresului in primul rand.
Apoi ar putea fi luate o serie de masuri care sa amane caderea parului pentru mai mult timp:
- cauti in farmacii niste sampoane speciale care contin o substanta activa impotriva caderii parului
- cand te speli pe cap, maseaza-ti scapul timp de 2-3 minute cu varful degetelor (cred ca e cel mai eficient remediu deoarece imbunatateste circulatia sangelui la nivelul capului)
- sa ai un stil de viata echilibrat, o alimentatie variata, sa nu te culci tarziu si sa renunti la autostimularea excesiva deoarece prin acest obicei se pierd multe substante nutritive din corp.

| AlexSalling a răspuns:

De normal, ti se poate intampla la mai orice varsta, daca te stresezi. Daca la acel loc te munca te stresezi, nu te mai du. Mai importanta este viata ta. Ca sa ti se refaca nu prea poti da cu nimic. Date cu ceai de rozmarin pe par, ca nu-ti cada mai mult. Am folosit si merge.

| AlexSalling a răspuns:

De curiozitate, in ce domeniu lucrezi?

| anonim_4396 explică (pentru AlexSalling):

Am lucrat la un magazin in care utilizam si calculatorul, si vorbeam si cu clientii cu multe comenzi, gen personalizari, si eram singur pe tura.
A fost primul job nu stiu daca e normal sa mi se para solicitant.

| AlexSalling a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte normal. Nu-ti distruge sanatatea pentru un servici, nu vrei asta, crede-ma. Soramea a lucrat la un servici destul de solicitant pe calculator toata viata, acum pe 18.04 face un an de moarta, avea doar 45 anul trecut cand a murit. Avea salar de 1000 de euro pe luna aici in Romania, dar nu merita. Nu mai avea viata, doar lucru si somn. Tu stii care sunt limitele tale, ia-te dupa ele.

| gratargratar a răspuns:

E normal daca e genetic. Stresul nu face neaparat parul sa cada, mai degraba il albeste. Daca ai cazuri in familie (tata, bunic) care a chelit din tinerete, atunci e normal.

| iAMVi a răspuns:

Altii au probleme de la 16 ani...

Răspuns utilizator avertizat
| Apollo007 a răspuns:

Ulei de ricin+vitamina a uleioasa+vitamina e uleioasa. Te dai înainte de a face duș si lasi asa macar o jumătate de ora înainte de a te spala pe cap. Iti va întări firele de păr va reface zonele unde a cazut, parul va arata mult mai bine. Fa treaba asta de 2-3 ori pe săptămână si vei vedea rezultate. Tratamentul acesta nu costa mult si e natural.