| georgesur a întrebat:

In univers circula particule cu viteza luminii, iar strict teoretic exista posibilitatea existentei unora care sa o si depaseasca(tahioni). Intrebarea ar fi, daca s-ar putea in viitor, ca omul sa trimita in univers un instrument care sa circule cu asemenea viteza, fara sa incalce legile teoriei relativitatii restrinse sau generalizate (RS/RG) sau ale mecanicii cuantice.

Răspuns Câştigător
| mk_3564 a răspuns:

Dai omule fundita! ti-a rezolvat mecanica cuantica!
buna intrebarea, si ar fi interesant daca s-ar putea dar deocamdata avem probleme cu masa instrumentului, ori poate reusim sa facem unul cu masa zero.

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu sunt fizician, dar toate provocarile acestei interesante si creative stiinte ma fascineaza.Cu toata ignoranta mea, sau in pofida ei, indraznesc sa incerc un raspuns.
Te-ai gandit ca toate vitezele invocate de tine sunt intrecute de puterea si mai cu seama de viteza unui element specific fiecaruia dintre noi si anume GANDUL? Exista un maestru indian care i-a fost profesor si lui Mircea Eliade, pre numele sau Shivananda care a scris o frumoasa carte despre puterea gandului, si implicit despre vitezsa cu care acesta ajunge la destinatia sa. Daca ar fi sa exemplific cumva ideea pe care eu insami mi-o fac despre aceasta capacitate a creierului fiecaruia dintre noi, mi-as inchipui experientele noastre in timp si spatiu vreme de o viata intreaga si daca totul ar semana cu o harta imaginara, dar absolut personala, corespunzand fiecarei individualitati care suntem, imi dau seama cat de repede gandul nostru parcurge itinerarul, iar atunci cand vrem sa ajungem intr-un loc e de-ajuns sa ne vina in minte ca am si ajuns acolo.Cu gandul, desigur.Nu stiu care e viteza tahionilor, nici a altor particule, stiu doar viteza luminii care mi se pare deja extraordinara, insa viteza cu care creierul nostru emite ganduri pare a o intrece. Poate multi vor socoti rizibila asociatia mea, insa eu cred ca va veni un timp cand oamenii vor comunica intre ei folosindu-se de puterea si viteza gandului, fara nicio intermediere de sunete, cabluri, etc.Va fi o lume ideala in care aspectul fizic nu va conta, cum spunea cineva, ci doar frumusetea gandurilor...Gandul meu ti-a raspuns la intrebare mult inainte ca eu sa o scriu aici si mai mult inca pana ajungi tu sa o citesti.Numai ganduri bune.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scriitorii si cineastii de SF au spus ca se poate, nu cred ca poate cineva sa dea un raspuns precis, la nivelul actual al stiintei, dar nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul, s-ar putea sa devina posibil. Numai bine!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Te saftuiesc sa ai rabdare si sa urmaresti acest seminar extraordinar sustinut de Nassim Haramein. Acolo vei gasi explicatia la intrebarea ta si la multe altele. Acceseaza link-ul urmator:
http://eusuntcelcesunt.blogspot.com/search?cu=nassim+haramein

| georgesur explică:

@mk -mi-as fi dorit o detailare a raspunsului tau!
@april -m-a bucurat interesul tau alaturi de intrebare, precum si modul de abordare!
@emanuellex -multumesc pentru sfat(desi nu sunt convins ca-mi era adresat mie). Pentru mine, fizica relativista, ramine inca domeniul de interes (pina/daca voi reusi sa fac jonctiunea).

| Azm a răspuns:

Momentan sintem prea primitivi. Nici macar teoretic nu s-a demonstrat posibilitatea calatoriei cu viteze superluminice sau prin hiperspatiu. Raspunsurile pe care le poti primi, nu pot fi decit simple speculatii. Cu toate astea, parerea mea este ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, va fi posibil.

| Azm a răspuns:

April, de fapt viteza gindului este mai mica decit viteza luminii.

| mk_3564 a răspuns:

Salut georgesur! Multumesc.
Stiu ca o detaliere a raspunsului ar fi de preferat, insa subiectul este mult prea vast si are la baza teoria relativitatii lui Einstein care este o idee geniala acceptata ca postulat pentru ca a rezolvat impasul in care ajunsese cunoasterea la momentul respectiv. Posibil ca intr-o zi o alta idee geniala sa deschida noi orizonturi si alte limite ale cunoasterii. Un lucru e sigur; nu eu voi avea acea idee!

| TicTacUser a răspuns:

Sa stii ca e asa.bv frate. le ai.winking. imi dai si mie te implooor o fundita?sad. am nevoie