| anonim_4396 a întrebat:

In univers toate planetele si stelele au forma sferica, planeta noastra terra are aceeasi forma, unde este inceputul planetei noastre si unde este capatul planetei?

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Pamantul e o sfera dar nu perfecta ca multe alte planete. O sfera nu are inceput sau sfarsit. Daca stabilesti tu niste limite, delimitari imaginare si spui ca sunt inceput, sfarsit, etc. pe o sfera aia e altceva.

14 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Forma Pământului nu este sferică. Terra este un geoid de rotație - seamă cu o pară din aia mare de prin gradina bunicii.

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Toate planetele din univers, stelele au forma sferica adica rotunda si daca nu crezi mai documenteazate, acest lucru arata un adevar la care putini oameni ajung sa-l vada sa-l inteleaga

| johnnny123 a răspuns:

Îți dai seama că e o întrebare stupidă, nu? Unde este începutul și unde este capătul unei sfere?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nene nene dumneata sa raspunzi numai la intrebari de genu... cat face 1 si cu 2? nu te complica cu lucruri pe care nu le intelegi

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, sunt foarte prost și am nevoie să-mi explici tu, care ești foarte inteligent.

Deci, repet întrebarea: Ce înțelegi prin "începutul" și "capătul" unei planete?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Eu nu ma consider mai presus ca nimeni, asa prost cum oi fi ceea ce se vede si se dovedeste nimeni nu poate nega, nu exista inceput si nici sfarsit intr-o forma sferica si toate planetele si stelele din univers au forma sferica, teoria big-bangului este aruncata la gunoi

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu susții că faptul că planetele au formă sferică demonstrează că nu a existat Big-Bang-ul? Și care ar fi raționamentul din spate?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Religia crestin ortodoxa spune ca Dumnezeu este imparatul fara de inceput si fara de moarte, Dumnezeu neavand inceput nu are nici sfarsit, si tot ce exista in univers este energiile necreate ce provin din Dumnezeu, universul este etern fara de inceput si fara de sfarsit, planetele si stelele este dovada, stelele in univers stralucesc in forma cruci

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, am înțeles... ai dat pentru un moment impresia că vrei să discuți știință, dar tu de fapt ești aici pentru propagandă religioasă.

Oricum, pentru cultura ta generală (în caz că te interesează subiectul, deși mă îndoiesc profund), forma sferică a corpurilor astronomice de la o anumită masă încolo este dată de gravitație.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Pai stiința arata aceste dovezi, cine nu le vede este orb sufleteste sau traieste in nepasare cu constiinta adormita. A fost o intrunire a celor mai mari oameni de stiința si aproape toti au sustinut teoria big-bangului si doar unul din ei a sustinut ca universul nu are inceput si este etern

| LisaJulie a răspuns:

Universul este foarte complex! Îți recomand videoclipurile de la,, Doza de spațiu " acolo explica bine

| anonim_4396 explică (pentru LisaJulie):

Aceasta intrebare ofera un adevar stintific de unde a inceput totul si da peste cap teoria-big-bangului care este eronata