| Theo94 a întrebat:

Ina care varianta te regasesti?

1. La scoala ti se da o lectie, apoi un test. In viata, ti se da un test care te invata o lectie.

2. In viata ti se da o lectie, apoi un test. La scoala, ti sa da un test care te invata o lectie.

Daca aveti alte variante puteti sa le spuneti.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

3. La scoala ti se dau lectii, apoi pici testele din viata, chiar daca se repet.

| relian a răspuns:

In viata ti se da o lectie prima data, pentru ca deja es ti singur laughing nu mai are cine sa te invete.
La scoala de aia ai profesori, aia is trecuti prin viata, sau au cunostintele necesare din experienta celor dinainte si te invata, cit pot ei, sau cit vrei tu, ori retii.

Mai departe ramanind singur, faci dupa cum crezi, in situatii ce nu leai mai intilnit, daca afci bine, e bine, daca faci rau, viata ti-a dat o lectie, asa spui tu laughing

Toti oamenii se regasesc in cele aratate de tine, chiar daca nu au trecut prin scoala, tot fac scoala cu parintii, aia tot scoala se numeste, tot invatat, te invata parintii despre viata, chestii generale.

| Theo94 explică (pentru relian):

Intrebarile sunt luate din testul asta:

"AI SCOALA VIETII?"

https://www.clopotel.ro/......etii-44330

| gabicoo a răspuns:

Lasă țuica de electrozi și treci la apă plată cu lămâie.

| Theo94 explică (pentru gabicoo):

laughing) Asta e varianta in care te regaseti tu?

| gabicoo a răspuns (pentru Theo94):

Eu sunt pe apă plată cu lămâie. Țuica de electrozi nu este genul meu.

| LisaJulie a răspuns:

Viața este cea mai grea școală și majoritatea rămân repetenți!

| Seba2013 a răspuns:

Nu cred ca viata iti da teste. Nu este nimic aranjat ci doar un cumul de date. Efectele nu cauze, informátia nu este specifica ci o mare genaralizare. Hibridism fara o directie, finalitate ci o dispersie in toate partiale. Totul este confuzie si trairea momentána. Ratiune nu exista in creatie ci diversitate, ciocniri, explosiezie, nimereala, posibilitati si o reusita una la o mie. Viata nu da teste ca nu te intreaba daca vrei asta sau aia, ci doar trece prin tine fara sa te intrebe. Cum poti tu sa rationalizezi ceva ce nu are ordine, linii, etc., ci totul este compactat ca sa se contrazica asa cum spune Heraclit? Ziua contradice Noaptea si Noaptea contrazice Ziua. Iar daca ne uitam mai profund un moment contrazice pe altul. Trebuie trait momentul ci nu o intelegere/cheie/formula/etc. Cine cauta functii cand ele se desmembreaza ca sa apara altele. Nimic nu este static, totul este miscator si trecator. Cautam infinitul si multa infórmatie nu teste in creatie. Prin simturi intra atat noaptea cat si ziua. Cum intra asa si iasa, nimic de speculat ci doar simtit efectul asupra simturilor momentan. Nu este niciun sir cauzal din care se poate invata ceva.

Creatia nu da teste doar isi face treaba. Ce teste vezi tu cand creatia avansesza si nu sta pe loc? Principalul este schimbarea si noutatea nu vreo ratiune care sta pe loc. Daca tu crezi ca ai gasit vreun test vezi ca s-a schimbat testul. Cand ai tu timp sa sintetizezi viata cand ea fuge spre infinit? Viata nu poate fii sintetizata ci analizata spre infinit. Astazi este 2 maine este 0 si poimane 4. Care rezultat alegi dintre 2, 0 si 4? Raspoimaine este 5. Padurea este o suma de copaci. Ce ordine geométrica vezi tu aici? Doar o suma de copaci insignificanti care fac parte dintr-un grup numit padure.

| DonEduardo a răspuns:

3) La scoala ti se da o lectie, apoi un test. Cum traim in lumea reala si nu in Pamantul de Mijloc sau universul "Star Wars", in biata nu ti se dau teste. Ti se intampla doar lucruri care pot sau nu sa te invete o lectie.

| simplaexsistenta a răspuns:

3. Nu ti se da nicio lectie, ci ti se da imediat un test. Dupa care lumea te intreaba "Uau, cum de ai picat testul? Esti un ratat, eu nu as fi facut ce-ai facut tu" fara sa stie ca tu de fapt n-ai primit nicio lectie