| bluebios a întrebat:

Inca o intrebare pentru credinciosi:

In conceptia crestinismului cand un om moare sufletul lui se duce la judecata de apoi unde este judecat pe baza faptelor care le-a facut in timplul vietii. De aici trag concluzia ca sufletul reprezinta constiinta noastra. Atunci cum se face ca sufletul care este ceva imaterial si etern este afectat de o lezine pe creier?
Cred ca nici unul dintre voi nu poate sa nege ca o lezine cerebrala poate afecta constiinta unui om, deci acest suflet etern si indestructibil este afectat de o bata primita in cap?

Răspuns Câştigător
| haYsa a răspuns:

Nu am citit toate comentariile insa am observat ca unii dintre voi nu ati inteles intrebarea.[Presupun ca eu am inteles'o]
O sa incerc sa o dezvolt.
Intrebarea era: Daca o persoana isi pierde memoria in urma unei leziuni si nu moare in acel moment dar nici nu'si recapata memoria in timp, e logic ca personalitatea acesteia se schimba considerabil si se va comporta total diferit de cum era inainte.
Prin urmare, la judecata de apoi, vor fi luate pacatele si lucrurile bune facute inainte de leziune si cele de dupa indiferent de ceea ce a devenit aceasta dupa ce si'a pierdut memoria chiar daca persoana nu isi mai aduce aminte de cum era inainte de leziune?
--------------------------------------------------------
Nu ma identific ca un credicios dar nici ca o persoana care nu crede intr'o entitate superioara.
Probabil credinta este ceva ce doar unele persoane o pot "materializa".
Eu nu sunt unele dintre acele persoane.
Insa o sa incerc sa raspund la intrebare.
Omul are doua parti.
1 corpul;
2 constiinta;
Corpul este identificat ca "vasul" iar constiinta ca "sufletul" cum ai spus si tu mai sus.
Indiferent de ceea ce se intampla cu vasul, sufletul ar trebui sa ramana intact pentru ca nu este ceva destructibil.
Chiar daca in urma unei leziuni cerebrale se pierde memoria nu se pierd faptele pe care le'ai facut si acestea o sa fie judecate indiferent daca in timpul vietii unele dintre ele au fost sterse, uitate ori deja ispasite.

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Tocmai am cazut in cap din padure.Stai un pic sa mi se refaca "lezinea"si sa mi se linisteaca in sufletu'meu.

| CookieMonsterDeea a răspuns:

Pai dupa cum stii tot corpul este manipulat de creier. Nu intelegg insa de ce ai pus o astfel de intrebare la stiinta. Daca corpul moare din cauza unei leziuni cerebrale, totul se opreste de la inima. Sufletul totusi mai traieste daca corpul moare ducandu.se asa cum se zice la judecata de apoi.

| bluebios explică:

@AnDrEyA96 Incearca sa citesti mai cu atentie intrebarea, eu nu m-am referit la moartea cauzata de leziuni cerebrale. Am construt un rationament prin care am incercat sa dovedesc ca sufletul nu exista si vreau sa vad daca poate fi combatut. Inca odata repet rationamentul meu: daca suflet = constiinta si constiinta este afectata de lezinile cerebrale => sufletul nu este etern.

| regele1 a răspuns:

Ce ai facut tu aici nu ii prea logic.Ce ne diferentiaza pe noi de animale este sufletul,adica constiinta si vointa. Daca ne lovim la cap problema ii de la creier, nu de la suflet si nu se pierde neaparat constiinta, se pierde posibilitatea corpului de a procesa corect informatiile.In fond, daca tu nu ai o leziune pe creier nu avem cum sa stim cum se simte si cum gandeste un astfel de om.

Scuze daca cumva nu intelegi ce am scris dar acum m-am trezit.

| alexmircescu13 a răspuns:

Poti crede ca un om care a primit o ranga in mecla si s-a tampit grav din acest motiv nu mai are suflet? Dupa cum scrie si la cartea cu pilde (Biblia, parca...) 'fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor este Imparatia Cerurilor'. Daca in urma leziUUUnii omul mai si moare, sufletul lui ramane intact, doar ca nu mai poate salaslui in carcasa de oase, tesuturi si fluide pe care a locuit-o temporar. Deci, daca vrem sa credem in divinitate, sufletul e o farama din aceasta divinitate si prin urmare e indestructibil, indiferent daca vehiculul purtator a suferit avarii la caroserie, motor, transmisie sau pur si simplu a ramas fara gaz. Si asta nu e doar 'conceptia crestinismului' ci a mai multor credinte, idei religioase, doctrine etc. In ce priveste a doua parte a intrebarii, daca un om eminamente ticalos capata o caramida in cap => leziune cerebrala, asta nu il transforma intr-un sfant, cel putin eu nu cunosc asemenea cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să am pardon, conștiința nu este același lucru cu sufletul... si vițeverța.

| EmaS a răspuns:

Am putea spune foarte bine: omul e alcătuit din trup şi suflet, încorporând însă în
sufletul uman şi duhul - aşa învaţă Biserica, sau am putea zice, acelaşi lucru, dar altfel, că omul
e alcătuit din trup, suflet şi duh, dar fără să separăm duhul de suflet. Şi mai este ceva: omul,
ca fiinţă umană, aşa cum îl cunoaştem noi, poate să aibă şi ceva din darul lui Dumnezeu, şi
anume: Duhul Sfânt vine şi lucrează în conştiinţa umană şi-i dă omului conştiinţa faptului că el
este fiu al lui Dumnezeu. E un lucru pe care nu-l poate simţi omul din capacitatea lui, din
sufletul lui, ci vine Duhul Sfânt şi îl ajută în chestiunea aceasta: „Fericit eşti, Simone, fiul lui
Iona, că nu trup şi sânge ţi-a descoperit ţie aceasta, ci Tatăl Meu cel din ceruri", zice Domnul
Hristos, adresându-se Sfântului Apostol Petru. Deci, din puterea omului nu se poate ajunge la
conştientizarea faptului că noi suntem fii ai lui Dumnezeu. Şi atunci am putea zice foarte bine că
omul este alcătuit din trup, suflet şi duh, înţelegând prin duh şi participarea Duhului Sfânt în
conştiinţa omului care l-a primit pe Duhul Sfânt, pentru că nu toţi oamenii îl au pe Duhul
Sfânt lucrător în ei. Mai ales cei care nu sunt botezaţi şi cei care nu sunt creştini, nu au lucrarea
Duhului Sfânt în existenţa lor.
Dacă prin suflet înţelegem tot ceea ce are omul superior faţă de trup, faţă de animal, în
cazul acesta e corect să spunem: omul e alcătuit din trup şi suflet [uman]. Iar dacă prin suflet
înţelegem numai cât are animalul (suflet animal), şi prin ceea ce are omul superior faţă de animal,
înţelegem altceva decât sufletul, înţelegem duhul, atunci putem zice că omul e alcătuit din trup,
suflet [animal] şi duh. Totuşi, Biserica are învăţătura aceasta clară şi indiscutabilă, că omul este
alcătuit din trup şi suflet, prin suflet înţelegând şi duhul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit tu, ca in crestinism, se intampla asa ceva? si in celelalte religii se intampla invers? nu te mai lua dupa raspandaci si dupa zvonuri auzite in gasca.fiindca prostia gastii se reflecta asupra individului si prostia individului se reflecta asupra gastii. esti departe de ce inseamna suflet de vreme ce il asociezi cu bata.o sa vezi tu cum se face ca...atunci cand o sa faci saltul cel mare.pana atunci...sa fii sanatos,

| danut a răspuns:

Enuntul tau privind conceptia crestinismului in privinta sufletului este total eronata. Ce spui tu este o adaptare babiloniano platoniana budista a sufletului. Se poate observa din raspunsurile date ca exista o mare confuzie in aceasta privinta. Biblia ne spune ca alcatuirea sau suma dintre un corp mort si SUFAREA DE VIATA data de Dumnezeu sunt egale sau au drept rezultanta SUFLETUL.
Dac ati citi CREZUL ortodox ati afla ca dupa moarte nu mai ramane nimic si ca oamenii asteapta O REINVIERE pentru revenirea lui Hristos in vederea JUDECATI FINALE. Iadul nu exista, el a fost "produsul" biserici catolice pentru a putea justifica TAIEREA a doua porunci din cele 10 date de Dumnezeu. Un singur lucru l-ai inteles cum trebuie, noi suntem reprezentati de catre constiinta noastra care pentru intelegerea ta este "achizitionata" in timp real de catre Dumnezeu pentru REINVIERE. O bata in cap nu afecteaza sub nici o forma constiinta ta dar aceasta NU ESTE ETERNA si nici activa dupa moartea individului ci ramane STOCATA pana la Judecata finala sau eterna.

| MMihai a răspuns:

Este prea mult de scris!
Băta / ranga primită în cap, îi va afecta gândirea omului viu!
Sufletul nu este imaterial == el este făcut din materii extraordinare de tip suflet.
Sufletul nu este etern, el crește și descrește în funcție de păcate și de lipsa păcatelor.
Dacă sufletul este prea păcătos, poate fi împrăștiat, ca maximă pedeapsă, sufletul respectiv!
Deci desfăcut pe componente!
Este chiar, prea mult de scris!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAM PAM! Draga bluebios, in sfarsit cineva care gandeste pe site-ul asta! Imi pare bine ca ti-ai pus intrebarea asta. Raspunsul nu doresc sa ti-l dau din 2 motive: 1. Nici eu nu sunt sigur 100% de posibilul raspuns pe care ar urma sa ti-l dau, 2. Documenteaza-te singur pentru a afla cu certitudine stiintifica ceea ce te intereseaza. Cauta manuale de psihiatrie sau de boli nervoase si eu ma spanzur daca tu gasesti ceva legat de "leziuni" ale sufletului.

| wales a răspuns:

'' Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul şi trupul în gheenă.'' Matei 10:28.