| anonim_4396 a întrebat:

Incerc sa inteleg cum functioneaza curentul dar nu inteleg, am vazut un video https://www.youtube.com/watch?v=OGa_b26eK2c am inteles ca e un circuit deschis, dar de ce trebuie sa fie doua fire la un cablu de ce nu doar unul?

2 răspunsuri:
| DontActLikeMe a răspuns:

Firul de alimentare = rosu conectează polul pozitiv al sursei de curent la consumator
Firul de întoarcere = negru/albastru conectează consumatorul înapoi la polul negativ al sursei.
Dacă ar exista doar un fir, curentul nu ar avea pe unde să se întoarcă la sursă => circuitul ar fi deschis => curentul nu ar circula.

| relian a răspuns:

Ai inteles ca este un circuit deschis, interesant, dar de ce trebuie sa fie 2 cabluri, de ce nu-i doar unu.

De fapt este un singur cablu laughing pentru ca circuitul este inchis nu-i deschis.
Un cablu vine intra intr-un consumator, radio, tv etc, iese afara iar si se duce militar laughing deci ai un singur cablu nu 2 cum spui tu laughing

Tu mergi cu masina pe o sosea da? Ajungi la vama, te controleaza aia ce marfa ai, iti descarca marfa ca nu ai voie ca ai multe produse de acelasi fel, apoi treci prin vama si te duci militar laughing
Vezi tu la exemplu asta 2 solsele sau doar una?
Hai sa spun si mai simplu. Ajungi la vama, te duci stiu si eu in ce tara, acolo te opresc aia la vama, nu le convine de figura ta, iti ai ce ai in masina si te trimit inapoi de unde ai venit ok?

In cazul asta cate sosele sunt, doua sau una? Exact acelasi lucru se intampla si cu curentul ce tu nu il intelegi.

Ai un singur cablu care are pe el curent, cablu ala ajunge la priza, acolo tu bagi un TV. Gindeste ca TV este vama de care ti-am zis, TV descarca cablu de curent, apoi il intoarce inapoi de unde a venit, dar nu pe aceiasi banda, pe banda cealalta.

Soseaua cand tu mergi cu masina, nu mergi cu contrasens corect? Este o singura sosea, dar are 2 benzi, asa si cablu, vine incarcat, iar la vama este descarcat si intors inapoi de unde a venit laughing

Hai sa dam alt exemplu. Camioane care duc marfa la un depozit sau la un port sa incarce vapoare.
Camioanele vin cincarcate, acolo descarca, apoi se intorc la loc iar goale sa incarce din nou.
Acele camioane au un circuit inchis, fabrica-depozit-fabrica si tot asa circula in felul ala tot timpul.

Exact asa functioneaza si curentul electric. Ele sste produs intr-un generator de curent, care pompeaza energie pe un cablu intr-un sens.
Cablu respectiv este ca o sosea cu 2 banzi.Pe o banda trimite energia incarcata, pe cealalta vine inapoi, la cpetele acestui fir se interpune generatorul si consumatorul.

Sa intelegi mai bine ce este mai exact curentul electric, trebuie sa stii ce sunt aia atomi, ce sunt aia electroni, ce fac ei, cum fac, apoi cineva sa iti explice, dar asa sa faca comparatie cu ceva, sa poti pricepe mai bine si sa retii.

Trebuie sa stii si sa inteklegi, ce este energia, forta, pentru ca astea 2 is implicate in aceast caz.
Curentul are 2 componente atomi si energie, adica materie si energie.
Materia, atomii care este ce ne inconjoara, ce putem si vedea, un cablu, o sirma, orice lucru este alcatuit din atomi.
Energia este ceva care nu se vede, nu se pipaie, dar pe care poti sa o simti doar. Energia este de fapt materia, atomii care sufera o transformare, materia se poate transorma in energie si invers.

Putem spune ca in univers, exista doar materia, sau doar energie, care se afla in 2 stari, sa le zicem de agregare.
Apa o gasim sub 3 forme corect? Lichida, solida si gazoasa.Ei la fel exista in univers ceva, deci este un singur "ceva" care se afla sub forma de materie, adica atomi, dar si sub alta forma, energie.

Curentul electric este ceva gen cum sunt ghetarii care plutesc in apa oceanelor laughing acolo avem un singur lucru de fapt la baza, dar care se gaseste sub 2 forme diferite.

Gata, daca intelegi ceva spune, daca nu intelegi la fel spune, apoi putem sa trecem mai departe.
Sa intelegi asa simplu, e nevoie de multa vorbarie, nu poti explica fenomenul asta in doar cateva fraze.
Ca idee 99.99 % dintre electricieni si poate si ingineri din domeniul, habar nu au cei ala curtent electric, ei doar lucreaza cu el, dar nu stiu la baza ce este si cum functioneaza.