| harciog a întrebat:

Intilnim mereu oameni care vor sa faca disectie pe gindirea noastra si asta cu tot arsenalul din dotare,fara a avea cea mai simpla si elementara arma,aceea de a simti,de a intra in contact cu sinele nostru, pentru ca va spun sincer, un om poate spune doar ce crede el ca vrem sa auzim si atunci intre cei doi se va dizolva realitatea in doua adevaruri vazute de fiecare in felul lui. Daca ati simtit altceva dincolo de logica ce ati ales?

8 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Aha, si logica asta a cui este? A ta? A mea?

| sabin89 a răspuns:

E adevarat ca cel care vrea sa faca "disectie pe gandirea noastra" nu poate simti (de cele mai multe ori) sau intra in contact cu sinele nostru, dar asta nu inseamna ca dialogul in astfel de cazuri trebuie inlaturat. Dialogul (schimbul de opinii) este de cele mai multe ori constructiv. Ne ajuta sa privim lucrurile si din alte puncte de vedere, sa cernem ideile. Numai asa putem progresa ca societate.

| doctorandus a răspuns:

Acuma sa vezi ce sfaturi inteligente am primit eu pe http://www.tpu.ro/......-ce-funda/ desi am pus intrebarea de ce nu se poate si nu sa-mi insire metode. E o problema de logica, nu una de medicina. Si cum nimeni nu s-a obosit sa-si insuseasca datele problemei, toti au sarit la concluzii, una mai aberanta decat cealalta.

| groaha a răspuns:

Cu logica nu rezolvi nimic, tu ce zici de unele lucruri ai uitat de ele?

| Harpo a răspuns:

Domn' Harciog, sa traiti!
Eu zic sa o lasati mai moale cu seductia si sa va ocupati de cauze nobile. Va sugerez cateii abandonati. Ce ziceti?

| harciog explică (pentru Harpo):

Am o duzina crescuti de mici,cu beberoane si alte constringeri pro viata,dar tot o duzina, cu durere iti zic, calcati de masini...e durere peste tot, durere si razbunare, e mare lucru sa ne pastram echilibru.

| Harpo a răspuns (pentru harciog):

Fiecare facem cum putem. Dvs va ocupati de ei la fata locului, eu sustin cu bani (ca nu-s in tara) benevolii care se ocupa zilnic de ei cu hrana, ingrijire medicala si multa afectiune. Va urez curaj in continuare. Va salut cu respect, domn'Harciog, imi sunteti simpatic!

| Harpo a răspuns (pentru harciog):

Domn' Harciog, sa traiti!
Da cum, pana mea, nu primiti cereri de prietenie? Credeti ca e serios din partea unui iubitor al animalelor? Prietenie TPU...