| Lluvia a întrebat:

"Intr-o lume egoista, doar egoistii supravietuiesc!"
Sunteti de acord? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| dafna a răspuns:

Nu, daca ar fi o lume egoista si nici un altruist in ea, la care sa se raporteze, nu poti vorbi de o lume egoista.
Lasand filosofia la o parte, conform zicerii de mai sus, intr-o lume preponderent egoista iti e mai usor sa supravietuiesti daca esti egoist. Adevarat. Dar asta nu inseamna ca daca esti altruist nu supravietuiesti(e mai greu dar nu imposibil) dar supravietuiesti si tu, ca altfel ajungem la 100% egoism si la prima fraza.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Inseamna ca esti egoista.

| Vizitiul a răspuns:

Noi suntem insusi lumea. Cu totii suntem egoisti, cu totii supravietuim.

| MeScorpion a răspuns:

Nu. In lumea noastra egoista, lacoma si cu multe alte defecte cel mai bine supravietuiesc persoanele cu bani.

| georgesur a răspuns:

Strict pragmatic poate fi adevarat, dar depinde si cum te raportezi la viata, ce valori sunt importante pentru tine. Poate ma fac mai bine inteles daca amintesc o vorba a lui N. Iorga:
"Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta"

| Borgir a răspuns:

Toti supravietuim si la un moment toti murim.Eu cred ca egoismul te ajuta intr-o masaura destul de mare in viata dar numai daca este aplicat cu subtilitate.Cum ti s-ar parea sa ai un amic(nu prieten) care in general face el cinste in bar dar odata se intampla sa nu aibe bani si ai tu dar nu vrei sa cumperi tu berea pentru ca esti egoist si preferi sa nu o cumperi?(el stie ca tu ai bani pentru bar ).In acest caz cred ca ai avea de pierdut.Cred ca nu este un lucru rau sa te pui pe tine inainte de toate dar treaba asta trebuie facuta cu mare atentie.
Bafta.

| CM7YRE a răspuns:

Nu sunt de acord,e ca si cum ai zice "In Romania doar romanii supravietuiesc" si uite ca nu suntem doar romani aici happy (nu ma refer la chestii rasiste,ci,pur si simplu ca si altii,chinezi,japonezi, italieni, francezi.etc.pot trai in Romania)

| Lluvia explică:

@xt9000 da m-am uitat mai demult (si nu mi-e rusine sa recunosc) iar acum mi-am adus aminte.

| xt9000 a răspuns:

Te-ai uitat la un film cu barby.dar nu sunt de acord.acest lucru e un mare pacat in fata lui dumnezeu.chiar daca nu reusesti ca nu esti egoista, te vei mangaia in cealalta viata dar daca esti egosta vei suferi in cealalta viata

| CatalinInside a răspuns:

Da sunt de acord, deoarece egoistii sunt insensibili si nu le pasa de nimeni si nimic, nu pun suflet si nu sufera.
Dar decat egoist mai bine cu suflet!

| IvanElena a răspuns:

Nu sunt de acord. In viata, conteaza sa fii bun cu cei din jur, si sa nu te gandesti doar la tine. Un minim de egoism nu a stricat niciodata, dar trebuie sa stii unde sa te opresti. Egoismul a luat nastere din invidie si din nevoia de a fi mai buni ca ceilalti. Dar scopul nostru nu e sa demonstram cuiva ca suntem mai buni, ci sa ne demonstram noua insine ca suntem mai buni.

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Da! Oameni cu suflet cedeaza si ii lasa pe egoistii in seama lor!
Adevarat,, Intr-o lume egoista, doar egoistii supravietuiesc!''

| slayer a răspuns:

Cu expresia data, sunt totalmente de acord, fiecare trage cite o particica pentru sufletul lui, nu se ghindeste mai mult la nimeni, Eu'l este pe prim plan, dragostea de sine. si alt ceva nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da - pentru ca intr-o lume egoista, ca sa supravietuiesti, trebuie sa fii egoist. Nu spun ca asa este bine, dar cum animalele isi dezvolta simturi in functie de mediu, asa si omul ar trebui sa se adapteze la modul si la felul in care lumea in care traieste este, daca vrea sa supravietuiasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o lume egoista mor doar cei care ajung egoisti la intrecere cu alti egoisti.Traiesc doar egoistii care si-au vazut mereu de treaba lor si si-au gasit "calea"astfel incit ceilanti oameni si toate rautatile lor se pierd si nu mai exista.

| leoaica_1036 a răspuns:

Nu sunt de acord.Intr-o lume cu sus-n jos doar nesimtitii si tupeistii supravietuiesc.

| cristian_4833 a răspuns:

Eu sunt de acord cu expresia spusa. insa nu cred ca daca doar egoistii pot supravetuii intr-o lume egoista inseamna ca si oamenii care se se staruie sa fiu normali trebuie sa devina si el egoist.

| marya_5917 a răspuns:

Da pentru ca intr-o lume de egoisti daca nu esti la fel ca toti ceilalti incep sa te ia peste picior sa faca glume pe seama ta etc...dar intr-un fel este bine sa nu fi ca ceilalti pentru ca ai o calitate a ta si nimeni si nimic nu ti-o poate lua si cateodata este bine sa fii un pic mai diferit de celelalte "oi"