| julie_1596 a întrebat:

Intrebarea mea este cum poti fi un om mai bun din punct de vedere intelectual si ce trebuie sa faci?

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Fii tu.

| Ecea a răspuns:

@noi3 ce a intrebat ea si ce ai raspuns tu.mergem pe zicala unde dai si unde crapa.

Personal cred ca cel mai mult la un om conteaza intelectul,pentru ca cu cat mai bogat in intelect cu atat ai mai multe raspunsuri,replici,informatii,procesezi altfel informatia si multe altele.
Ce poti face pentru a dezvolta mult intelectul este sa cauti cat mai multe informatii din orice domeniu; citind mult,ascultand mult, intrebandu-te mult, intelegand multe.Toate astea iti maresc capacitatea,intelectul si iti formezi altfel de caracter.
Dar trebuie sa ai o chemare pentru asta,o atractie pentru cultura si educatie.
-Renunta la house/manele.
-Renunta la TV.
-Renunta la Messenger.
-Renunta la discoteci.
-Apuca-te de citit,orice iti place,orice te atrage,orice nedumerire ai sau intrebare cauta raspunsuri,te ajuta mult.
-Vezi documentare,filme bune,muzica buna,etc.
-Si ce-l mai important, seriozitatea si diplomatia care ti se dezvolta odata cu intelectul.
Toate astea tin de intelectul fiecarui om.
Desi, nu cred ca exista pe aici oameni prea intelectuali.

| noi3 a răspuns:

Cititul educa, dar nu are de-a face cu inteligenta.
nu confunda educatia cu inteligenta.

pentru inceput, nu te mai uita la TV.
inteligenta e ceva inascut dupa mine. dar din nmoment ce ti-ai pus intrebarea nu ar trebui sa ai probleme happy
ai grija cu orgoliul. sa nu te crezi niciodata superior cuiva pentru ca esti mai "destept".

in rest, ce au spus si "superiorii" mei.
[ah, sa dormi mult happy e bine pentru sistemul nervos]

| andrasstefan a răspuns:

Esential pentru cunostiinta ta:nu poti fi atot stiutoare.inteligenta este si ceva ce se mosteneste dar in acelasi timp si ceva care poate fi dezvoltat si antrenat.important este in ce domeniu vrei sa excelezi tu fiind ca acel domeniu iti va aduce stabilitate si impliniri in viata. daca nu ai asa ceva atunci ar fi cazul sa dai un search in sufletelul tau si sa vezi ce ti se potriveste mai bine.si cea ce ti se potriveste mai bine este CEA CE VREI TU SA FACI CU ADEVARAT nu cea ce vor altii doar pentru ca un anumit domeniu reprezinta o oarecare stabilitate financiara deoarece NU EXISTA ASA CEVA. apoi trebuie sa te plasezi intr-un mediu cu oameni care pun accent pe educare, inovatie si dezvoltare.Nu cred ca trebuie sa stii chiar totul fiind ca iti va ocupa memoria cu lucruri care nu te intereseaza direct nici pe tine nici pe altii.insa daca ai o pasiune pentru fizica,chimie,psihologie sau ori ce altceva atunci cauta forumuri, carti, cafenele sau intruniri ale unor astfel de oameni. miar place sa te am in lista mea de mess:numaisuntsingur. have fun draga mea si bafta in ceea ce vrei sa cunosti. angage julie

| JahBless a răspuns:

Cultiva-te mereu.citeste cat mai mult si cat mai multe. uita-te la documentare fa tot felul de chestii.chestii ce n-ai avut curajul sa le faci pana acum.in caz ca nu stii sau nu reusesti sa te descurci n-are nimic.dai cu capu si inveti din greseli.si cu cat o faci mai des cu atat inveti mai bine si acumulezi experienta.
Bafta

| thelordoftime a răspuns:

Daca citesti foarte mult la puterea a 10-ea atunci vei deveni nu numai buna ci si puternica din punct de vedere intelectual. Alceva nu te ajuta la nimic