| Lost0in0your0memories a întrebat:

Intrebarea mea suna asa. Ce parere aveti voi despre alchimie? Va atrage acest subiect? Si daca da de unde cautati informatii cu privire la aceasta tema? Pe mine personal ma fascineaza aceste lucruri si ma uimeste cum "genii" de-a lungul secolelor au fost adepti ai acestei culturi.

Răspuns Câştigător
| Dani97dark a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/url uite asta e linkul citeste e foarte interesant :D

| Lost0in0your0memories explică (pentru Dani97dark):

Multumesc:*

| Dani97dark a răspuns (pentru Lost0in0your0memories):

UITE citeste acest blo eu sunt dan :D Imi pare bine :))http://www.google.ro/......http?/url

14 răspunsuri:
| さいゆき a răspuns:

Si pe mine ma fascineaza alchimia. Am cautat pe internet cate ceva pe aceasta tema insa nu am gasit foarte multe lucruri care sa ma ajute. Trebuie sa caut cate ceva si prin carti insa in ultima vreme nu am avut foarte mult timp.

| membrugirl2010 a răspuns:

Da, sa stii ca. mi place, pai pe net gasesc majoritatea informatiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alchimia a reprezentat o incercare de a explica fenomenele chimice din mediul inconjurator. Evident, nu a tinut, chimia moderna dezaproband-o clar. Insa a fost un inceput, prin care umanitatea a incercat sa explice mediul inconjurator. Macar atata credit sa i se acorde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este stiinta suprema. Putini stiu cu ce se mananca, si multi care isi dau cu presupusul.Secretul este foarte bine tainuit.

| Dani97dark a răspuns (pentru anonim_4396):

Da exact pentru un om care citeste alchimie si ii zc sa iti zc la ce se refera acel lucru pentru el este ca si cum l-ai pune sa caute acu in caruul cu fan big grin si cu toti stim ca alchimistii nu spuneau prin scris ce au descoperit ci lasau simboluri si enigme un fel de ghicitori big grin

| Dani97dark a răspuns (pentru anonim_4396):

DA u o numesti stiinta da mie imi plc sa ii zc filozofie ca PANA LA urma alchimia este o filozofie paracelsus asa o numea big grin Dar si stiinata ii se potriveste; D

| crystynel23 a răspuns:

Da, e tare misterioasa si nu se gaseste cam nimic din ea deoarece este o stiinta fantoma, adica nimeni nu o crede, dar eu cred despre pietrele magice care iti dau elixirul vietii eterne "Piatra filozofala " dar si pietre care fac aur, diamante... Funda?

| Dani97dark a răspuns (pentru crystynel23):

Ma nu neaparat o stiinta fantoma stii daca era asa astazi nu am mai avea spitale etc ca medicina este o ramura a alchimiei la fel ca si farmaceutica big grin

| analoveskorea a răspuns:

Si pe mine a inceput sa ma fascineze dupa ce am citit o carte despre asa ceva, n-am cautat info pe net habar nu am de ce dar cred ca o voi face

| Dani97dark a răspuns (pentru analoveskorea):

Buna imi poti soune si mie ce carte ai citit si daca stii cum se numeste? cumva e cartea secretul alchimistilor?:d

| Dani97dark a răspuns:

Da si pe mine. sincer alchimia ma fascineaza cu tabuurile ei reguli etc. oricum stiu ca cea mai mare regula este a schimbului echivalent... apoi este legea corespondentei, a geniuliu etc multe pff alchimia m-a atras din totdeauna big grin daca vrei iti dau eu un link de unde te poti informa mai bine big grin

| Any_1048 a răspuns:

Hmmm... ce ar fi sa-mi povestesty si mie despre alchimie? nu prea stiu cu ce se mananca decibatting eyelashes