| RAY a întrebat:

Ipocrizia ajuta umanitatea?

Răspuns Câştigător
| M?d?0611 a răspuns:

Da si nu. Da pentru ca o tii in predici gen "sa ne ajutam aproapele", si nu pentru ca minciuna are picioare scurte, si tot binele creat pe minciuni se poate transforma in rau, iar atunci n-o sa te mai creada nimeni cu orice idee buna ai veni.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă ţi-aş răspunde, aş zice ceva gen umanitatea ca întreg nu, ci doar individul în interacţiunile sale cu alţi oameni.

Dar de fapt întrebarea nu are răspuns. Ipocrizia e o însuşire umană, dezvoltată odată cu noi, e parte din fiinţa noastră. Ipociriza pleacă din conştiinţa de sine. Iar, din câte ştiu, suntem cam singura specie self-aware de pe planeta asta.

| sappy a răspuns:

Ipocrizia ajuta persoane meschine pentru a-si realiza planurile, dar umanitatea este plina de astfel de exemple!

| OnuOnulică a răspuns:

Depinde in ce fel o folosesti. In mod normal nu, dar sunt si cazuri cand chiar te ajuta!

| Admunssen a răspuns:

Omul este o fiinta sociala. Societatea ca sa functioneze ca un perpetuum are nevoie de toate. Ipocrizia nu ajuta umanitatea, dar face parte din firescul ei.

| FashionKitty a răspuns:

Nu, pentru ca desi e fireasca probabil ne-ar fi mai bine daca nu am mai fi ipocriti.
Si a ajuta se refera la ceva pozitiv iar ipocrizia nu ajuta numai ca sa o dam exemplu negativ.
Desi poate ca fara ipocrizie oamenii ar fi total diferiti intr-un fel neobisnuit.

| ThePayback a răspuns:

Ipocrizia deja face parte din umanitate.

| Encefal a răspuns:

Ipocrizia ajuta umanitatea sa iasa din pisat pentru ca mai apoi sa pice in **** fara sansa de-a mai iesi curat.

| insanissentio a răspuns:

Pana si rocile ajuta umanitatea.