| Laura0 a întrebat:

La ce se refera""omul s-a nascut liber dar pretutindeni este in lanturi""?

2 răspunsuri:
| calmopenmind18 a răspuns:

Se refera la faptul ca nu putem fi liberi in totalitate. Exista legi care ne limiteaza, exista reguli morale, nu poti fi chiar tot ce vrei sa fi. Exista limite si bariere. La asta se refera.

| Intrebari200 a răspuns:

Suntem familiarizaţi cu ideea de fraternitate, egalitate sau libertate, însă de cele mai multe ori ego-ul personal ne împiedică să le găsim aplicabilitatea. Exemplele cele mai adecvate provin din viaţa cotidiană, în care zilnic ne lovim de idei preconcepute ale oamenilor, care din raţiuni de rasă, cultură sau sex nu interacţionează cu anumite grupuri de persoane.Cu toţii suntem, în concepţia lui Rousseau, nişte animale sociale, care în starea presociala avem,, libertate naturală şi drept nelimitat la ceea ce ne dorim". De aceea, încă de la naştere, în starea naturala, ne simtim îndreptăţiţi pentru orice şi încercăm să obţinem ceea ce vrem profitând de forţele cu care am fost înzestraţi de natură. Atunci însă când dorinţele noastre, ale tuturor se intersectează, iar interesele diferă, este previzibilă izbucnirea unui conflict de proporţii, care afecteaza toţi actorii implicaţi. Teama confruntărilor şi voinţa atingerii propriilor obiective generează, de cele mai multe ori, o stare de prudenţă şi de distanţare, care însă nu este benefică pentru societatea mondială. - Jacques Rousseau