| LaviniuA a întrebat:

La ce va gândiți când e luna plină ca in noaptea asta?
Eu vreau sa vizitez luna, postum sau măcar in somn. Îmi place zona aia care seamănă cu un continent. As vrea sa stau acolo intr-o căsuța. As privi pământul noaptea melancolica.

Am auzit ca se construiesc orașe subterane pe luna. Credeți ca sunt nave extraterestre care opresc acolo? Cum as putea face sa ii gasesc?
Mersi

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Întreabă pe Elon Musk.

| relian a răspuns:

Te plictisesti rau se pare laughing orase subterane pe Luna, aia da, extraterestri, aia si mai si laughing
Tu vezi vreo l; ogica la povestile astea? Adica nu vad de ce sa nu contruiesti oras aici pe Pamint, de ce ar trebuie sa te duci pe Luna unde nu prea vad cum ai putea construi ceva laughing
Gindeste ca pe Luna plutesti, cum construiesti tu ceva colo si pentru ce?

Ai auzit asta, unde anume, la radio sant sau? Extraterestrii aia le e mai bine pe Luna decat p[e pamint sa inteleg? laughing e bun si asa rau

Cind este Luna plina, te gindesti, asta daca e vara, ce bine ar fi sa fii cu iubita pe afara pe undeva asa singurei laughing in lumina Lunii, iti dai seama ce iese

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

In urma cu o saptamana Pentagonul american a confirmat ca au capturat OZN-uri, deci este foarte posibil sa existe fiinte extraterestre.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Orasele subterane de pe luna au scopul de a gazdui cativa pamanteni, cand pe pamant va fi WW3, adica in curand.
Extraterestrii desigur ca prefera ecosistemul frumos de pe pamant, fata de cel al lunii, dar sunt liberi sa umble pe ce planete vor, pentru a indeplini diverse misiuni caritabile.
Nu sunt povesti, ci este chiar asa realitatea.

| LaviniuA explică (pentru StoicAnalysis):

Vedeti, cine mai e conspirationista acum? Voua v-ar placea sa zica un extraterestru ca nu existati? Asta e rasism si discriminare.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu e rasism si discriminare, pentru ca nu uram potentialii extraterestrii laughing. Daca le negam existenta, e doar pentru ca nimeni nu a vazut unul pana acum, nu pentru ca avem ceva cu ei.
Din partea mea, pot sa zica si toti extraterestrii ca nu exist, putin imi pasa. Ideea e ca in continuare guvernul american ne ascund informatiile de genul pentru ca ar crea o isterie si revolte a tot ceea ce cunoastem. Adica da-ti seama sa afle toata comunitatea de religiosi ce cred in Dumnezeu ( inclusiv eu, dar eu avand mintea deschisa, nu as face revolutie pe tema asta laughing ), cum ca rasa umana nu este singura rasa din univers. Ar rescrie efectiv toate legile fizicii, carti de istorie, revolte si contradictii in masa, etc. Ar fi o catastrofa, pentru ca nu suntem pregatiti sa acceptam sa ceva.

| LaviniuA explică (pentru StoicAnalysis):

Nu cred ca ar fi prea mare isterie, daca s-ar recunoaste oficial tot ce se stie despre ei.
Unii nu ar crede in continuare, altii ar fi surprinsi, dar cu timpul s-ar obisnui. Lumea si-ar vedea in continuare de problemele lor, grija zilei de maine, job, saracie, boli, razboaie.
E ca si cum s-ar zice... s-a descoperit in desert o specie noua de animale care face cutare si cutare.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru LaviniuA):

Descoperirea unui animal in desert e fix pistol cu apa pe langa descoperirea extraterestrilor. laughing Nu e la fel. Nu e o descoperire in care treptat, noi sa fim pregatiti. Abia ce am trimis sateliti si masinute pe Marte, si tu te gandesti deja la viata pe alte planete si extraterestrii la ordinea zilei laughing

| Simpatic a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu pot spune ca exista dar nici sa infirm, totusi daca dupa atatia ani nu exista dovezi clare ca extraterestii exista, ce ramane este teoria conspiratiei!
Nu neg ca ar exista extraterestri, dar intuiesc ca distanta fata de sistemul nostru solar si ei, ar putea fi atat de mare incat nici extraterestrii sa nu aibe un mijloc de transport atat de avansat incat sa parcurga acea distanta, e atat de simplu daca distanta intre punctul A si B este de 2000 de ani lumina, sa zicem ca exemplu, nu o pot strabate, nici prin portaluri nici prin altceva! Chiar si inventarea unei masinarii care se misca cu viteza luminii (daca e posibila atingerea ei la o masinarie) nu stiu daca vreo specie terestra/extra o poate suporta, daca se poate adapta vreodata unei asemenea viteze, chiar si cu un echipament special de tip cosmonaut galactic happy
E doar opinia mea SF.
Cat despre existenta lor, am acelasi laitmotiv cu Fox Mulder "I Want to Believe".

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Sigur ai ytras ceva etnobotanice laughing alta explicatie nu este.Numa cand tragi de alea, atunzi asa vezi, navete spatiale, galaxii, extraterestrii etc.
E bun baga si tu o papadie ceva si vezi ce misiune iti dau aia pe acolo laughing

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

laughing aia da, insa trebuie sa stii si ce este ala un OZN nu crezi?
Pt tine si poate pentru multi OZN = extraterestri deja laughing total gresit.OZN este un obiect zburator necunoscut, deci poate fi orice, de la stiu si eu ce pasare necunoacuta laughing pana la globuri de alea energetice, in sf cehestii ce nu-s prinse sau obsevate, stiute.

Daca pentagonul o afirmat ce spui tu, eu ma fac popa laughing Pentagonul o capturat un OZN care s-a dovedit a fi un balon de spionaj chinezesc laughing deci orice obiect pe cer, la care privindul nu-ti poti da seama ce ar putea fi, poarta numele de OZN.

Cind il capturezi, atunci te lamuresti ce este.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Nu bag mana in foc 100% ca exista extraterestrii, e cam pripita reactia ta referitor la raspunsul meu. Si cand am zis ca congresul american a facut publice niste audieri privind recentele capturari alor niste OZN-uri, nu a fost vorba despre nici un balon chinezesc. Unul dintre martori care a dat din casa pentagonului, a fost David Grusch, un fost ofiter de informatii si veteran al fortelor aeriene din America. Sustinand ca pentagonul are ascunse obiecte extraterestre capturate si fiinte extraterestre non-biologice.
Si stai linistit ca nu am citit asta pe Sputnik laughing. Stirea asta e pusa pe mai multe surse de informare publica. Bineinteles ca guvernul American neaga tot si incearca sa nu dezbata prea mult subiectul. Veteranul respectiv nu era singurul, alti doi piloti din marina americana Ryan Graves si David Fravor, au sustinut ca au avut experiente similare in timpul zborului cand faceau nu stiu ce misiuni. Unul din ei sustine ca a fost martor unui obiect gigantic ce zbura deasupra apei.( obiect nemaintalnit de nimeni pana sa-l vada el ).
In concluzie, nu pun botul 100% despre tot ce se zice aici, dar un sambure de adevar tot este la mijloc, si e o posibilitate sa existe alte fiinte pe planeta. Mie unul mi se pare ca ar fi prea dubios sa fim doar noi in toata galaxia asta cat e de mare.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Apropo, vezi ca stiu si eu ce inseamna OZN, ca nu am 40 iq si sindromul down, sa nu stiu macar lucrul asta. Nu inseamna cum ai zis tu: obiect zburator necunoscut, ci Obiect Zburator Neindentificat.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Apropo de popi, citez din papa Ioan Paul II:
"Sunt copiii lui Dz, la fel ca noi"
Nu mai stiu care papa zicea ca daca se intalnesc cu ei prin spatiu o sa ii crestineze si pe ei :D
Directorul observatorului astronomic Vartican ii vede ca pe frati si surori.
Deci daca Vaticanul vorbeste cu atata lejeritate despre fratii nostri din spatiu, de ce sa mai fim sceptici :)

Am cautat sa vad in ce emisiuni a mai aparut Emil Streinu recent. Nu am gasit nimic nou, dar am urmarit emisiunea asta de prin 2018, in care vorbeste despre asa zise sf-uri:
https://www.youtube.com/watch?v=_AFCFbUH_zk

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Fiost ofiter, deci tu vorbesti de pentagon, de NASA si de care mai povestesti, dar de fapt cine fac acele comentarii is fost angajati, bagatori de seama si ei pe acolo, nici pomeneala sa spuna asaq ceva Pentagonu.

Cind or iesi aia in fata si sa declare ei, prin puratatorul lor de cuvint ce o mai fi, asa ceva, atunci sa spui, uite cea declarat Pentagonu. Pina una alta aia is fosti, is de aia dusi cu pluta, pusi pe dreapta din cauza ca ave`ai pasarici la cap laughing

Daca o mai fi viata si pe altundeva, tot ce se poate, dar nu viata inteligenta, nici macar ca noi, nu extraterestri si povesti nemuritoare.

E la mintea oricui ca nu mai e nimeni prin jur.Gindeste ca de ar fi fost, am fi receptionat semnale, radio tv stiu si eu de care.
Numa de cand emitem noi semnale in spartiu is ceva ani cred ca peste 50 daca nu mai mult.
Gindeste ca de ar fi fost cineva sa zicem la 50 de ani lumina de noi, deja ar fi trebuie sa fi receptionat ceva semanale de la noi, si ar fi raspuns pana acum ceva.

Sau sa fi fost altii mai avansati ca noi, mai vechi ca noi, sa aiba aia mii de ani sau zeci de mii de ani de civilizatie, pai ar fi trebuie sa vina semanale de la zeci de mii de ani lumina si noi acum sa le captam.

Pina una alta nu am receptionat absolut niic un mesaj de la nimeni.Asta inseamna ca pe o raza destul de mare, nu exista nimeni si nici n-a existat in trecutul apropiat laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Ce sa receptionam noi ma? laughingNoi abia de am ajuns cu o masinuta pe marte sa colecteze mostre de apa de pe suprafata planetei si am pus un steag amarat pe luna. laughing. Gandeste-te ca in urma cu vreo 200-300 de ani, se credea in fantasme gen fantome, varcolaci si vrajitoare laughing). Atunci nici nu stiam noi de potentialul curentului electric macar. Daca atunci erai vazut cu un smartphone sa zicem, erai considerat vrajitor si te omorau aia dracu. laughing.
Ce vreau sa subliniez e ca noua ni se pare ca suntem acum la apogeul tehnologiei, dar peste inca 200-300 de ani, pun pariu ca lumea va fi radical diferita si se vor rescrie legile fizicii, descoperind alte chestii mai high tech decat acum. Si se speculeaza ca universul este infinit din niste calcule fizice si matematice vaste. Tu chiar crezi ca in universul asta, suntem singura rasa inteligenta? Noi habar nu avem sa scriem cum trebuie si vedem zilnic fetite ce cred in sarcina fara contact. Ce sperante ai de la noi in momentul asta, cu tehnologia de acum, sa captam ceva din univers. Ti-a trecut vreodata prin minte, ca poate suntem prea primitivi inca?

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ce spun eu si ce pricepi tu laughing.Ce legatura are trecutu cu preze ntu, tu vezi legatura?
Eu vorbeam de acum.Ce sa receptionezi? E bun si asa rau, dar asa este nu avem ce laughing pentru ca nu avem de la cine.
Sintem prea primitivi pentru ce anume? Nu sintem deloc primitivi, cunoastem destule, unele ce is valabile oriunde in univers.

Na spus nimeni ca am fi singura specie inteligenta din universul asta, a, spus ca pe o raza f mare in jurul nostru nu prea este acum, nu vorbesc de trecut sau viitor, vorbim acum, nu-i nimeni, pustiu, bate vintu laughing

Vad vorbeam de una, ajungem la universuri infinite, la alte povesti.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Vad ca tu esti cel ce nu pricepe. Tu te axezi doar pe prezent cand tragi concluzii. Trecutul si viitorul sunt cele ce ne separa de primitivitate. Normal ca noi nu percepem alte ideologii sau alte fenomene cu tehnologia noastra de acum. Peste sute sau zeci de ani, cand noi doi vom da mancare la rame, planeta noastra si societatea de pe ea, nu o sa mai fie la fel cum o stii tu acum. Telefoanele de astazi, vor fi probabil hologramele de maine, legile fizicii sau alte fenomene pe care le stim deja, pot fi la fel de primitive atunci, cum ni se parea noua focul acum sute sau mii de ani.
Tu normal ca ai o parere foarte buna despre tehnologia de astazi si zici ca e high tech, pentru ca nu gandesti la scara larga. Tu te limitezi doar la prezentul pe care il stii, tragand concluzii doar din el. Pun pariu ca daca am trai in perioada cand ne bateam cu sulitele pentru femei si teritoriu, tu te-ai bate cu pumnii in piept ca tehnologia mai avansata decat sulita, sau arcul cu sageti nu exista laughing. Asta incerc sa-ti explic. Ca tot cee stii tu acum, nu e finalul tehnologiei noastre. Noi probabil ca vom mai evolua mult si bine.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Si cine stie, poate vom evolua atat de mult, incat probabil vom contacta alte fiinte candva.

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Eu nu-s curios ce explici tu, sau ce subiecte mai aduci in discutie laughing subiectul era cu totul altul, deja ai ajus la rahaturi.

Era vorba despre extraterestri daca exista, eu am spus ca nu is prin jurul nostru, aia am spus.Ce legatura are arcu cu sageti cu prefectura? Cind aveam arc si sageti, normal ca nu puteam receptiona semanale radio, dar acum putem, despre asta era vorba.

In trecut nu puteai, dar acum poti, si dacxa nu am re4ceptionat semanale de nici o culoare, de natura artificiala, e clara ca in galaxia noastra sigur sintem singura specie inteligenta, asta e tot.

Ce vii tu cu rahaturi, ca acu nu sintem cel mai avansati tehnologic si bla bla, asa si ce era vorba despre asta?
Ok e mai bun sa ne oprim maici, nu are rost sa discutam, nu ajunge, nicaeri asa.
Eu am spus ca nu exista extraterestri prin galaxia noastra, tu ai spus ca is balamuc.
Daca sunt arata, demonstreaza ca ar fi.Eu am demonstrat.Asa cum noi astazi emitem in spatiu non stop semnale radio, tv etc, la fel o alta civilizatie daca aer fi fost cel pution ca si noi, ar fi emis semnale si noi le-am fi receptionat sau ei pe alea noastre.

Nu se intampla asa, cel putin deocamdata, asta arata ca nu-s extraterestri prin jur, aia e tot.

Acu explica tu ca ar exista.Nu ma lua cu arc si sageti laughing baga explicatie, dar valabila ca ar exista.

Tu nu pricepi ca subiectu era altul, nu ce bati tu cimpiile tarii laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Voiam prin ceea ce am zis eu anterior sa te fac sa intelegi, ca e posibil ca semnalele noastre pe care le dam in spatiu, sa nu fie compatibile/sau receptionate de niste presupusi extraterestrii ( ceea ce am explicat eu nu a fost mintea mea care batea campii, ci eu incercand sa te aduc pe traiectoria asta ). Si nu am zis ca exista 100%, am zis ca nu este exclusa existenta lor, adica e posibil sa existe, sau e posibil sa nu existe. Exact ca pisica lui Schrödinger. Nu putem afla decat daca ii percepem noi prin vaz, auz, tactil, sau toate trei.
Ideea e ca de unde stim noi, ca semnalele noastre trimise, vor fi receptate de cineva care s-ar putea sa nu aiba nici macar o aparatura comuna cu a noastra? Pana mea, nu stim. Tocmai de aceea am zis ca e posibil sa fim primitivi inca. Recent abia am atins o tehnologie in care sa putem face poza la gauri negre, ce inainte doar le deduceai matematic si prin intermediul fizicii cuantice. Nu stim sigur ca semnalele noastre dau roade in momentul de fata. Tocmai asta incercam sa-ti explic.

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Iara eu am spus ca pe o raza destul de mare, sau in galaxia noastra, nu exisat fiinte inteligente ca noi, sau mai inteligente.

Asa am zis da? Deci orice organism de nivelul nostru sau mai sus, poate receptiona, isi da seama de semnalele astea radio, video etc.
Semnalele radio is universale in tot universul, apoi sau trimis si altfel de mesaje, chimice, asa cum is elementele in tot universul asta.

Ce vrei tu sa arau nu se potriveste nicicum cu realitatea laughing Tu incerci sa spui ca o civilizatie ca a noastra sau mai avansata, nu ar putea comunica, sau receptiona mesaje radio, tu te auzi ce spui? Adica nu au aia auz, aia da, sau nu au ochi laughing aia e si mai tare.

Oamenii au transmisi mesaje in toate benzile si in toate spectrele de lumina, chimie si etc.
De unde stim ca semnalele ce zic, ar putea fi receptionate de cineva ca si noi, or mai avansati?
Pt ca is semnale universale si pentru ca o civilizatie de asta avansata, trebuie sa auda, sa vada si asa mai departe, altfel nu ar fi capabila de tehnologii superioare.
Nu exista sa nu poata receptiona, chiar de ar folosi alt sistem de comunicare, cindva la inceputuri au trecut si prin faze asa.
Semnalale nu dau roade tocmai ce am spus, pentru ca nu are cine sa le receptioneze, pentru ca sintem singuri in galaxia asta laughing
E clara ca lumina zilei, sintem singuri pe aici, ma refer ca si civilizatie, asa viata poate o mai fi, tot ce se poate.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Posibil sa fie adevarat, dar posibil sa nu fie adevarat. Adica nu avem de unde sa stim ca ei le pot recepta, dar nici ca nu le pot recepta. Tu doar presupui ca asta ar fi cazul si o cataloghezi ca un adevar. Eu cand am zis ca e posibil sa nu le poata recepta, am specificat clar ca E POSIBIL, nu ca sunt sigur de asta. Vezi diferenta?

| johnnny123 a răspuns:

Ce rapid ai trecut de la poezie la teoriile conspirației...

| DeMicUnCălător a răspuns:

Mie imi place s-o admir. Mă-ntind pe spate in gradină și-o privesc minute in șir. Nu-mi doresc să ajung pe ea dar o consider un diamant super.
Eu n-aș vrea să plec de pe pămănt. e prea frumos pentru a schimba locul ăsta cu luna sau planetele frumoase dar moarte din cer. Simt că mi-aș irosi toții ani rămași intr-un spațiu gol și infinit care n-a fost menit pentru mine.

| LaviniuA explică (pentru DeMicUnCălător):

Nu cred ca sunt asa moarte planetele alea. Asa spun poate oamenii de stiinta, dar poate ca au fost platiti ca sa minta sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nimic, dar îmi place când e luna plina. Îmi dă un vibe ciudat, dar plăcut. happy

| EliLeli a răspuns:

"Credeți ca sunt nave extraterestre care opresc acolo?"
Nu e gara, nu se circula asa interstelar.

"Cum as putea face sa ii gasesc?"
Da anunt la ziar.

| LaviniuA explică (pentru EliLeli):

Stiu, dar speram sa fie macar o halta ceva acolo... poate unii vor sa coboare ca n-au treaba mai departe.

| Michele7 a răspuns:

Îmi place să admir luna, îmi oferă o senzație de liniște. o:-)