| Inferno a întrebat:

La nicio specie de pe planeta asta sexul feminin nu este identic cu cel masculin. Evident ca specia umana nu reprezinta exceptia de la regula.
Si atunci despre ce egalitate se tot vorbeste? Ce se intelege prin "egalitate"?

E vorba de "egalitatea" absoluta, adica barbatii pot sa alapteze copii, iar femeile au penis?

Sau e vorba egalitatea intelectuala?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Egalitatea e un concept juridic: toti cetatenii au aceleasi drepturi si obligatii legale. Asta inseamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Egalitate in drepturi.

NOname
| NOname a răspuns:

Egalitate în drepturi.

| J0B0MAT a răspuns:

Egalitate in drepturi.

| Shammal a răspuns:

Interesanta descriere a egalitatii absolute laughing
unde se vorbeste de egalitate?
egalitatea pe care o vad eu e in acea de existenta si exprimare libera fara a incalca liberul arbitru (libertatea) al altei fiinte indiferent de sex, rasa...

| oprescudorin11 a răspuns:

Exista mai multe specii, la care sexul este identic. Dau doar un exemplu:hiena.
Hiena este un an mascul si urmatorul femela.
Probabil ca minoritatea de feministe, sunt in aceeasi situatie. Dar minoritatile trebuie respectate, in UE si SUA, sunt legi foarte severe, care pun la indoiala egalitatea pe orice fel de clasificari. Nici un jihadist nu trebuie pesecutat, pentru ca e jihadist, doar pentru ca e criminal. Desi si criminalii sunt o minoritate si totusi persecutati.Deoarece fac rau societatii!

| LauraHM a răspuns:

Prin egalitate se intelege ca fiecare om are dreptu sa faca ce fac alti oameni indiferent ca e femeie, barbat, negru, alb si asa mai departe. Chiar daca esti femeie sau barbat organismul si creierul funcioneaza la ambii dupa acelasi sistem. De ex la fel cum barbatii au nevoie de sex si mai ales le cere organismul sa faca asta, la fel e si in cazul femeilor. Nu e normal ca femeile sa fie judecate diferit din punctu asta de vedere caci organismul femeilor are aceleasi nevoi ca cel al barbatilor...

| MrChange a răspuns:

Egalitatea. A fi egal nu inseamna a fi identic sau a avea aceleasi insusiri sau capacitati. E doar o problema de perspectiva. Daca iei cuvantul egal ca semnificatie, poate ar insemna ca femeile si barbatii ar trebui sa fie identici din toate punctele de vedere, chiar si biologic. Totusi termenul de "egal" e ceva relativ. Nu vreau totusi sa intru in prea multe detalii sau amanunte.
Singurul nivel unde se poate discuta de egalitate e egalitatea in drepturi, ce nu tine in nici un caz de viata in sine, ci de niste reguli sociale, ce sunt creatiile altor oameni ce au incercat sa creeze un anumit echilibru.
Oamenii nu sunt superiori sau inferiori in fata altor oameni.

In esenta oamenii sunt unici nu egali.

| Dugalle a răspuns:

Vreau ca viitoarea mea sotie sa fie o mandra purtatoare de penis si eu sa imi alaptez viitori copii.