| Gogu06 a întrebat:

Lenevia este mama filosofiei. Ce credeti?

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Din moment ce filozofia infuza o mare durere de cap si un mare efort psihic... eu cred ca afirmatia e nefondata.

| Woodenpints91 a răspuns:

Poate fi aşa, însă nu în toate cazurile. Doar pentru ăia care trândăvesc 25/24 într-un fotoliu, nefăcând nimic, cu pretextul că ei gândesc chestii, pe care alţii sunt incapabili să le gândească. 90% din filosofie sunt inutilităti care nu duc nicăieri.

| 4b a răspuns:

laughing mama filosofiei e numa' cineva de vita boiereasca, in nici un caz saracia aia de putoare lenesa...

| Încrucişătorul a răspuns:

Credeam ca stomacul e mama leneviei.

| DyNo a răspuns:

Nu este deloc adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este deloc adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca filozofia este cumnata cu patu', sau ma rog, locu' de bastinalaughing

| xBya a răspuns:

Cam asa e. Toata lumea are o ocupatie, fie ea de natura fizica sau psihica. Lenea se refera la fizic, nu si la mental. Probabil ca trandavia este data de efortul intelectual ce compenseaza lenea ce se simte pe dinafara si de aia nu mai ramane energie si pentru activitati reale.

| KapshunikaViorika1994 a răspuns:

Nu cred asta, cred insa ca chiar natura umana este "mama" filosofiei.
Orice om isi pune in viata lui cate-o intrebare. Cine sunt? De ce m-am nascut? Exista Dumnezeu? Exista o viata dupa moarte? Ce rost are sa traim pe acest pamant? s.a.m.d.
Cred ca fiecare dintre noi si-a pus macar o data intrebarile acestea.
eu una nu prea iubesc sa studiez filosofia la scoala, dar nu pot nega ca face parte din fiinta omului. daca ai cateva cunostinte despre istoria filosofiei, iti vei da seama ca este instrumentul pe care omul il foloseste pentru a intelege lumea in care traieste si pentru a incerca sa-si raspunda la intrebarile mai mari. Asa ca filosofia se schimba in veacuri, cateodata intr-un fel radical.
Primii filosofi incercau sa explice cum functioneaza lumea prin adunarea elementelor naturale.
Este gresit sa spui ca lenevia naste filosofia, plus ca nu totdeauna omul lenes se gandeste.
Parerea mea este ca, vrand sau nevrand, oricine dintre noi este filosof: omul vrea sa discuta, sa rationeze lumea.
este in propria natura a lui sa faca reflectii asupra vietii si asupra aspectelor ei! dar face asta nu pentru ca este lenes, ci pentru ca este capabil sa observe si sa se gandeasca!