| Fluviu a întrebat:

Levitatia este un fenomen posibil sau e doar un mit?

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Fluviu,
Din cate am aflat, levitatia este un fenomen posibil. Este efectuat cu multa "usurinta" de catre persoanele care practica Yoga. Eu nu am incercat niciodata, dar daca as merge la cursuri de Yoga si as face zilnic exercitiile care se cer acolo, cred ca as reusi ceva. Aici este vorba si de puterea vointei. Nu cred ca este vorba despre acea vointa obisnuita in urma careia obtii ceva material, ci mai degraba de acea vointa profunda care se poate activa prin meditatia transcedentala de la cursurile Yoga sau alte cursuri asemanatoare. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat cumva.

| sergiu25bc a răspuns:

Pe cand eram in italia am vazut pe cineva care se ridica de la sol, si il cunosteam a zis ca are in adidasi ceva care in apropiere de metale de vrea sa ridica in sus, nu a vrut sa imi arate ce are in adidasi, dar mi-a dat si mie acei adidasi si sincer si eu m-am ridicat de la sol, si in legatura cu yoga sincer nu am auzit dar cred ca o fi posibil.

| mariusres a răspuns:

Este mit, dar ma mir ca nu stiai pana acum asta. Trucurile astea se stiu de multa vreme. Cauta pe you tube "criss angel fake". O sa-ti dai seama de multe. Levitatie nu exista asa cum nu exista magie...

| tancos a răspuns:

Da, e posibil, aşa cum totul e posibil!

| Sara2 a răspuns:

Levitatia se poate defini ca un fenomen prin care un corp sau un obiect oarecare se ridica de la sol si ramane suspendat in aer o perioada de timp nedeterminata, fara ajutor mecanic. Unii sfinti au beneficiat de acest tip de favoare acordata de Dumnezeu, de exemplu Sfantul Iosif de Copertino si Padre Pio de Pietrelcina.

| kh1ss a răspuns:

Posibil

| nelucurca a răspuns:

Daca levitatia ar fi posibila cred ca ar scoate astia fizica dintre materiile de studiu din scoli deoarece levitatul contrazice multe legi ale fizicii, cum ar fi gravitatia. cei care leviteaza sunt iluzionisti in mare parte...au foarte multe trucuri care pot pacali mintea omului..."mana e mai iute decat ochiul"

cristian
| cristian a răspuns:

Levitatia este o realitate incontestabila. Unii samani reusesc destul de usor asemenea performante:
Uite aici:www.youtube.com/watch?v=tW6pVFOpE6Q

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Depinde la care levitatie de referi. Daca la cea umana, prin fortele mintii, sunt doar trucuri sau iluzii.
Explicatie de levitatie yogina:
http://www.youtube.com/watch?v=etSivpBHUmE

Daca te referi la levitatia magnetica, atunci este cu totul alta poveste. Vezi trenurile maglev care se deplaseaza cu ajutorul levitatiei magnetice.

Referitor la levitatie ca fenomen paranormal, este un premiu de 1 milion de dolari care de aproape 40 de ani nu l-a luat nimeni. Pentru ca nicio persoana nu a reusit sa arate capabilitati paranormale in mediu controlat stiintific.
Este vorba de Million Dollar Challange de la fundatia JREF

assiris
| assiris a răspuns:

"este un fenomen posibil sa fie mit" si nu cred pina nu vad.

| juniper a răspuns:

Levitatia este posibila! chiar daca am 14 ani, am auzit de o femeie care a levitat 2 ore.Se spune ca daca ai mintea si corpul in perfecta armonie, atunci se creeaza un fel de energie care respinge gravitatia.Pare imposibil, dar adevarat, desi as vrea sa incerc acest lucru este foarte greu, trebuie sa-ti "golesti" mintea si sa fi complet relaxat/a.Incearca cu meditatii in fiecaer zi a saptamanii cel putin 15-30 min. si orice trebuie oprit, sa fie liniste totala, pana si ceasul trebuie oprit, pana iti auzi bataile inimii, atunci vei stii ca esti pe drumul cel bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E POSIBIL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un lucru posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care leviteaza sunt multi, dar cei care o fac cu adevarat nu se vor arata in public

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un fenomen posibil dar nu cred fara sa vad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Levitatia este posibila dar mai mult este o posedare demonica! mai bine nu incerca!

| dani12ro a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... am vazut videou asta si pare totusi destul de real http://www.youtube.com/watch?v=rzSFLOzZRIA&feature=related