| valentin_4084 a întrebat:

"Limba e stapina noastra, ci nu noi a ei"... De ce limba este stapina noastra?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Oricat de libera si neglijenta ar fi atitudinea cuiva fata de limba, tot trebuie sa tina seama de legile ei, de structurile ei, de sensul cuvintelor pentru a se face inteles.Pentru ca un emitator si un receptor sa poata beneficia de un mesaj este nevoie de un cod comun, in cazul de fata acesta fiind reprezentat de limba.Afirmatia ca limba este stapana noastra este un indemn la folosirea ei corecta, la supunere in fata legilor ei.Aceasta nu exclude creativitatea, inovatia lingvistica, dar si acestea se fac cu anumite limite tocmai pentru a se asigura intelegerea mesajului.

8 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Saraca limba romana (daca la ea te referi).ai stat si tu pe aici sa vezi in ce hal a ajuns?
Noi suntem stapanii ei 100%.se scrie si se vorbeste cum vrem noi, nu cum vrea eawinking

| yanna_5323 a răspuns:

Daca te referi la limba romana,,, nu pentru. k noi oamenii am inventato si ink inventam cuv.noi...daca te referi la org.mmm tot ce spui trebuie sa faci nu?
pop

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

La ce limba te referi?rolling on the floor

| utzuman2006 a răspuns:

Ar trebui sa intrebi femeile rolling on the floor no offence

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te referi la limba vorbita, sau sa la organul vorbirii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ff

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ea ne invataa vb cultural, frumos, ...cu ajutorul limbii noi komunikam si ne ascultam reciprok, si de aceea ea pentru mine este o stapina. Fara ea noi nu sintem nimic, din punctul meu de vedere logik.

| dyav0litza a răspuns:

Poi uneori vb gura fara tine