| sabin89 a întrebat:

Localitatea Nuweiba, din Peninsula Sinai, este menţionată şi în textul biblic de la Exod? Dacă da, sub ce nume?

Răspuns Câştigător
| sabin89 explică (pentru Simpatic):

Care era vechiul nume al lui Nuweiba? Nu ştiu, n-am avut răbdare să citesc tot textul. Este menţionat pe undeva în text?

3 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Nuweiba
Cu cat ma pricep eu la engleza, aici scrie ca s-a mai numit si Neviot, cand a fost sub ocupatie israeliana.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

Da, s-a numit şi aşa. Eu voiam să ştiu în antichitate cum s-a numit. Dar e ok. Probabil alt nume n-a mai avut afară de ăsta.