| ColaCola a întrebat:

Ma gandeam intr-o zi la o chestie.
Stiti zicala aceea:"Esti cu capul in nori."Stiu ca se refera la faptul ca esti aiurit si asa mai departe.
Daca este sa o luam si altfel,ca sa fii cu capul in nori trebuie sa nu atingi pamantul, pentru ca esti om si gravitatia te atrage nu ai cum sa faci asta.
Totusi in acelasi timp esti "Cu picioarele pe pamant" si "Cu capul in nori".E ciudat ca ma gandesc la chestii de genu...

Răspuns Câştigător
| Buburuza2306 a răspuns:

Hmmm Corpul tau a ramas pe pamant, dar sufletul tau s-a ridicat la cer, eu la asta ma gandesc... Funda?

8 răspunsuri:
| alex310 a răspuns:

Nu este ciudat ca te gandesti la chestii de genu, ciudat este faptul ca postezi pe TPU chestii de genu...

| ThePoet a răspuns:

Pai poti fi cu picioarele pe pamant si sa ai 2 metri si ceva si sa fi cu capul in nori, spre exemplu. Mare filozofie...

| foxsilver a răspuns:

Cred ca e posibil daca tragi cerul mai aproape.happy

| harciog a răspuns:

Recomand capul in nori.Esti acolo doar tu cu tine dar mai presus de toate esti fericit.(a).

| mixxjim a răspuns:

Nu esti in acelasi timp "cu picioarele pe pamant" si cu "capul in nori", esti ori una, ori alta, altfel expresia ar fi fost " esti cu capul in nori si cu picioarele pe pamant" sau nu ar mai fi fost deloc. si gravitatia atrage si pasarile si totusi nu sunt cu "picioarele" pe pamant, deci un om cu capul in nori pluteste, nu are deloc picioarele pe pamant, de-asta si ajunge pina la nori happy ce proverbe mai ai de dezbatut? laughing

| WhiteCat645 a răspuns:

Pai...sincer, ca sa fim seriosi, e doar o zicala. Nu se refera la faptul ca esti la propriu cu capul in nori. Intelegi?

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Iti rezolv eu dilema.
Escaladezi un munte inalt..Care trece de nori.Si poti in acelasi timp si cu picioarele pe pamant si cu capul in nori laughing

| Hombre a răspuns:

Daca aceasta zicala nu-ti satisface intelegera poti sa spui "esti cu capul in c*ur" si atunci se reduce diferenta care iti cauzeaza pricina. Nu te lua dupa Harciog ca asa se simte cand e machit.