| Inferno a întrebat:

Ma gandesc la un numar format din 10 cifre.

Prima cifra reprezinta cati de 0 se afla in tot numarul.
A doua cifra reprezinta cati de 1 se afla in tot numarul.
Si asa mai departe.
Ultima cifra reprezinta cati de 9 se afla in tot numarul.

Care credeti ca este numarul?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Dacă ai un 9 ca ultima cifră, trebuie să ai încă 8 de 9, deci să spui de 8 ori că ai 9 din fiecare cifră, ceea ce e imposibil. Asta ar merge pentru orice număr cu cifre mari pe ultimele poziții. De aceea aș considera cifre mici pe primele poziții prima oară. Aș pune 1 ca a doua cifră, deci am un 1 și restul de 0, dar sunt 9 de 0. Dacă adaptez, trebuie să pun 9 pe primul loc și 1 pe ultimul. Dar aș avea doi de 1. Dacă adaptez pun doi pe locul 2, dar am un doi si doar un 1 (se formează un 1 pe locul 3 datorită lui 2). Asta ar face și ca 9 să se transforme în 8.
82100...10. Am un 8, deci 1 pe penultima poziție, am 8 de 0, deci 8 e bine și am 1 doi. Problema e că am doar 6 de 0. Modificarea pe care trebuie să o fac e să pun 6 în loc de 8, deci 1 îl mut pe poziția 7.
6210001000 pare a fi nr.
Am 6 de 0.
Am doi de 1
Am un doi
Am 0 de 3, 4, 5
Am un 6
Am 0 de 7, 8, 9

PS. La un moment dat cred că am făcut o greșeală punând acel 8, dar contează că adaptând și corectând am ajuns, sper eu, unde ar trebui.

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Și totuși care e șmecheria?

| Inferno explică (pentru sabin89):

Cred ca poti sa rezolvi problema incercand sa determini oricare cifra a numarului. Dupa 4-5 incercari ajungi la numarul corect.
Spre exemplu, eu am incercat sa determin doar prima cifra a numarului.

Nu putea fi 9, pentru ca nu as fi avut spatiu pentru 9 de zero (ultima cifra ar fi trebuit sa fie 1)

Nu putea fi 8, pentru ca nu as fi avut spatiu pentru 8 de zero (penultima cifra trebuia sa fie 1, ceea ce inseamna ca si a doua cifra trebuia sa fie 1)

Nu putea fi nici 7, pentru ca iar nu aveam spatiu pentru 7 de zero (a 8-a cifra trebuia sa fie 1, a doua cifra trebuia sa fie si ea 1, iar asta crea un paradox intern al problemei:

Daca a 8-a cifra este 1, asta inseamna ca a doua cifra trebuie sa fie si ea 1. Dar daca si a 8-a si a doua cifra sunt 1, asta inseamna ca a doua cifra trebuie de fapt sa fie 2, nu 1. Dar daca a doua cifra este 2 si doar a 8-a cifra este 1, asta inseamna ca a doua cifra trebuie sa fie 1, nu 2. Este un paradox.
Concluzia este ca mai trebuia sa pun un 1 undeva pentru a evita acest paradox. Deci mai raman cu spatiu doar pentru 6 de zero.

Asa ca am incercat prima cifra sa fie 6. Cea de a 7-a cifra va fi 1. Intrebarea era, unde pun celalalt 1, pentru a evita paradoxul descris mai sus. Singura pozitie in care pot sa il pun pentru a mentine numarul stabil este a 3-a pozitie. In acest fel acest 1 va face referire la 2-ul de pe a doua pozitie.

Asa am ajuns la: 6210001000

| Inferno explică (pentru sabin89):

Incearca sa o faci pe asta:
https://www.tpu.ro/......a-sunt-in/

| Delyae a răspuns:

Numărul lui Ștefan Iancu