| Inferno a întrebat:

Ma uitam la un film mai demult, si dupa ce l-am vizionat mi-a venit in minte o intrebare. o intrebare la care nu am reusit sa gasesc un raspuns, probabil pentru ca nu are. Am sa va povestesc actiunea pe scurt. Era un tanar de 20 de ani. Se intalneste cu o batrana, care ii da un ceas si ii spune:"intoarce-te la mine." apoi fuge. El se intereseaza de batrana si afla ca a fost o actrita. Gaseste taina calatoriei in timp si vrea sa se intoarca in timp sa o vada cand era tanara. Se intoarce in timp, discuta cu ea,etc. Dar ceva merge prost si se intoarca in viitor. Inainte sa se intoarca in viitor,are timp sa-i dea ceasul. femeia asteapta ca el sa se nasca iar, si apoi ii da ceasul si ii spune intoarce-te la mine. Si de aici povestea se repeta. Intrebarea este: Al cui era ceasul?

25 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Mai baiete, ceasul este ceva simbolic ma.Am vazut filmul mai baiete mai.

| Inferno explică (pentru harciog):

Ma indoiesc, din moment ce poti spune asa ceva.
Ceasul este ceva cat se poate de real.

| Inferno explică (pentru harciog):

Cum se numea filmul?

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Da mai, era real pentru ca-l vedeam noi.Si lumina de la luminare e reala ca o vedem dar tot simbolica ramine, mai baiete mai.

| Inferno explică (pentru harciog):

Dar paradoxul ramane in picioare. Al cui era?

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu sincer.nici nu mai retin daca l-am prins de la inceput dar stiu ca era cu un scriitor care umbla dupa scrisorile de dragoste ale unui poet trecut in nefiinta si s-a hotarit sa inchirieze o camera in care locuia o batrina care fusese prima dragoste a poetului respectiv si deci destinatara scrisorilor dumnealui.

| WR104 a răspuns:

Este doar un film. sf. nici macar un documentar, nu trebuie sa aiba logica.

| カルメン a răspuns:

Imi poti spune si mie cum se numea filmul ca sa il pot viziona si sa imi dau seama al cui era ceasulbig grin
pentru ca nu pot sa stiu fara sa vizionez filmul

| shhhs a răspuns:

Trebuie sa vad filmul ca sa-mi dau seama, imi poti da numele? Nu prea am inteles din rezumat...

| shhhs a răspuns:

Ceasul ala era al femeii...

| RAY a răspuns:

Ceasul nu e un obiect real e vorba de timp (da-mi timpul inapoi)

| harciog a răspuns (pentru RAY):

Raymo,ai avut dreptate breee cu caramizile alea din capul meu.Nu prea m-am priceput sa dau detalii dar apreciez oamenii care se pricep.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somewhere in time...
Nice.

Cred că ceasul aparținea bărbatului.

| Emilian601 a răspuns:

"povestea se repeta" multe filme nu au fost create pentru a putea fi filtrate ratiunii, incerci sa cauti raspunsul, asta inseamna ca scenariul si-a indeplinit scopul.

nu incerca sa cauti logica unde nu exista ceea ce s-a intamplat cu ceasul acela a fost sa calatoreasca prin timp-spatiu, s-a creat o bucla temporala prin care obiectul isi schimba detinatorul si totul devine un cerc temporal care te pune in dificultatea de a afla al cui a fost ceasul initial, cand de fapt NU exista un "inital".

| vlady434 a răspuns:

Asta e ca intrebarea:cine a fost mai intai:gaina sau oul? Oricum, sa revin la intrebarea ta. Cred ca ceasul era al tipului ala. Incearca sa iei firul evenimentelor, de cand se naste tipul ala.

| Vlad201296 a răspuns:

Eu cred ca era al tanarului happy

| Inferno explică (pentru Vlad201296):

Tanarul l-a primit de la batrana.

| fanaddy706 a răspuns:

Al tau

| Inferno explică (pentru fanaddy706):

Da este posibil. Ceasul sa fie aruncat in acest ciclu continu de un factor necunoscut.
Povestea se repeta constant. El ii da ceasul fetei, ea ii da ceasul. Apoi el ii da iar ceasul si tot asa.
Nu stim cine a dat ceasul primul, poate chiar pentru ca nu l-a dat nimeni, ceasul a fost introdus in ecuatie de un alt factor, regizorul in cazul asta.
Bine gandit, bravo. Ai funda.