| Duhovnicul a întrebat:

Mai exista persoane care prefera in general solitudinea in detrimentul socializarii? Nu ma refer la persoanele care sufera de fobie sociala, ci la persoane care aleg constient sa isi petreaca timpul singure, ca de exemplu sa citeasca singuri o carte pe o banca, intr-un parc, sau sa se plimbe singuri prin natura...
De ce singuratatea este vazuta de catre societate ca fiind neaparat ceva negativ?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce sa fii singur cand e pe lumea atata lume? singuratea duce la depresie, o viata avem trebuie sa vb cu cat mai multa lume asa evoluam, e atat de frumos sa vezi ce are in cap o persoana eu ma simt super cand vad comportamentul uman il pot observa in fata mea miscari, vorbe, toate sunt ceva

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru RAY):

Daca, de mici copii, am fi fost "programati" sa ne petrecem timpul singuri, sigur n-ar mai innebuni nimeni stand izolat de oameni.

| RAY a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Eu cred ca socalizarea e o cerinta a creierului

| zurick a răspuns:

Cred ca orice om simte macar odata in viata sa ca vrea sa fie singur. Oricum daca sunt asa momente nu este o problema, insa daca asta face parte din viata noastra este o problema destul de mare
Singuratatea asa cum am spus si mai sus este o dorinta normala, excesul nu.Este vazuta negativ pentru ca niciodata n-ai sa vezi un om singur fericit(tu poti sa crezi asta despre un om singuratic si acel om poate crede la fel, dar asta nu inseamna ca este adevarat)Macar daca aveam 2 vieti, una in care sa stam izolati si cealalta sa ne bucuram de viata, dar din pacate avem doar una si trebuie sa ne bucuram de ea.
Ciao :-D

| sublime89 a răspuns:

Mai exista destui. Singuratatea e perceputa asa de catre societate pentru ca omul e o specie sociabila, si de obicei se observa ca in cadrul unei specii, indivizii mai diferiti sunt marginalizati, exclusi, chiar eliminati. Facem asta dintr-un instinct animalic, chiar daca nu ne dam seama.

| OOOLEOOO a răspuns:

Da.
Atat de multe incat ii s-a dat un nume.
Nu este un defect sa fi un introvertit.
Si eu sunt introvertit.

Iubesc sa stau singur,iubesc ENORM de mult sa lucrez la mine,iubesc sa fac muzica, sa meditez, sa fumez, sa fac sport singur si ma obosesc foarte tare cand fac lucrurile in grupuri mari mai ales cand eu reprezint un lider in acel grup.

Nu este un defect, ci o parte din personalitatea ta.

Se numeste societate fiindca traiesc multi impreuna, pentru societate este o regula sa traim toti intr-o turma.
O persoana ce se simte bine cu el singur sfideaza aceasta regula, si inconstient societatea face cea ce facem noi din instinct atunci cand cineva nu urmeaza regulile : Atrage atentia, loveste(limbile ascutite ale barfitorilor) si sperie ca tu sa urmezi regulile.

In caz de nu ti-ai dat seama, aceste persoane putin mai independente si singuratice se numesc Introvertiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu sunt aia. Am momente de astea. O prefer pentru ca ma oboseste ipocrizia cu tot ce implica ea: prefacatorie, minciuna, aparente etc etc etc. Am momente cand prefer sa-mi trag un tricou, blugi si o pereche de slapi si sa ma doara in spit de ce crede lumea. Am chestiile mele. Spre exemplu nu inteleg de ce trebuie sa ma imbrac ca la nunta cand merg la o cina oarecare, nu inteleg de ce trebuie sa rad la o gluma foarte proasta, nu inteleg de ce trebuie sa fac cheap talk cand as putea sa tac si sa ma simt bine etc. Le fac si pe astea, dar cateodata obosesc si-mi trebuie timp sa ma odihnesc. Am cativa prieteni care stiu de treaba asta, sunt de acord cu mine si ne odihnim impreuna, ca sa zic asa.
De ce este vazuta ca ceva anormal? Tu cum te-ai simti daca ti-as spune ca prefer sa stau singura azi decat sa ma bati tu la cap? Suna a reject nu? Cred ca de asta este vazuta ca ceva rau.

| Juc?rieLEGO a răspuns:

Da, eu. Si e mult mai bine in ciuda criticilor pe care le stiu ca circula in privinta mea chiar daca nu le aud decat prin 3rd party.

| Swan39 a răspuns:

Mai există, eu sunt una dintre ele. Ştiu că singurătatea este văzută în societate ca fiind un lucru negativ, dar mie nu mi se pare că ar fi aşa; oricum, nici nu mă interesează dacă alţii mă privesc ciudat din cauza faptului că stau mai mult singură, că nu prea vorbesc... treaba e că nici nu-mi face plăcere să am prea mulţi oameni în jur şi să trebuiască să mă arunc în conversaţii, cele mai multe idioate şi fără sens.
Când eşti singur poţi fi tu însăţi, e momentul în care omul este sincer, pur faţă de el însuşi; când nu este influenţat de nimeni din jurul său, când nu trebuie să-i fie ruşine de ceea ce face sau de ceea ce ar putea spune, sau de ceea ce ar putea gândi ceilalţi despre el; crede-mă că şi fără să-ţi dai seama eşti influenţat de acest gând.
Rar, FOARTE rar, găseşti pe cineva cu care poţi fi tu însuţi fără să apară urme de teamă sau ruşine şi gânduri de a nu părea ridicol în faţa persoanei respective...
Nu ştiu cum sunt alţii dar mie îmi place când sunt singură şi doar stau în linişte sau eventual cu ceva muzică relaxantă pe fundal şi pur şi simplu să mă gândesc la lucruri, fără să mă deranjeze nimeni sau să fac ceva ce-mi face plăcere, cum ziceai şi tu: să citesc, să mă plimb prin natură, să ascult muzică, să desenez etc...

În fine, aş putea să scriu un eseu despre tema asta, dar mai bine mă opresc aicihee hee O zi bună!

| Illvix a răspuns:

Oamenii sanatosi la minte care prefera solitudinea sunt in majoritate introvertiti.
Alte motive pentru a alege solitudinea sunt paranoia, abilitati sociale slabe, timiditatea (a nu se confunda cu atitudinea retrasa a introvertilor), dipretul fata de societate, depresia, etc.
Societatea e compusa in mare parte de persoane slab sau deloc educate in ale psihologiei (printre altele), asa ca nu au alt raspuns de dat unui ceva necunoscut decat respingerea, cuplata deseori cu o rationalizare subreda pentru impacarea constiintei.

| Cavani1999 a răspuns:

Eu imi petrec timpul singur pentru ca sufar de fobie sociala! ca de altfel crede-ma:mi-as face de cap.Singuratatea e cel mai urat lucru ce ii se poate intampla unei persoane!