| anonim_4396 a întrebat:

Mai toate intrebarile noastre importante contin cuvantul "este". - Ce este electricitatea? Ce este lumina? Ce este viata? Ce este constiinta? Ce este Adevarul? Pedagogul de scoala noua, daca va amintiti, a intrebat si el: Ce este gramatica? (kidding!). Dar oare se poate spune despre ceva anume ca "este"? Cum remarca si Raymusic nu demult, totul evolueaza, nimic nu sta fix. Sa luam cazul unui atom. Pana am rostit noi cuvantul "atom", electronii din interiorul lui s-or fi invartit in jurul nucleului de cateva miliarde de ori. Deci starea acelui atom este alta acum decat cea care a fost in urma cu o secunda. Particulele si elementele chimice nu sunt existenţe, ci evenimente, intamplari. Dupa cum a zis si Heraclit, totul curge. Nu te poti scalda de doua ori in aceeasi apa curgatoare. Iar sir James Jeans a spus: "Materia nu este ceva ce este, ci ceva care se intampla". Intr-devar, materia pare a fi curgere, nu existenţa. Flacarile focului sunt altele in fiecare moment. Fiintele vii se schimba continuu. Nu poti face portretul unui om, fiindca expresiile fetei lui sunt mereu altele. Iar cand vine vorba despre Adevar, este greu sa ii dam si acestuia o definitie, pentru ca Adevarul este si el un lant intreg de afirmatii despre un obiect sau o persoana in continua schimbare. Michelangelo a pictat pe plafonul capelei Sixtine pe Dumnezeu zburand in furtuna, sugerand ca si El este in miscare.
Exista totusi in univers ceva despre care sa putem spune ca "este"?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Intunericul si Frigul sint doua " energii " care formeaza Universul; prezente si omnipotente. Si apreciez nota de ironie!

20 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Infinitatea insasi si cind zic infinitate nu ma refer la un inteles matematic ci la totalitatea celor pe care mintea umana nu le poate cuprinde inca.

| sabin89 a răspuns (pentru harciog):

Deci pana la urma esti de acord si tu ca nici Dumnezeu nu "este", ci doar infinitatea.

| harciog a răspuns (pentru sabin89):

Exact cum esti si tu de acord ca nu conteaza ce nume II dam.

| DakotaRoyse a răspuns:

Mă, eu cred că depinde cum o iei. Adică toate "sunt" (ca să nu fac dezacord) la un moment dat. Mai contează forma sub care se prezintă în secunda x? Nu prea contează pentru că e o diferenţă infimă de la o secundă la alta, diferenţă pe care omul nu o poate sesiza. Sau cel puţin, nu o poate sesiza într-un timp prea scurt. Că dacă e să vorbim despre o frunză de exemplu, ea este acum, peste două săptămâni poate nu mai este. Dar noi vorbim despre frunză acum, în acest moment, sau în acest interval scurt, în care mişcarea/schimbarea ei este nesemnificativă pentru noi.

| sabin89 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Deci tu ai gasit ceva in univers care este: "frunza". (joking!)

| RAY a răspuns:

Daca un singur lucru complex va fi descoperit la inceputul universului, vietii toata stiinta moderna cade totul trebuie sa evolueze asa e natura

| doctorandus a răspuns:

Parmenide si Heraclit spuneau acelasi lucru. Conform lui Heidegger, primul care a remarcat acest lucru a fost Platon. Platon=Parmenide+Heraclit.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Baiat bun Parmenide asta. Om integru, moralmente superior. Si, in acelasi timp, cu un suflet generos. A iubit oamenii in general; si pe Zeno din Elea in special.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Asta e un sofism, se numeste ad hominem.

| WhatheWow a răspuns:

Intunericul si Frigul; acestea sint doua lucruri care " este".

| sabin89 a răspuns (pentru WhatheWow):

Vorbesti si tu de frig pe canicula asta. Cat despre intuneric, o fi fost el in Evul Mediu, acum stralucim ca stelele.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Primul nici macar nu exista, iar al doilea este in continua miscare.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Primul nu exista?; stinge lumina si vezi!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Ce sa vad? Nu vad decat absenta luminii pe care o sting.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Si cumva absenta luminii nu e intunericul?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Absenta a ceva nu poate fi considerat ceva.
Asa si unui prost ii lipseste inteligenta si putem spune ca are absenta inteligentei, dar nu ca are inteligenta.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Nu dragule, daca unui prost ii lipseste inteligenta asta nu inseamna ca ea nu exista!

| sabin89 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ca sa urmarim in mod fidel paralelismul, vezi ca Inferno, cand a zis ca intunericul este absenta luminii, nu a zis ca lumina nu exista, ci intunericul. In mod asemanator, in exemplul cu prostia nu a spus ca inteligenta nu exista.

| WhatheWow a răspuns (pentru sabin89):

Da, aici am gresit eu dar cred ca se intelege ce am vrut sa spun.

| WR104 a răspuns (pentru WhatheWow):

Pentru ochii omului dar pentru univers nu.
Pe alte planete indepartate pot exista unele forma de viata care sa perceapa lumina ca si intuneric in timp ce intunericul pentru ei sa fie lumina.

| WhatheWow a răspuns (pentru sabin89):

Intunericul si Frigul sint doua " energii " care formeaza Universul; prezente si omnipotente. Si apreciez nota de ironie!