| anonim_4396 a întrebat:

Majoritatea spune: "Sa ai incredere in familie,nu in prieteni!"
Minoritatea spune: "Sa ai incredere in prieteni,nu in familie!"
Eu spun: "Sa nu ai incredere nici in prieteni,nici in familie!"
Voi ce spuneti?

33 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Eu merg pe increderea in oamenii buni, care-mi si reflecta asta.

| EmaS a răspuns:

Sa ai incredere in Dumnezeu si in familie.Eu cand am trecut prin incercari, prietenii m-au parasit dar singurii care mi-au ramas alaturi a fost Dumnezeu si familia.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Te apreciez foarte mult,Ema!(din numeroase motive) Si totusi, nu as vrea sa se ajunga la o polemica pe teme religioase aici, asa ca ma abtin sa comentez mai mult.winking

| Vizitiul a răspuns:

Eu spun ca nu exista...incredere (chiar daca unii se incapataneaza s-o primeasca/ofere).

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Corect spus!

| harciog a răspuns:

A nu avea incredere in cineva oare nu inseamna ca nu avem incredere in noi insine.Ca nu avem capacitatea de a reusi sa evitam chiar si in ultimul moment minciuna sau efectele ei? Si apoi simpla afisare a neincrederii nu cumva pune persoana respectiva in garda si-i declansezi aceeasi neincredere si ei in tine?

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Hmm...eu nu afisez direct neincrederea, doar o oarecare retinere fata de spusele acelei persoane.

mira
| mira a răspuns:

Increderea trebuie sa derive dintr-o buna cunoastere. Daca ai savarsit fapte rele nu trebuie sa pretinzi sa fii acoperit de familie ori de prieteni.Deconspirarea te poate ajuta sa te indrepti. Daca in viata nu ai incredere chiar in nimeni risti sa devii un om inchis si insingurat.Primii oameni in care trebuie sa ai incredere sunt parintii.Ei vor binele copilului lor.In prieteni poti avea incredere partiala pana ajungi sa-i cunosti bine, adica intr-o viata.

| anonim_4396 explică (pentru mira):

Oare? De ce ar trebui sa fiu o persoana inchisa,daca nu am incredere in nimeni? Din contra, sunt sociabila si deschisa, chiar daca nu fac destainuiri si nu am incredere in nimeni.

| IMC90 a răspuns:

Ceea ce spui si tu. Uneori, nu-i bine sa ai incredere nici in tine, da in altii...

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Si totusi, sa ai incredere in tine e o necesitate. Neincrederea duce la pierderea ambitiei, IMC.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand esti beat mort nu poti avea incredere in tine, mai ales la volan rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

laughing Asta asa e! Deci, cu asta i-ai bagat in ceata pe toti cei care au zis ca au incredere in propria persoana. Bravooo, IMC! laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

batting eyelashes

nu ma lasa robotu sa pun doar semnul de mai sus

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

laughing Poate e obosit si robotelul nostru, de asta nu te lasa.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

E prost si agramat. Si imi cenzureaza vocabularul invatat in coltu' blocului rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Hei, nu il insulta! Mie imi e chiar simpatic. laughing Si poate isi ia si el vreo "vacanta" si te lasa sa ne uimesti cu vocabularul tau. laughing

| sabin89 a răspuns:

Increderea se rasplateste cu incredere. Nu te grabi sa atribui oamenilor motive rele. Mai acorda-le si incredere si vei beneficia si tu de incredere din partea lor.

| remus a răspuns:

Vai de omul care se increde in om!

| Fineness a răspuns:

Depinde ce tip prieteni sau de familie ai.
Spunea Aristotel:,, Nu dezvalui tot unui prieten, s-ar putea prea bine ca intr-o zi sa-ti devina dusman sau nu uri prea mult un dusman, se poate ca intr-o zi sa-ti devina prieten''.

| anonim_4396 explică (pentru Fineness):

Interesanta afirmatie a facut Aristotel. Si totusi... daca nu ai dezvalui tot unui prieten,acela ar mai fi prieten? Stiu ca prietenilor le dezvalui tot(defecte, calitati, opinii etc). Deci?

| Musique a răspuns:

Sa ai incredere-n tine, si dupa-n cine merita!

| Teo a răspuns:

In familie trebuie sa ai incredere.De exemplu daca treci acum printr-o perioada mai rea la familie te duci.Ei te ajuta cu un sfat,cu bani(nu ti mai cer inapoi),pe cand un prieten te ajuta cu un sfat,te poate ajuta si cu bani dar trebuie sai dai inapoi, plus ca te poti certa cu ei si incep sa iti scoata ochii in fata tuturor cea ce este foarte neplacut si stanjenitor, pe cand familia nu ar face asta niciodata.
Sper ca te-am ajutat.Baftapeace sign

| 220V a răspuns:

Sa n-ai incredere in nimeni, bazeaza-te doar pe tine si pe fortele tale

| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de fiecare individ in parte! Sunt minori care traiesc in famili dezorganizate iar propri parinti ii fac mai mult laru decat cei din jur! Eu am incredere si in familie si in prieteni! Spun asta pentru ca la nevoie am fost ajutat de ambele parti! Aici nu vorbesc de genu ala de oamenii care te vad si te vorbesc pe la spate,si de cei care iti dovedesc ca iti sunt prieteni. Teoretic trebuie sa ai incredere in tine si apoi in alti, asta daca ai in cine, sunt multi care nu stiu sa faca diferenta intre prieteni si cunostinte.

| ateu123 a răspuns:

Ai dreptate tu ultima varanta doar in tine sa ai incredere mereu

| anonim_4396 explică (pentru ateu123):

Din pacate,ray, nu am incredere in nimeni, incluzand si propria persoana.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu spui? Tu, cu afirmația asta, te incluzi în majoritatea care eșuează să pună în practică ceea ce îi dictează rațiunea. Nu ești special/ă, stai tu liniștit/ă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, eu spun. Si spun ce cred. Si spun din experienta. Nici nu am pretins ca sunt speciala. Poate ca nici nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa ai incredere in oricine, oricand, oricum. Orice om merita de la primul cuvant spus credit din partea ta de 100%. Asa ii lasi la libera alegere daca il pastreaza (creditul sau - o pastreaza- increderea) sau nu.
De ce sa stai trist toata viata gandindu-te ca nimeni nu merita increderea ta, cand poti fi fericit oferind-o chiar si celor care nu o vor. Eu una nu am timp si m-as plictisi lasand pe cineva sa imi castige increderea. E mai amuzant sa faci exact ce vrei, indiferent ca este gresit ( oricum din greseli inveti cel mai mult).

| monutza90 a răspuns:

Sa ai incredere in tine si atat.

| Meli34 a răspuns:

Eu cred ca familia e de partea ta, cel putin asa e la mine, eu am incredere in Dumnezeu in primul rand, apoi in familie, si in UNII prieteni, ca nu toti sunt de incredere.multi m-au dezamagit, din pacate...din cauza barfei si a mandriei, etc

| DuddăBântuită a răspuns:

In general e mai bine sa ai incedere in familie. Dar in ziua de azi, si familia e gata sa te vandawinking