| LaviniuA a întrebat:

Mi se pare mie sau lumea de azi nu mai cauta pe sophia? sad
Oare de ce?
Ce cauta lumea azi?

Dragi batranei, cum era pe vremea voastra, acu 2-3 decenii?

11 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Mereu a existat o clasa de oameni interesati de cunoastere si intelepciune care a fost strict separata de restul populatiei. Ideea ca, in trecut, omul de rand era mai rafinat si mai contemplativ nu mi se mai pare ca ar avea vreun fundament. Si, pana la urma, nici nu ar trebui, filosofia si arta nu sunt discipline destinate omului de rand.

| LaviniuA explică (pentru mODIN):

Ma nu stiu. Unul care ar vrea intelepciunea azi se loveste de volumul mare de informatie si nu stie ce sa aleaga mai intai.
In loc sa studieze textele importante se blocheaza in teze regurgitate de neica nimeni care se crede zmeu ca are nu stiu cate views.

In trecut cunoasterea era restrictionata in Ro si era pretuita.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că țara te vrea prost.

La ce bun să cauți Sophia/înțelepciunea? Cu cât știi mai multe cu atât o duci mai greu! Cu cât știi mai puține cu atât ești mai fericit.

Manele este veața lor! Nu?

| ioana748 a răspuns:

Nu cauta nimic lumea in ziua de astazi.
Ia doar ce se oferă. Filtru personal zero.
Tinand cont ca generatia de astazi este rezultatul generatie de ieri, nu cred ca s-a căutat prea mult nici inainte.Ma refer la tara noastră.
Se vede cu ochiul liber intelepciunea batranilor. In afara de rautate la majoritatea chiar nu am putut observa altceva.
Ca sa citez pe cineva de pe aici „bunicul o bate pe bunica" sau Bulai hartuieste copiii.
Macar sa recunoaștem ca suntem Intr o societate nesanatoasa.
Mie mi-ar fi placut sa fie altfel. Traiesc in tara asta. Din pacate ma obliga conjunctura.
Sunt si cativa oameni misto, cam 10 la suta conform statisticilor. Zicea un psihiatru mai zilele trecute. Credeam ca mi se pare mie.

| FreddieM a răspuns:

Sophia? Cine ar fi?
Cheers

| gabicoo a răspuns (pentru FreddieM):

Sophia înseamnă înțelepciune.

| Cipi1212 a răspuns:

Cine e Sophia?

| LaviniuA explică:

Nu asa vorbeste intelepciunea bistritene.
Si cred ca si in familia mati e la fel sad

| mODIN a răspuns (pentru LaviniuA):

Ti-a dat block fix dupa ce te-a insultat ca sa nu-i poti raspunde cumva? Asa mi-a facut si mie rolling on the floor

| Wolf1988 a răspuns:

Ti se pare, ori de la caldura ori de la foame.
Nu crezi ca generalizezi cam mult.
Lumea de azi, cate persoane cunosti indeajuns ca sa ajungi la asemenea concluzie?
Poate prietenii tai, rudele tale si cei pe care ii cunosti.Cei care se aseamana se aduna, nu?