| Andrea12 a întrebat:

Mie imi place foarte muly la Biserica si sunt foarte credincioasa, asa ca parinti mei au zis sa ma pocaiesc pentru ca si ei sunt pocaiti.Amvorbit cu Parintele si trebuie sa dam o suma de bani inainte si dupa acea vom face Impartasania. Dupa acea ce trebuie sa fac sa fiu pocaita si sa urmez scoala la Manastire?

23 răspunsuri:
| emmyl a răspuns:

Greu de înțeles întrebarea ta. Eu mă spovedesc și mă împărtășesc fără să dau bani. Dacă ai citi cărți ortodoxe ai înțelege că acei pocăiți sunt de fapt mult rătăciți. Citeștă cărțile Părintelui Cleopa. Și multe altele. Ascultă-ți inima. Nu crede pe cei care îți promit totul.

| georgesur a răspuns:

Crezi ca la virsta asta stii exact ce vrei? Parintii, daca sunt habotnici, pot cu cele mai bune intentii sa te indrepte pe un drum care poate nu-ti va placea mai tirziu (ex. 18 ani). Parintele... vrea banii!

| EmaS a răspuns:

A te pocai inseamna a regreta pacatul, a cere iertare lui Dumnezeu, si a te lasa de pacat.Trebuie sa traiesti dupa voia lui Dumnezeu.Depinde ce viziune ai tu.Faci ceea ce simti. Poti sa te pui deoparte pentru Dumnezeu,si daca ramai acasa in mijlocul familiei,poti sa faci bine celor din jurul tau,sa vizitezi pe bolnavi,pe batranii de la Azil care sunt uitati si parasiti. Poti sa spui o vorba de mangaiere si incurajare celor ce trec prin diferite incercari, Poti sa traiesti cu scop.Te felicit pentru alegerea ta!(chiar daca este o gluma, tu poti sa iei aceste sfaturi de bune).

| emy a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic, decat ca, din cate stiu eu, e un mare pacat sa-ti schimbi religia. Si, mai ales, sa treci la pocaiti. Acestia sunt. asa cum sunt, nu mai zic, caci cred ca stii si tu.Desigur, nu ma refer la toti. In plus, nu stiu daca e ok faptil ca vi s-au cerut bani. Dar, ma rog... Eu zic sa te gandesti bine inainte sa faci acest pas, iar dupa aceea vorbeste si cu parintii tai! Doamne ajuta!

| thealchemist a răspuns:

Pocaitii nu au manastire, nici nu sunt de fapt crestini.

| anyia a răspuns:

Nu trebuie sa faci ceea ce fac parintii tai daca nu vrei tu acest lucru si nu esti convinsa ca ar fi cel mai bine pentru tine. Poti continua sa fii credincioasa si sa frecventezi Biserica, asa, in postura in care esti acum. Totusi eu te sfatuiesc sa mergi urgent la alt preot ca actualul e doar un idiot afurisit si avar. Il doare in cot(si nici acolo) de ce vrei tu sa faci, dumnealui a gasit inca o fata pe care s-o stoarca de bani. Impartasania nu e de cumparat sau de vandut. Cel putin nu era atunci cand credeam eu in ea.

@thealchemist:simt nevoia sa te informez ca "pocaitii" care de fapt poarta numele de penticostali sunt poate mai crestini decat tine si au si ei o cladire in care se aduna toti pentru a se ruga sau a vorbi din biblie, diferenta e ca la ei se numeste Adunare iar la ortodocsi Biserica/Manastire. N-am nimic cu nimeni dar las-o balta cu astfel de chestii daca nu stii despre ce e vorba.

| zăGhost a răspuns:

Nu cred că e necesar să te faci penticostal/ baptist doar pentru că îţi place la Biserică.
Nu spun că ortodocşii sunt mai cu moţ... pe mine religia nu mă prea interesează, dar din ce văd nu sunt atât de stricţi. A, să nu mai vorbim despre mentalităţile "pocăiţilor" şi de etichetele sociale, dar până la urmă e viaţa ta.

| FucktheSystem a răspuns:

Da nu comentez despre deciziat ta de a devenii pocăită sau că preotul îți cere bani pentru asta o să trec direct la ce am de zis, o școală la mânăstire nu-i de viitor, mai bine mergi la o altă școală unde să înveți cu adevărat ca să ai un viitor calumea nu muncind pe la mânăstire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai stai...ca tu nu vorbesti de ortodoxie. Pocaitii sunt o secta care, ca orice alta secta, traiesc de pe urma acestor "taxe".

| Angel0 a răspuns:

Incep sa-i dau dreptate lui Kongeriket.

| bluebios a răspuns:

Religia este o decizie personala si nu poate fi impusa de nimeni, nici macar de parinti. Eu zic ca cel mai important este sa te tii de scoala, iar atunci cand ajungi la maturitate o sa stii mai bine ce religie te reprezinta. Nu ai vazut ca in general copii sunt de aceeasi religie ca si parintii lor. Acest lucru nu este o coincidenta, ci o dovada a faptului ca de obicei o anumita religie este impusa/inoculata de catre parinti copilului lor, fara ca acesta sa-si dea sema. (Ai vazut vrodata niste parinti crestini cu un copil musulman?) Parerea mea este ca la varsta pe care o ai cel mai important este sa inveti, lasa un pic biserica la o parte, concetreazate pe viitoarea ta cariera pentru ca indiferent ce religie avem toti trebuie sa traim din ceva. O sa ai timp destul si pentru biserica.

| Parintele a răspuns:

De parca ratatii de ortodocsi nu platesc pacatele cu bani si etc. In fine, esti prea mica ca sa poti lua singura hotarari de genul acesta. Parintii tai ar trebui sa fie mai cu capul pe umeri si sa te indrume spre altceva in afara de pocainta asta medievala. Si daca parintii tai sunt asa zisi pocaiti de ce nu-i intrebi pe ei ce trebuie sa faci ca sa fii pocaita? Sfatul meu este sa-ti duci parintii la balamuc, apoi tu sa iti faci cateva prietene si sa dati o tura prin parc, sa beti un suc si sa mancati o inghetata.

| Kosuchin a răspuns:

Pai, de obicei trollii nu se taxeaza, dar cred ca se face o exceptie pentru tine happy.

| Chris a răspuns:

Suma de bani e obligatorie. Halal biserici...

| thealchemist a răspuns:

@anda: imi pare rau ca trebuie sa te informez eu dar penticostalii nu pot fi numiti crestini. satanistii sunt mult mai crestini ca ei, tu trebuie sa-ti faci temele pentru ca faci confuzii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa de credinciosa esti incat te-a traznit falia, ai imbracat nemeritat haina credintei apoi ai iesit cu ea uitand ca vanitatea distruge.
Cred ca n-ai mai calcat intr-o biserrica decat la Paste si nici acolo prea mult n-ai zabovit fiind ocupata sa-ti vada colatii si fustita baietii care-ti zambeau la misto, altfel stiai ca la manastire nu se face scoala.

| chokingvictim a răspuns:

It's all about the $$$

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minti de rupi in treaba cu banii.ai vorbit cu mama mare despre pocainta, fiindca daca vorbeai cu parintele iti explica ce inseamna sa fii pocait.nu te prosti fiindca vorbele tale au efect si pot avea efect rau asupra altora.si cine genereaza rau prin fapte,ganduri, vorbe, rau va culege.nu cred ca e cineva atat de prost incat sa nu-si dea seama de asta, macar dupa principiul atractiei universale care nu are nimic cu crestinismul si tot nu se merita sa o faci.rusine,fiindca nimeni nici nu te obliga nici nu te forteaza nici pe tine nici pe altii sa va bateti joc, de ce au altii mai sfant.asta e rautate.io ii zic jigodism uman.

| mihaibrasov a răspuns:

Si banii pentru ce ii dai? 50% din ei se duc la Catedrala Mantuirii Neamului?

| anyia a răspuns:

@ thealchemist : avand in vedere ca parintii mei sunt penticostali si am fost si eu unde merg ei, stiu despre ce e vorba. In cazul de fata ar trebui ca tu sa fii acela care sa-si faca temele. Cred in Dumnezeu, asta nu inseamna ca sunt crestini? Ca tu nu accepti asta e problema tasad

| Infernia a răspuns:

E oribil la Biserica laughing

| Elins a răspuns:

E aiurea fată dragă nu face pasul ăsta ca mai târyiu să îl regreţi! Aşteaptă până la o vârstă când vei ştii ce trebuie făcut! Nu te arunca cu capul înainte aşa! E un sfat!