| CIVIC1 a întrebat:

Mișcarea de rotație a oricărui obiect, lucru, in jurul axei proprii, se realizeaza atat timp cat greutatea, masa interioară a acelui corp este distribuita uniform si centrul sau de greutate nu se modifică.
Se poate afirma ca fiind valabile cerințele de mai sus si pentru mișcarea de rotatie a Pamantului in jurul axei proprii?
Daca, da, ne putem aștepta la dezechilibrarea acestei mișcări de rotație, prin schimbarea centrului de greutate al Pamantului, de vreme ce topirea ghetarilor de la poli, constructiile uriase realizate de oameni in marile metropole ale lumii, reduc si adauga greutati variabile in alte parti ale Pământului decat cele initiale, modificând astfel pozitia centrului de greutate al acestuia?

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un corp se poate roti nu numai in jurul centrului sau de greutate (vezi o bota aruncata).

| CIVIC1 explică (pentru Bula):

Pământul efetuiaza doua mișcări de rotatie:
- una in jurul axei proprii, ca un citirea
- una in jurul Soarelui, pe o anumita traiectorie

Întrebarea din acest topic se referă la destabilizarea miscarii de rotatie a Pământului in jurul axei proprii, prin afectarea centrului de greutate al acestuia.

| Bula a răspuns (pentru CIVIC1):

Si raspunsul meu a fost la obiect.
Un corp poate avea axa de rotatie chiar si in afara lui (nu neaparat prin centrul de greutate).

| CIVIC1 explică (pentru Bula):

Deci sunteti convins că și Pământul are axa proprie de rotație in afara lui, în același timp rotinduse si in jurul Soarelui?
Este ceea ce afirmați dvs. un principiu regăsit în legile fizicii actuale?

| Bula a răspuns (pentru CIVIC1):

Scuze, dar nu esti familiarizat cu notiuni elementare de mecanica cunetica, ca urmare nu vad rostul continuarii8 acestor discutii.

| CIVIC1 explică (pentru Bula):

Raspunsul dvs. face referire la mecanica cuantica nidecum nu oferă explicatii bazate pe
legi elementare ale fizicii in cazul de fata cea referitoare la mișcarea de rotație.

Nu vad sa existe vreo legătură intre mișcarea de rotație si mecanica cuantică si mi-e greu sa cred ca ne veti putea lamuri cu privire la aceasta legatura.

| Bula a răspuns (pentru CIVIC1):

O intrebare:
Ce "forma" are traiectoria Pamantului in Univers, in decurs - sa zicem - de 10 sau 100 ani?

| CIVIC1 explică (pentru Bula):

Care e legătura directa a acestei noi întrebări a dvs. cu întrebarea acestui topic, referitoare la eventuala posibilitate de dezechilibrare a a mișcării de rotație a Pământului ca urmare a cauzelor prezentate in titlul acestui topic?

| Bula a răspuns (pentru CIVIC1):

Forma traiectoriei (cerute de mine) explica totul.

| CIVIC1 explică (pentru Bula):

Si ce va opreste sa ne luminați cu un raspuns obiectiv si pe noi ceilalti?

| StoicAnalysis a răspuns:

Teoretic e posibil. Practic, nu.

| CIVIC1 explică (pentru StoicAnalysis):

De ce teoretic da si de ce practic nu.
Puteti argumenta documentat răspunsul dvs., pentru nu se crea impresia că e un raspuns dat la,, plesneala"?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CIVIC1):

Gandeste-te logic. Poti tu schimba vreodata centrul de greutate al pamantului?

| CIVIC1 explică (pentru StoicAnalysis):

Cred ca nu ati citit integral enunțul intrebarii ce face obiectul acestui topic, enunt ce face referire clara la doi dintre factorii ce ar putea destabiliza mișcarea de rotație a Pământului.

Întrebarea dvs. anterioara e retorica.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CIVIC1):

La fel de retorica e si intrebarea ta originala. Am raspuns ca teoretic, da, este posibil atunci cand schimbi centrul de greutate al pamantului, acesta sa se dezechilibreze. Pana la urma nu am reinventat noi legile fizicii incat sa facem debate pe tema asta. Din moment ce ti-ai raspuns singur la intrebare, tu doar ai cautat de la noi o validare, pe care ai si primit-o. Eu la final adaugand aparent degeaba si afirmatia ca practic, nu este posibil asa ceva.

| CIVIC1 explică (pentru StoicAnalysis):

Unde ati identificat dvs. propriul meu raspuns la intrebarea acestui topic?
Faptul că dvs. ati,, raspuns" cu o simpla afirmatie,, ca practic, nu e posibil asa ceva" nu imi spune nimic documentat ramanand doar o parere subiectiva fara suport dar cu pretentie de răspuns obiectiv.

| CIVIC1 explică:

Oare pasajul biblic din Matei 24-29 nu se referă la un asemenea eveniment cosmic de deviere a Pământului de pe orbita sa?:,,
,, îndată după acele zile de necaz, soarele se va intuneca, luna nu-si va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer si puterile cerurilor vor fi clatinate".

| sabin89 a răspuns (pentru CIVIC1):

Nu cred.

| CIVIC1 explică (pentru sabin89):

De ce nu puteti lua in calcul si acest scenariu completat cu 2Petru 3-10.15?:
,,În ziua aceea cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura si pământul cu tot ce este pe el, va arde"
Argumentați va rog De ce excluderii acest scenariu apocaliptic.

| sabin89 a răspuns (pentru CIVIC1):

Să spun de ce nu cred? Din același motiv pentru care nu cred că (,) caii din Apocalipsa vor fi niște cai reali; sau că "paiul din ochii altuia" se referă la pai adevărat; sau că bârna din ochiul tău e bârna pe care o știm noi.

| CIVIC1 explică (pentru sabin89):

Inteleg de la dvs. ca analizati Biblia strict din punct de vedere metaforic si nicidecum pragmatic. E corecta afirmatia mea?

| sabin89 a răspuns (pentru CIVIC1):

Cam așa