| SENEX a întrebat:

Multumindu-va tuturor pentru raspunsurile date, revin cu o noua intrebare: Ce numere ascunde Leonardo da Vinci in ochii Giocondei?

Răspuns Câştigător
| Bossulet a răspuns:

Litere si cifre ascund ochii enigmatici, spun acum expertii in arta. Vestea vine ca o confirmare la cartea scrisa de Dan Brown - "Codul lui Da Vinci", in care se vorbeste despre secretele portretului in cauza.

Au fost date publicitatii fotografii marite foarte mult in care se pot vedea respectivele numere si cifre inscriptionate in ochii Giocondei.

"Atunci cand te uiti la tablou cu ochiul liber nu se vede nimic, insa daca folosesti o lupa, totul se vede foarte clar. In ochiul drept al Mona Lisei apar literele LV - care pot si initialele numelui lui Da Vinci, iar in ochiul stang sunt niste simboluri, insa nu sunt atat de bine definite", a declarat Silvano Vinceti, presedintele Comitetului National al Patrimoniului Cultural din Italia.

Ar putea fi, totusi, literele C si E sau litera B. Iar in zona dintre sprancene, chiar deasupra nasului, se poate distinge numarul 72 sau litera L si cifra 2.

Din primele investigatii, istoricii au ajuns la concluzia ca simbolurile nu sunt o greseala si ca au fost plasate in mod deliberat acolo, chiar de catre celebrul pictor.

Cercetarea a fost demarata dupa ce unul dintre membrii comitelului a gasit intr-un magazin de antichitati o carte in care se facea referire la simboluri ascunse in ochii Mona Lisei.

Silvano Vinceti face parte dintr-un grup care urmareste sa obtina dreptul de a exhuma corpul lui Leonardo Da Vinci. Membrii grupului vor sa studieze craniul acestuia si sa recreeze un posibil chip al artistului, pentru a testa teoria potrivit careia Mona Lisa ar fi un autoportret al lui Leonardo da Vinci.

Orice se descopera, in castig ies francezii carora le vor creste veniturile prin numarul mare de turisti care se vor ingramadi acum mai mult ca niciodata sa vada celebra pictura.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Membrii Comitetului Naţional al Patrimoniului Cultural din Italia au dat publicităţii, fotografii mărite foarte mult cu ochii Monalisei. Istoricii au descifrat numere şi cifre în ochii Giocondei.

"Atunci când te uiţi la tablou cu ochiul liber nu se vede nimic, însă dacă foloseşti o lupă, totul se vede foarte clar. În ochiul drept al Mona Lisei apar literele LV - care pot fi iniţialele numelui lui Da Vinci, iar în ochiul stâng sunt nişte simboluri, însă nu sunt atât de bine definite.", a declarat Silvano Vinceti, preşedintele acestui comitet.

| danut a răspuns:

Popo si navt.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

69.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cifrul lacatului de la crama.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu cred ca a indesat cumva numarul pi. Cam primele 100 de miliarde de zecimale, dar ai nevoie de o lupa buna...