| Flav a întrebat:

"N-am admiraţie decât pentru două categorii de oameni: pentru aceia care pot oricând înnebuni şi pentru aceia care în fiecare moment se pot sinucide." [ Emil Cioran ]
Se stie ca Cioran a fost un autor controversat. Statusul asta mereu am incercat sa-l inteleg, am meditat si "schitat" feluri de variante pentru a-l intelege. Totusi, nu sunt absolut sigur pe mine ca am reusit. Vreau sa aud pareri exterioare despre el, si daca sunteti de acord cu ce-a spus happy

Răspuns Câştigător
| Diav0la a răspuns:

Cred ca facea referire la persoanele care sunt gata sa sacrifice totul pentru a-si atinge idealurile. Nebunia a fost apanajul marilor inventatori, al marilor compozitori ...al celor mai mari personalitati ale istoriei. Nu cred ca facea referire la orice idiot care renunta cand da de primul obstacol, ci la aceia ( destul de rari si pe cale de disparitie ) care isi pot sacrifica viata pentru o idee, pentru un crez. Dincolo de controversele iscate de Cioran cred ca ar trebui sa citim putin printre randuri ca sa gasim adevaratul inteles al vorbelor sale. L-am savurat si il savurez inca pe Cioran cu aceeasi placere ca prima data, il citesc si ma cufund in lectura uitand de mine. Enjoy the show Flav happy

14 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Parerea mea e ca nici el nu stia ce zice. Daca ar trai acum si l-ai lua la bani marunti ai fi dezamagit.

| machupicchu a răspuns:

Totul este relativ, si poti oricand sa inebunesti intrebandu-te ce e bine, ce e rau, ce este real, ireal, de ce... s. a. m. d
Daca constientizezi ca totul este inutil... te poti sinucide oricand, fara sa regreti nimic...

| alma a răspuns:

Nu sunt sigura dar cred ca Cioran simtea acest lucru pentru aceste persoane pentru ca le mai ramina putin de trait sau de a rationa ceea ce se inmtimpla cu ei. Spune si parerea ta caci sunt curioasa.Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot innebuni si dupa sa se sinucida din cauza ca au invatat prea mult?
Cunosc o tipa care a innebunit de la invatat. vorbesc serios...acum si-a revenit si e mare avocatahappy

| littlesunshine a răspuns:

Cioran este destul de greu de inteles. Tot ce poti sa faci este sa mai citesti inca o data si sa descifrezi ce vrea sa spuna. Oricum, este destul de pesimista viziunea lui asupra lucrurilor. Din fraza scrisa de tine inteleg: ii admir pe cei ce s-au ascuns sau au scapat de viata asta grea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Admiratia lui este morbida.sa inteleg ca el admira un om care-si poate permite sa innebuneasca la propriu, sau sa faca o nebunie fara sa-si atraga oprobriul unei anumite parti a societatii sau anumitor cercuri literare sau filozofice si o persoana care nu e incorsetata de nici o lege morala sau laica ce poate hotara in orice clipa asupra propriei persoane fara ca sinuciderea sai fie considerata lasitate, ci curaj.parerea mea.nu-l cunosc prea bine pe acest domn stiu ca este filozof. dar morbid si fatalist?

| andreea89 a răspuns:

Eu nu am admiratie pentru nici una din categoriile de mai sus. oamenii care sunt in stare de asa ceva sunt lasi, egoisti, nu apreciaza nimic din ce e frumos. cei care innebunesc mai ales din cauza unei persoane sunt niste idioti.nu-si cunosc adevarata valoare, se lasa calcati in picioare si chiar ajung nebuni, din cauza ca javrele alea isi bat joc...parere despre cele spuse de cioran nu am, eu nu pot fi decat subiectiva in legatura cu asta si asta e parerea mea.

| Flav explică:

Alma.parerea mea e mult mai structuralizata si prefer sa nu mi-o spun acum; pana acum, nu mi-a placut nicio parere din cele spuse, majoritatea nu cunosteau citatul si au reactionat la prima vedere, iar unii nu-l cunosc pe Cioran pentru. a analiza afirmatiile lui
andreea89 - cum poti sa zici ca ei care innebunesc mai ales din cauza unei persoane sunt niste idioti? asta vine de la sine, nu innebunesti ca vrei tu iar iubirea de aia e frumoasa fiindca n-are limite; ca alti sunt mai slabi de inger, mai sensibili, mai naivi e alta problema dar in orice caz nu idioti sau ce insusiri le-ai mai dat tu

| andreea89 a răspuns:

Ba da Flav, chiar sunt.stiu eu ce zic.mama de exemplu se lasa innebunita, un ''om''face ce vrea din ea. o scoate din minti. oare mama ce e, cum s-ar numi din moment ce accepta si nu e in stare sa puna capat jignirilor, mai ales ca ala nu face parte din familia noastra.si aici nu cred ca iubirea aia sau ce-o fi fata de el ar fi mai importanta decat noi, copiii, sau sanatatea ei. ce-i mai rau e ca il prefera pe el(adica sa-si distruga viata), prefera sa renunte la tot.deci se lasa innebunita. cum era si ce-a ajuns...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul a carui suferinta atinge limitele paroxismului, se izoleaza. Speranta devine cosmar si disperare si apare ruptura dintre spirit si lume.De singuratate inebunesti si apoi inca un pas pana la sinucidere.Tot Cioran a spus":Simti cum mori din cauza vietii".

| Bloo2 a răspuns:

"Există întotdeauna două feluri de pictori: cei care depăşeşc limita şi cei care ştiu cum să se apropie de aceste graniţe cu respect şi răbdare, fără să le încalce însă". (Dalí)

| Moneyandfame a răspuns:

Acest "quote" este din cartea "Pe culmile disperarii". Citeste cartea si poate ai sa intelegi, doar daca ai o putere de perceptie foarte mare.Altfel iti pierzi timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No God avea dreptate in ce-l priveste pe Cioran, la o intrebare pusa de mine. Spunea ca este un filozof nihilist si deci nu trebuie crezut chiar tot ce spune.Parerea mea este ca trebuiesa ne multumim cu cea ce simtim in primul moment cind il parcurgem, fara sa cautam sa-l cercetam.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@harciog este adevarat, Cioran este un filosof nihilism prin excelenta.

Nu sunt de acord cu diavola pentru ca lasa sa se intrevada un optimism pe care Cioran nu l-a avut niciodata. Citatul, nu cred ca trebuia scos din context, pentru o mai buna intelegere. Din cate am citit despre si de el scris, mie mi-a inspirat suflul unui dispret pentru lume, civilizatie total(nu-i existenta un confort al respiratiei?). Pentru Dumnezeu, de asemenea. Sa nu uitam ca el este cel care a spus "Cred in viitorul umanitatii, in viitorul cianurii", si ca in parerea lui intr-o gradina zoologica toate animalele arata demne, cu exceptia maimutei pentru ca simti ca omul e pe aproape.
Nu cred ca te poti delecta cu, Cioran ca lectura (Vor lua petalele locul ideilor?). Lectura sa este dificila, greu de abordat mai ales din punct de vedere filosofic. Numai un neinitiat ar spune ca e facil Cioran. Sa nu uitam ca au fost cei care l-au studiat pe Cioran cat acesta era in viata si au ajuns sa se sinucida. Tot "datorita" lui a avut loc un suicid in masa: vreo 80 de persoane au murit.

A dispretuit natura umana(istoria este o lectie de inumanitate), de aceea este un filosof al mortii, al dezintegrarii, al suferintei, iar ideea suicidului il atrage prin excelenta. Nu vede peste tot decat tragedie, inutilitate si zadarnicie. Numai titlutile cartilor sale spun asta, iar cel mai graitor- pentru mine, evident- este De l'inconvénient d'être né. Alt citat care sa vina sa sustina ceea ce am eu de spus este faptul ca pentru el "toate apele au culoarea inecului" si pentru el a trai inseamna "a te specializa in eroare"

La sfarsit, tot din Cioran: vreau sa traiesc si peste tot imi sare duhul impotriva, aparator al pricinilor nefiintei.

In ceea ce priveste citatul de mai sus, vine sa exprime ce tocmai am enuntat mai sus: Cioran vede inutilitate peste tot. Nebunia si moartea pentru el sunt 2 cai de salvare a spiritului.

Mi-a placut citatul lui bloo2 si sunt de acord cu money ca pentru Cioran iti trebuie o mare capacitate de perceptie. Si o lectura anterioara bogata.

Sunt dezamagita de ce tip de raspunsuri ai primit. De faptul ca prea putini au dat un raspuns coerent.
SoftCristi care isi da parerea despre un om de o cultura vasta, un cunoscator al tainelor spiritului si vietii- chiar de e nihilism- exprima numai superficialitate.