| MeScorpion a întrebat:

Natura nu face niciodată nimic fără motiv. (Aristotel)
Vreau o explicatie.

Răspuns Câştigător
| Dmesss a răspuns:

Natura este motivata. Motivata de evolutie. Evolutie spre distrugere. Distrugere spre renastere. Daca natura ar avea vreun motiv sa faca ceva, acela ar fi sa renasca, pentru ca mereu greseste cand permite ratiunii sa apara. Ratiunea distruge natura, iar aceasta nu riposteaza dand senzatia ca stie ca dupa distrugere urmeaza sa renasca.

11 răspunsuri:
| mentalica a răspuns:

Mi se pare perfect logic si real. Natura e ca un circuit imens, sau unul alcatuit din mai multe subsisteme, iar daca dereglezi ceva, bineinteles ca vine si raspunsul. Cauza si efect. E foarte simplu.

| IcsD a răspuns:

Ce explicatie. ADICA ESTE DESTUL DE CLAR.
Totul se intampla cu un motiv. Exp: se naste un copil: aduce bucurie in familie, va face ceva in societate, creste natalitatea tarii. Totul se intampla cu un motiv!

Funda?

| MenInShadow a răspuns:

Oamenii sunt de vina... dc acum 1000 de ani in evu mediu, nu era nici pe draq, nici cutremure, nici caldura prea mare. Acum de! s-a modernizat omu, ii trebuie fabrici sa scoata fum etc. Cutremurele alea din japonia crezi ca au pornit de kapu lor? Aia sau chinezii nu stiu sigur cine inca mai fac teste cu bombe nucleare (inf loata de pe net recent, pentru un referat, mi se pare ca am gasit pe e-referate, si ne-a spus si profa ca e adevarat) si de asta a fost cutremuru ala, cred. Omu e de vina. Funda?:X

| DAS a răspuns:

Eu zic ca natura nu are nevoie de motive ca sa faca ceva.

| Necrophagist a răspuns:

Natura e insotita de divinul care conduce, care scapa de hazard.Deci datorita naturii ar fi dreptatea,si cauză-efectul, fiecare proces este organizat intr-un intreg, apoi si destinul se uneste cu providenta astfel incat si fiintele se leaga unele de altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@xxxanimatorxxx
Mai bine iti era atunci asa-i? Sa iti zic ceva cutremuru ala l-au provocat americanii intentionat. Si despre caldura si prostii pe care le zici asta e altceva. Peste 3000 de ani vei putea calatori in cealalta parte a galaxiei in cateva ore. Iti e mai bine acum sa nu avem tehnologie sa nu progresam deloc? Suntem captivi pe planeta asta daca vine un asteroid sau o furtuna solara ne face cenusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te uiti in jurul tau atunci cand iesi afara din casa, locul trebuie sa fie izolat si neatins de om(daca nu gasesti incearca Patagonia)
El a comparat omul, aici referindu-se la civilizatie, cu natura si aportul ei in realitatea perceputa de noi.
Ai vazut o floare naspa? un copac fara motiv, inutil? vezi...e stupid, in schimb iti arat cladiri naspa si inutile, haine croite prost, in schimb in natura nimic nu se demodeaza, nu stiu sa se fi plictisit nimeni de verdele ierbii si sa o vrea albastra sau sa treaca pe langa salcie si sa zica: "de ce nu creste frate asta impletita sa ocupe mai putin spatiu?!"
Mda, Aristotel...

| astrid_2414 a răspuns:

Natura trebuie protejata! Daca mai continuam mult cu poluarea, defrisari, normal ca ea nu ne mai poate fi de ajutor si astfel ea ne "raspunde" in felul ei. Dupa fapta si rasplata. Deci, avem de a face cu multe lucruri care ar trebui sa ne puna pe ganduri.

| Necrophagist a răspuns:

Natura la Aristotel nu e pădure şi verdeaţă, câte aberaţii!

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Un singur cuvant explica afirmatia lui Aristotel:TELEOLOGIC...rog frumos crestinii drepti(orto...docsi) sa imi spuna cauza prima a existentei lui Dumnezeu.Multumesc.Ati vazut ca se poate! Ma simt la Consiliul Mondial al Bisericilor, unde unii din zel ancestral mostenit continua sa nu is supere in continuare Seful(nu de trib)

| Dmesss a răspuns:

@CristinaCorporatrista, nu ai inteles ce am scris, poate si din cauza asta ti se pare frumoasa "metafora" mea.