| Cookieh a întrebat:

Nevazatorii viseaza in timp ce dorm?

Răspuns Câştigător
| Magda267 a răspuns:

Da viseaza si ei. De la nastere, de cand incepem sa fim bombardati cu imagini, creierul se incarca in fiecare zi cu informatii vizuale. Analizatorul vizual aduce de departe cele mai multe detalii care ajung la nivel central. Imaginile fiind stocate in diferite arii corticale, ele se amesteca intr-un mod inca neelucidat pe parcursul viselor. Dar ce se intampla oare in cazul unui nevazator inca de la nastere? Cu siguranta, nu viseaza. Nevazatorii care nu au beneficiat niciodata de vedere au totusi alte tipuri de vise, pe care noi le credem cel putin ciudate. Ei viseaza mirosuri, atingeri, sunete...Cine si-a pierdut vederea la o anumite varsta, viseaza in mod normal, ca noi toti. Important este sa stim ca oricine viseaza, intr-un anume fel.

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Da, viseaza. Si inca cum.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar visele lor sunt legate de celelalte simturi (auz, miros, pipait).

| IoanaRusu a răspuns:

Da tu visezi cu ochii?raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Em, dar ce e visul? Viata ta amestecata. Daca nu iti vezi viata, universul ai ce visa cu si fara ochi?