| Hirako a întrebat:

Niciodata nu imi amintesc ce am visat.Cum pot sa imi amintesc visele?

Răspuns Câştigător
| ZoeyMe a răspuns:

De dimineata cand te trezesti, nu iti deschide ochii.Lasa-i inchisi si concentreaza-te mult pe ce ai visat.Deasemenea,scrie-ti toate visele intr-un caiet si cele vechi si cele noi si preferabil chiar dupa ce ai visat.Cu timpul iti vei aminti majoritatea viselor.Succes!

18 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pentru ca un samurai a ajuns la un nivel de constiinta unde nu-si mai permite sa viseze, mai Hirako Shinji.

| Hirako explică (pentru harciog):

Epic answer is epic laughing

| DeeaLoveAngels a răspuns:

Nu este o anumita de metoda de a iti aminti ce ai visat... Daca iti amintesti ok, daca nu iar ok. Este posibil sa iti amintesti un vis dupa o perioada, dar asta nu inseamna sa te gandesti non-stop la "Ce naiba am visat oare azi-noapte?".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti amintesti chiar nimic sau e ceva neclar? atunci de unde stii ca ai visat?

| Hirako explică (pentru anonim_4396):

" O fiinta umana viseaza cel putin 20 de vise pe noapte ditre care sa descoperit ca in prezent un om poate sa isi aminteasca decat primul si ultimul vis... "
De aici stiu ca am visatwinking

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sa bei 2, 3 pahare de apa inainte sa te culci, asa spune un studiu american http://www.descopera.ro/......e-stiintei

| Hirako explică:

Da.De asta am intrebat cum pot sa mi le amintesc, nu cum sa visez happy

| Hirako explică:

Ai auzit de visare lucida? E atunci cand realizezi ca esti in vis si il poti controla.Cu alte cuvinte, poti face orice iti doresti...de la zbor prin lume si pana la femei laughing Dar daca nu iti amitesti visele normale, chiar daca reusesti sa visezi lucid nu iti vei aminti ce s-a intamplat.

| Omulrational a răspuns (pentru Hirako):

Am reusit de cateva ori, era ca in realitate si de aceea imi amintesc acele vise care parca ar fi fost reale si acum.

| cei7pitici a răspuns:

Tot ce te intereseaza se afla aici : "Stilul modern de viaţă face ca mulţi dintre noi să nu ţină mintele visele de peste noapte. Doctorul Robert Stickgold, specialist în psihiatrie în cadrul Harvard Medical School, afirmă că unul dintre motive este faptul că majoritatea ne trezim dimineaţa cu ajutorul unei alarme de ceas. „Studiile arată că orice fel de stimul senzorial recepţionat atunci când ne trezim tinde să şteargă amintirile despre vise. Zgomotul făcut de alarmă şi mişcarea pe care o facem pentru a o opri reprezintă stimuli senzoriali semnificativi şi de aceea uităm visele", spune Stickgold.

Specialistul nu recomandă consumul băuturilor alcoolice înainte de somn. Alcoolul suprimă somnul REM, aşa că prima parte a odihnei va fi fără această fază. După ce corpul asimilează alcoolul, la jumătatea nopţii, sunt şanse mari să vă treziţi şi să vă fie greu să adormiţi la loc. Apoi, când reuşiţi în cele din urmă să adormiţi, creierul va încerca să recupereze somnul REM de care nu a avut parte, ceea ce poate duce la vise neplăcute.

Stickgold spune că cea mai bună metodă pentru a ne aminti visele este să bem câteva pahare mari cu apă înainte de a ne culca. „În timpul nopţii vă veţi trezi în mod repetat, iar cel mai probabil acest lucru se va petrece la finalul fazelor de somn REM, atunci când e mai probabil să aibă loc vise intense. De altfel, în experimentele noastre am descoperit că toate persoanele care spuneau că nu visează îşi aminteau vise atunci când erau trezite din somnul REM", explică Stickgold.

Experimentele efectuate în laborator au arătat că peste 95% dintre persoanele trezite atunci când se aflau în faza de somn REM puteau povesti visul pe care îl trăiau. Deoarece sistemele chimice responsabile cu memoria recentă sunt dezactivate în timpul somnului REM, este puţin probabil să ţinem minte visele dacă nu intervenim (prin trezire) pentru a reactiva aceste substanţe în creier.

Indiferent că ţinem minte sau nu visele de peste noapte, studiile efectuate în ultimii ani arată importanţa imaginilor pe care le percepem în timpul nopţii. Chiar dacă percepţiile onirice nu sunt nici mesaje divine, aşa cum credeau populaţiile antice, şi nici o poartă spre subconştient, cum susţinea Freud, visele constituie un aspect esenţial pentru buna funcţionare a creierului. Fie că avem parte de vise plăcute sau de coşmaruri terifiante, trebuie să apreciem aventurile nocturne prin care ne poartă creierul nostru şi să fim conştienţi de faptul că ne datorăm existenţa acestui veritabil antrenament pentru viaţă."

| ImperfectlyPerfect a răspuns:

Eu uneori imi amintesc ce am visat, si uneori nu.Dar nici eu nu stiu de ce.

| CaRamElLa05 a răspuns:

Se zice ca le uitam pentru ca cind ne sculam primul lucru care il face este ca ne uitam pe geam si de aia uitam, poate asa faci si tu happy incearca sa nu privesti pe geam. Sau poate ca nici nu visezi esti prea obosita sau ceva de genu eu tot am perioade cind mi se intimpla asa este ecva normal happy

| CrisaALEXANDRA a răspuns:

Nu cred ca poti

| yyo a răspuns:

O fiinta umana viseaza cel putin 20 de vise pe noapte ditre care sa descoperit ca in prezent un om poate sa isi aminteasca decat primul si ultimul vis... dar daca subconstientul este prea incarcat este prea putin posibil sa iti amintesti vreunul sau poate in momentul in care te trezesti te gandesti direct la vise... si incerci sa gasesti o solutie ca sa iti ramana in minte ceea ce nu este posibil acum depinde si de gandurile pe care le ai inainte sa adormi, dar incearca sa iti faci un ceai de somn linistit pe care il iei de la farmacie si il bei inainte sa te duci sa dormi sukkeswinking

| Broadway a răspuns:

Somnul are doua etape: NREM si REM. Noi visam doar in cea de-a 2-a etapa, respectiv REM. Daca te trezesti in timpul aceste etape, cu siguranta o sa iti amintesti visul. Evident, aceste cicluri (cele 2 etape) se repeta pe perioada noptii, depinde de numarul de ore dormite.

| JwcFree a răspuns:

Nu iti poti aminti tot ce ai visat de la inceput pana la sfarsit, poate ca u nu visezi sau poate ca uiti de la mana pana la guralaughing.

| bitzu14 a răspuns:

Pai noteaza-ti intr-un caiet fiecare vis...ai grija sa ai la cap un caiet si un pix...si lasa draperiile trase cand te trezesti lumina te distrage de la ce voiai sa te concentrezi sau sa-ti amintesti.

| malina_2068 a răspuns:

Sa stii ca chiar merge faza cu scrisul. Uneori crezi ca nu visezi insa nu e asahappypoti sa si desenezi cea ce ai visat.Si cel mai mic detaliu conteaza! Succes!happy