| Biggiesan a întrebat:

Nietzsche spunea că dacă o femeie are înclinații științifice ceva nu este în regulă cu sexualitatea ei. Să fie adevărat? Dar despre bărbați ce putem spune?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Daca consideram ca omul a trait intr-o perioada in care femeia era considerata doar pentru a face copii, sa se duca la biserica si a face menajul in casa, asta era valabil atunci, insa cat a fost el de filozof a avut probleme cu femeile, a fost mai mult refuzat, asta poate ne spune ceva vizavi de afirmatia lui.

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Este adevarat ca lupul care fuge dupa un iepure prezinta neregularitati la nivel de sexualitate? Ce urs is si eu...Astept vulpea sa ma pacaleasca.

| harciog a răspuns:

Sa nu uitam in ce perioada a trait respectabilul filosof si cum era privita femeia de secole.Nu avea nici un drept mai ales in stiinta.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

El stia mai bine, ca doar facea apologia puterii si sanatatii si am citit intr-o carte ca era bolnav copt.

| Necrophagist a răspuns:

Daca un barbat are inclinatii filozofice ceva nu e in regula cu sexualitatea lui

| Paulla a răspuns:

E un cretinism, total fals.

| shadovv a răspuns:

Barbatul este "superior" femeii pe plan biologic si divin. Insa tot oameni suntem toti deci nu ar trebui sa apara vreo diferentiere care sa atace o persoana.Nu am o parere buna despre Nietzsche si sunt impotriva a ceea ce spune, dar in mare parte faza cu femeia e partial reala. Acest lucru se poate observa statistic! Einstein, Plank, Lavoisier, Kant, Platon au fost barbati, Marie Curie a fost femeie. Exista un raport supra unitar intre numarul de barbati si cel de femei care au avut "inclinatii stiintifice" insa nu are nici o legatura cu sexualitatea.

| Shammal a răspuns:

Acum ceva timp (mi de ani) femeia a fost demigrata, lispita de puterea ei in favoarea barbatului pentru ca acesta sa invete ce inseamna puterea - asta se poate vedea inca si azi cand femeia incepe sa isi reclame puterea, sa stea in puterea ei; este o preconceptie la nivel colectiv derivata din ce ziceam mai sus ca femeia ar avea anumite atributii si barbatul altele si daca femeia intra pe unele atributii ale barbatului "ceva nu e in regula"

| IMC90 a răspuns:

Este o dobitocenie.

| iFollowRivers a răspuns (pentru IMC90):

EXACT...ce imbecilitate!

| TahionN a răspuns:

Ce influenta mare a avut Freud asupra lui Nietzsche se pare...

| aliceinchains a răspuns:

Mi se pare o porcarie, nu-s de acord.

| PosteXD a răspuns:

Barbatii au o inclinatie mai mare cantre stiinta adica candestete doar Albert Einstein avea multe iubite dar Marie Curie avea doar un sot pe care il neglija si era mai atent la studile ei chiar daca sotul ei era fizicina ee il cam neglija deci ma refer ca barbati care sunt mai inteligneti sunt mai sociabil...( grija nu ma refer la tocilari sau aia care stau sechestrati in casa si nu fac decat sa invete toata ziua recte fara viata sociala )

| soupflood123 a răspuns:

Sexualitatea este subiectivă, nu obiectivă. Deci, nu se poate afirma "sexualitatea acestui individ este greşită" etc.

| Remus82 a răspuns:

O prostie.

| PhantomaEsteFericita a răspuns:

Deci inseamna ca mama mea are o problema cu sexualitatea eilaughing.
Daca se aplica aceeasi regula si la barbati inseamna ca si tatalaughing.
Mama, ce prostie, dobitocenie, cum s-o numesc?
Nu cred asa cevalaughing. Prostie curatalaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem spune la fel despre barbatii care au preocupari feminine.toale,cercei machiaje, vopseli.niste confuzi care-si pird insusirile barbatesti si se arunca in tabara adversa.