| Superior a întrebat:

Noi ne facem viitorul si destinul,sau sunt alese de creator (fie Dumnezeu,Allah sau cine vreti voi)?
Una din teoriile mele (mi-a venit cand mancam iaurt) ar fi ca decizia,vointa sunt o iluzie, ci creatorul ne-a facut in asa fel incat sa facem cum ne-a programat el. De exemplu, probabil creatorul m-a programat sa pun intrebarea asta peste 15 ani si sa sparg seminte in acelasi timp, de fapt minteam, nu mananc seminte. Oricum...nu stiu ce sa cred,avem libertate, sau ea e o iluzie si fie nu avem libertate, cel putin pe pamant. Ce credeti? Scuzati exprimarea mea de c****t.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca dumnezeu stie totul atunci totul este predestinat adica nu exista nici un fel de liber arbitru, in mod stiintific vorbind sunt lucruri care le facem in mod voluntar si unele in mod involuntar, de exemplu a isi fie sete tu poti alege ce sa bei dar nu a alege sa nu isi fie sete

| doctorandus a răspuns:

Stiinta nu are raspuns la intrebarea determinism vs. indeterminism.

| T0T a răspuns:

Dacă așa zisul tău liber arbitru este o iluzie și deciziile tale nu sunt ceea ce par înseamnă că și faptul că te întrebi asta nu a fost decis de tine și vei ajunge în același punct prestabilit precedat de moarte. Nu cred că are relevanță să ne ocupăm mintea cu așa ceva ci doar să dăm curs vieții cât mai facem parte din ea dar și cât ea mai face parte din noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TU iti faci viitorul si destinul si ce mai vrei tu. Daca chestia asta ca creatorul ti-a programat fiecare actiune din viata ta de ce ar fi programat pe cineva sa oamoare un om?

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa evite un rau mai mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ne-a lasat sa ne facem de cap in viata asta ca sa ne pregatim de cea care urmeaza dupa ce murim, nu stiu habar n-am, eu cred in Dumnezeu, dar niciodata nu ma gandesc la el pentru ca inca nu am murit si trebuie sa imi vad de viata mea curenta, nu de cea de dupa.

| HLucian a răspuns:

De exemplu acum Dumnezeu te-a facut sa te exprimi asa.iar apoi sa realizezi si sa te scuzi ca exprimarea ta e de. ^^? laughing. Nu,fiecare e liber in gand si fapte, fiecare decizie, idee, optiune pe care o alegi o faci pe baza unor cunostinte ale tale, experiente, asta se numeste evolutie.

| ardei795 a răspuns:

Viata-i viata. Intervine doar celebra replica moderna "csf, n-ai csf".

| Vasileion23 a răspuns:

Teoria mea e ca astia de la PSD au o masina de controlat mintile si merge doar la prosti ca n.au suficienti neuroni sa anuleze semnalele malefice. Practic psd decide ce vei manca tu la pranz. Cacat.