| punkbuster9988 a întrebat:

Notiunea de "perpetuum mobile" a aparut pur si simplu sau chiar a fost descoperit de cineva un asemenea obiect?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista obiecte aflate in miscare perpetua, exista doar expresia.

| ErrorFound a răspuns:

Perpetuum Mobile se refera la sisteme care se mentin in miscare.
Da, astfel de lucruri au fost inventate, desi la unele dintre ele energia care le mentine in miscare se pierde dupa un timp.

| relian a răspuns (pentru ErrorFound):

Si daca se pierde dupa un timp mai poate fi numit asa? Deci este doar o expresie nu inventat nimeni nimic.

| ErrorFound a răspuns (pentru relian):

N-au scopuri practice, dar astfel de lucruri exista. Unii le mai spun perpetuum mobile si la cele care-si pierd energia, chiar daca este gresit. happy