| WR104 a întrebat:

Nu credeti ca este incorect ca o persoana sa aiba sute de milioane sau miliarde fara sa munceasca iar alta persoana sa trebuiasca sa munceasca pentru 5-10 milioane? De ce credeti voi ca se intampla asta si de ce nu se ia masuri pentru ca toti oamenii sa traiasca la fel de bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar poate persoana respectiva s-a nascut intr-o familie avuta, la care a trebuit sa mosteneasca el tot: afaceri/bani, etc etc... si ducand el mai departe misiunea.
Deci, asta tine si de familia din care te tragi. Nu poti avea milioane sau miliarde peste noapte, fara o sursa ceva, intelegi tu?! Sau poti sa te ridici, dar asta luandu-o de la zero, luptandu-te sa muncesti departe de casa: adica in alta tara, unde-ti vei permite sa economisesti, castigand bine!
Treaba cu ''de ce nu se ia masuri pentru ca toti oamenii sa traiasca la fel de bine?'' : pai, nu stiu cat drept as avea sa cer socoteala sau sa ma ridic asupra averii cuiva sau asupra a ceea ce-a facut! Fiecare trebuie sa stie sa se descurce, facand fata vietii: traind-o/supravietuind-o!
Iar lumea celor bogati, nu cred ca este asa de roz..., cred ca uneori ei calca si pe cadavre ca sa-si mentina echilibru.

8 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Sunt multe chestii incorecte sau anormale in lume pe plan financiar, dar nici oamenii sa traiasca la fel de bine nu mi s-ar parea normal. De ce? Nu toti oamenii sunt harnici, nu toti oamenii au ambitii, nu toti oamenii sunt constienti si ii intereseaza.

| MadnessCaffe a răspuns:

Bun venit in Romania.

| CM7YRE a răspuns:

Asta e o intrebare pusa cam "prost". Ia gandeste-te tu,daca traim toti la fel de bine,toti isi permit sa cumpere orice de pe piata,de exp,paine. Avand in vedere ca toti am avea bani,la fel si cei care fabrica painea,ei n-ar mai munci, deci, am ramane fara paine la fel de repede ca oricare alte lucruri.Deci,daca n-ar mai exista saracia, n-ar mai exista forta de munca, n-ar mai munci nimeni.Gandeste-te,ca nu sunt multi care vor sa munceasca fara sa primeasca nimic in schimb, si altii sa stea degeaba sa nu faca nimci si sa traiasca la fel de bine.

| darrio2007 a răspuns:

Asta e democratia.Nu este numai la noi asa ceva.Si in aIte tari cu pretentii democratice.In schimb la noi este prosteala pe fata.Asa a fost si va fi mereu.

| ταξιδιώτης a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti asta, daca prin inteligenta, munca ta si constiinta curata devii miliardar nu e nici o problema.Dar sa fi un excroc analfabet fara sa-ti pese de nimic...da, aici e o problema pentru ca esti ajutat sa te mentii si asta de cei cu legea-n mana.

| andrei112 a răspuns:

Conform indicelui Gini (care arata disproportii in distribuirea averilor, 0 toti castiga la fel, 1 inseamna ca un singur om castiga tot) Romania are 0, 31 care este relativ coborat (cel mai putin in Suedia 0, 23). Normal ca mi se pare incorect ca o persoana sa aiba multi bani fara sa munceasca pentru ei, dar totusi nu vreau sa etichetez toti oamenii bogati ca fiind niste hoti. Sunt oameni care au muncit foarte mult pentru averea lor. Egalitatea depinde de fiecare, multi consuma banii castigati pe tot felul de "distractii" inutile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca nu exista egalitate.Si cei cu miliarde poate au muncit la greu sa stringa si au restrins placerile vietii ca sa poata sa prospere.Nu vorbesc de hotii din tara de la noi care s-au vazut bogati peste noapte din loviturile date asupra avutiei nationale. Unora le place alcoolul, distractiile cu femei usoare si tot felul de lucruri costisitoare.Iti poti imagina ca in mai putin de doua zile de la salariu bate uraganul Katrina prin toate buzunarele lui.Cu ce e vinovat unul care nu cheltuie si vrea sa pastreze un banut?

| ana_3725 a răspuns:

Oamenii care muncesc pentru 5-10 milioane sunt oameni corecti, cu frica de Dumnezeu.cei care au bani multi sunt oameni fara prejudecati care fura sau fac tot felul de afaceri ilegale.Nu e corect dar asta e tara in care traim.Nu furati! Politicienii nu suporta concurenta!