| SaveTheNature a întrebat:

Nu inteleg de ce se dau unii iubitori de animale, si protectorii acestora. Nu au oare remuscari atunci cand au in farfurie carne? Prin cate tratamente inumane trec acele animale pana ajung sa sature stomcaul pofticios al "iubitorilor" de animale?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Iubesc animalele,dar cu toate acestea îmi place mult carnea şi am şi haine din piele.
Ideea e simplă. Animalele din pădure ucid animale mai mici să se hrănească. Exact aşa face şi omul.
Nu sunt cu nimic împotrivă să omori un animal,atâta timp cât iei de la el de ce ai tu nevoie,hrană sau îmbrăcăminte.
Sunt împotriva celor care bat sau omoară un animal,cu toate că nu obţin nimic de pe urma acestuia. Sau acelora care desi omoară un animal să mănânce,îl hinuie prea mult înainte să-l omoare. Asta nu-mi place.

Iar când am în farfurie carne,şi ştiu că halca aia a fost un porc, mă gândesc că animalul acela oricum a fost omorât, iar eu dacă refuz să mănânc carne nu îl readuc înapoi la viaţă, sau salvez alt porc. Deci, prefer să nu mă înfometez fără nici un rost, şi mănânc.

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cand aud de carne imi scapara ochi, chiar si pe un iubitor de animale il mananc.

| mgtow a răspuns:

Si mie mi-e mila de ele dar ce sa facem ca vegetatia nu e asa buna, si putina carne la ocazie merge.

| WR104 a răspuns:

Nu e sanatos sa iubesti animalele si nici sa iti fie mila de ele, eu prefer sa respect ce resprezinta si importanta lor.Nu sunt de acord cu acele tratamente de care pomenesti dar la fel ca orice alt animal trebuie sa te hranesti si daca tot o faci sa o faci cat mai bine ar fi de preferat.Cum ar fi sa moara porcii si gainile de batranete si sa le mai si ingropam... Pofta buna!

| OctoberandApril a răspuns:

In primul rand...acei iubitori de animale sunt de fapt iubitori de caini si pisici.Nu le pasa de vaca, gaina sau porc.
In al doilea rand aici nu mai e vorba de lantul trofic.Suntem oameni, suntem educati, civilizati, nu mai e nevoie sa alergam cu prastia mamuti pentru a ne hrani.Plus de asta lantul trofic are doza sa de libertate, iar in macelariile noastre nu se poate pune problema dreptatii si/sau egalitatii
http://documentare.digitalarena.ro/pamantenii-2007/
desi n-am reusit sa ma uit in intregime, am vazut suficient incat sa devin vegetariana...

| Hombre a răspuns (pentru OctoberandApril):

Pofta mare si un praz verde.

| andrei a răspuns:

Depinde. Leilor si tigrilor le e mila de ce mananca?

| Hmmmm a răspuns:

Imi iubesc sanatatea, dar sunt obsedat de distrugere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e lantul trofic de cand e lumea, cel mai puternic il mananca pe cel mai slab, altfel nu ar mai fi nimic in echilibru pe planeta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu reduc carnea din meniul meu. pentru respectul de viata..pana la ruma ''suntem toti egali''.

| stpu a răspuns:

Zici ca vii de la gradinita. Intr-o stare naturala( asta daca ai citit Hobbes) oamenii sunt in stare sa se manance intre ei daca nu au alte alimente. Si acum, crezi tu ca cineva trebuie sa refuze sa manance o gaina ca asta ii va aduce fericire?
A proteja animalele nu are nimic de-a face cu alimentatia.
De ce crezi tu ca un om va fi mai bun daca nu mananca o gaina sau un porc? Nu e cu nimic mai bun, cu nimic mai iubitor daca nu are in alimentatie carne, ci poate fi mai bolnav. Tine minte ca oamenii sunt in stare sa renunte la orice altceva pentru a supravietui. Supravietuirea este cea mai importanta pentru om, si prima conditie. Alte idei impartasite de unii si altii sunt doar ipocrizii ieftine si patetice.

| SaveTheNature explică (pentru stpu):

Dupa aceasta logica, nu ar trebui sa supere pe nimeni ca eu prefer carnea de caine si cea de pisica (le consider mai gustoase), si mai sanatoase decat carnea de porc. Si la fel de mult imi place carnea de delfin si, carnea de balena.
La asta ma refeream. sincer.

| stpu a răspuns (pentru SaveTheNature):

Care e diferenta dintre a manca o gaina sau un caine? Tot carne e. A manca un porc sau o balena? Tot carne e.
Nu. Nu se supara nimeni. Decat acele persoane dezechilibrate psihic care-si inchipuie ca animalele/pasarile/gandacii ar fi egale in drepturi cu oamenii.
Atat timp cat nu mananci oameni - e bine, inseamna ca am depasit starea naturala.

| SaveTheNature explică (pentru stpu):

Ai curaj sa afirmi chestiile astea in public? Si pe langa vecinul de la tara care taie un porc sa tai si tu un caine sau o pisica. Nu prea cred. pentru ca vei fi arestat de catre"politia animalelor"

| stpu a răspuns (pentru SaveTheNature):

E vorba de traditie. Fii sigur ca in alte tari oamenii se hranesc cu caini. In Romania rar vedem asa ceva, si pentru ca suntem niste indoctrinati, niste persoane dominate de traditie, consideram un astfel de gest ca fiind o crima, fara sa ne gandim ca altii vad intr-un caine o delicatesa.
Nu te aresteaza nicio politia animalelor. Sa ma aresteze si cand tai un porc...
Sa lasam traditiile proaste pentru batraneii care isi vad linstiti de anii ce le-au mai ramas... A-ti alege singur alimentatia e un drept pe care-l are fiecare dintre noi intr-un stat democrat, si nimeni nu este in masura sa ti-l incalce, atat timp cat tu nu incalci drepturile celorlalti.

| SaveTheNature explică (pentru stpu):

Oamenii se impotrivesc si eutanasierii(care nu doare absolut deloc). Dapai sa fie taiate pentru mancare.Tu iti dai seama ce revolutie s-ar porni in Romania sa se legalizeze consumuo de carne de caine si de pisica?

| stpu a răspuns (pentru SaveTheNature):

rolling on the floor Sigur. Revolutie? rolling on the floor Scuza-ma daca te retin, defineste-mi si mie conceptul de Revolutie.
Te joci cu termeni pe care nu-i stapanesti.
Asa cum avem crescatorii de pasari, am putea avea foarte bine crescatorii de caini si pisici. Oricum ar trai mai bine acolo decat pe strada, chiar daca la un moment dat ar fi ucisi ca sa-i mancam prin restaurant. Nu inteleg de ce pui doar problema Romaniei si doar problema cainilor si pisicilor...
Daca se va organiza referendum(Doamne fereste ca e scump) pentru eutanasierea cainilor strazii, cu siguranta majoritatea ar vota Pentru.
Te cam invarti in jurul cozii...
P.S. cred ca te-ai uitat prea mult la filmele americane in care sunt salvate balenele sau cainii.
Si ma opresc aici. Numa bine!

| SaveTheNature explică (pentru stpu):

Te-ai oprit la timp. Altfel de facea de ras.

| stpu a răspuns (pentru SaveTheNature):

Macar nu ma fac de ras ca nu stiu sa vorbesc limba romana.

| SaveTheNature explică (pentru stpu):

Aha,nu stii ce e aiai o revolutie. Si te spargi in basini. Mai citeste odata definitia, dar citesteo bine bine ca sa o intelegi.
In loc sa faci corectari la, erori la tastare, mai bine pune mana si mai cultiva-te.

| Serenade a răspuns:

Simplu, omul este natural ipocrit, mereu vrea sa para ceea ce nu este.
Animalele din farfurie au avut o viata de rahat. Sa luam gainile de exemplu, sunt tinute intr-un spatiu stramt unde nici sa se intoarca nu pot, deoarece nu trebuie sa isi consume energia ca sa dea mai multe oua si sa se ingrase mai repede, totul tine de marketing.
Uita-te la documentarul "Food, Inc"ai acolo si tratamentul nostru fata de animale, pe laga alte grozavi.
http://www.youtube.com/watch?v=QqQVll-MP3I

| MrPink a răspuns:

Vrei sa spui ca tu nu ai mancat carne niciodata?

| NicholaszMCExpert a răspuns:

Lol frate si eu sunt iubitor de animale dar mananc carne in fiecare zi