| Summer5505 a întrebat:

Nu vi se pare ciudat cum oamenii isi schimba parerea de la o luna la alta?
Adica acum un an cantareata Miley Cyrus era super-celebra si adorata si brusc multi dintre fanii ei s-au trezit ca nu le mai place. Acum se cam intampla asa si cu Selena Gomez.
Nu vede nimeni pe undeva pe acolo efectul de turma?

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Asta inseamna lucruri comerciale. Te-ai gandit de ce nu s-a intamplat asta cu Mozart? Cu Beethoven? Etc. Si haide sa ii lasam putin de o parte, sa ne concentram pe alti artisi de la ora actuala. Cu Alessandro Safina de exemplu de ce nu s-a intamplat ceea ce ai spus tu mai sus?
Cu Bon Jovi, cu Scorpions, etc, cu toate marile trupe de rock? Exemplele pot continua din n tipuri de muzica si chiar si din alte domenii precum actoria. Marii actori mereu au fost apreciati.
In primul rand calitatea va fi mereu cunoscuta de oamenii care stiu sa o aprecieze. Sau tu consideri ca Selena Gomez si altii ar fi de calitate?
In al doilea rand fiecare stil/gen atrage oamenii corespunzatori lui. Chiar vedeti un om matur care sa fie fan Miley Cyrus sau Selena Gomez? Nu. In mare parte doar adolescentii si copiii. In acest caz nici nu sunt de mirare schimbarile de care tu ziceai.

13 răspunsuri:
| KiddFaraSentimente a răspuns:

Era asa pentru ca lumea o stia ca Hannah Montana, si era un exemplu pentru unii.
Acum, ca nu se mai foloseste de rol, fumeaza, si-a facut tatuaje, e altfel, cred si eu.
Cat despre Selena Gomez, nu sunt fana, dar mi se pare mult mai finuta si mai okei decat Miley.

| Scândură a răspuns:

Buna! Eu sincer nu cred ca e chiar efectul de turma, daca ai fi un "fan"adevarat nu ai renunta asa usor la idoulul tau! Am trecut si eu prin asta, prietenii mei nu erau de acord cu idolul meu, insa nu m-a interesat parerea lor.
Poate si-au schimbat gusturile, de unde stii? Omul pe zi ce trece se maturizeaza si isi schimba parerea! Poate si-au gasit alt idol, e posibil.
Insa si mie mi se pare aiurea sa-ti placa de i vedeta numai fiindca la altii le place, si e la moda vreo 2 zile, cat e vedeta respectiva "cul", dupa aia sa se schimbe.
Infine, nu ai ce le face, stai chillwinking
Sper ca te-am ajutat, bafta!

| ionutzuck a răspuns:

Pentru ca din staruri s-au transformat in CURVE mai ales Miley Cyrus si probabil oamenilor nu le plac curvele, mai apare si in seriale pentru copii parasuta... la fel si Selena cu cat cresc se transforma in curve, dogate si asa mai departe. ce sa le faci nu mai pot de bine

| xCrazyKid99 a răspuns:

Buna! Si eu cred asta si nu-mi place pentru. ca sunt fan miley. fanii nu mai o plac pentru. ca a facut mare branza si a fumat putin.ei s-au obisnuit cu miley cea dulce din hannah montana si nu mai vor sa o vada asa pentru. ca ei vor ca ea sa ramana mica.altii s-au suparat pe ea pentru. ca a renuntat la actorie, in hannah montana.eu am citit intr-o revistha ca ea spune asa intr-un interviu:"Daca Ke$ha petrece si se imbata, e cool. Daca o fac eu, voi ma certati.sunt majora! sorry dar sieu vreau sa ma distrez putin si asta nu inseamna ca nu raman miley sau ca nu va iubesc pe toti.nu vreau sa imi pierd fanii asa ca va rog lasati-ma in pace!" nu stiu ce sa zic dar chiar e adevarat ce spune ea.va iubeste!

| Hăgiul a răspuns:

In domeniul artistic nu-i de gluma. Ce nu-i de durata e clar ca-i stift. Pune-i oricui o piesa consacrata a oricarui copozitor si-i va place si la batranete. Nu te saturi de Vivaldi nici dupa aprox 300 ani de la decesul sau...

| thealchemist a răspuns:

Eu in vad in avatarul tau.

| Necrophagist a răspuns:

Dă o întrebare filozofica de genul lui Wundt apoi face o analogie cu Miley Cyrus.Vai de creierul nostru

| Summer5505 explică:

@Necrophagist
Acesta era doar un exemplu.
In locul lui Miley mai pot fi si alte vedete

| Summer5505 explică:

@thealchemist
le ce te referi? la efectul de turma?
daca am o poza cu Miley la avatar inseamna ca imi place, nu?
efectul de turma este ca in mai putin de doua zile oamenii isi schimba parerea doar pentru ca afla cine stie ce povesti de la altii ( multe dintre ele false )

| Necrophagist a răspuns:

Da,să o luăm pe Britni, brilliant!

| thealchemist a răspuns:

Deci efectul de turma nu are nimic de a face cu faptul ca-ti place de vedeta care a avut parte de cea mai multa publicitate dupa Britney Spears?

| VacutzaRoscata a răspuns:

Asa e si cu bieber

| Summer5505 explică:

@thealchemist
publicitate negativa
dupa care majoritatea persoanelor care o... admirau au inceput sa o faca in toate felurile